Božské (festivalový název)

• Francie

Divines

Krimi / Drama

Francie / Katar, 2016, 105 min

Zajímavý film, první půlka se celkem vleče a sledujeme pouze mladistvé kravky jak nemají respekt před ničím. Taková typická debilní mládež z geta či předměstí. V druhé polovině už se začíná více něco dít, postavy se nějakým směrem vyvíjejíí, dochází ke konfliktům a změnám. Vše proloženo moderním tanccem, který není vůbec rušivý, až překvapivě. Pěkné sociální drama, trochu depresivní.(5.4.2017)

51. KVIFF - Nečekal jsem, že mě ve Varech v letošním roce opět sejme film s podobnou tématikou, jako tomu bylo loni. Témata o imigrantech se snažím brát většinou s respektem a nevím, co od nich čekat. Každopádně film Božské mi opět otevřel oči a odvyprávěl mi příběh z okrajové části Paříže, kde žije kdokoliv, jen ne rodilý Francouz. Příběh je hodně drsný a krutý. Zároveň ale dává imigrantům sežrat úplně všechno a nenechá na nich kus látky suché. Hlavní dvě představitelky (děti!) jsou naprosto skvělé a musím říct, že ve filmu nechaly duši. Jedna je drsná, vážná a myslí si, že jí patří svět. Pochází z romského slumu a jediný člověk, kterého má ráda je černoška. Ta je pro změnu ze spořádané rodiny, která neodpouští chyby a svými super hláškami perfektně uvolňuje neuvěřitelně vážnou atmosféru. Musím se přiznat, že v šoku jsem byl v průběhu celého filmu a závěr to jenom dodělal. Těch pár vět, co v tom filmu mají hasiči, mluví prakticky za vše. Pokud film uvidíte, určitě mi dáte za pravdu.(4.7.2016)

• WillBlake

Od sociálního dramatu přes islám a let’s dance až po snapchat. Je tam všechno. A to „všechno“ bohužel znamená pečlivě vybudovaný maglajz, okatě se snažící oslovit co možná nejširší spektrum diváků, mimo jiné i karlovarskou svoloč. Ve mně osobně projekce nezanechala nic než nepříjemnou pachuť na jazyku a velké obavy o tlusté kamarády. Prokaž si laskavost a pusť si raději Dardenny.(16.1.2017)

Při sledování Božských se ke mě neustále vkrádala vtíravá myšlenka, že tohle všechno ve Francii natočili jako takové nenápadné edukační video o tom, že děti ze sídliště (nebo jakéhosi romského gheta) by se vlastně měli chovat slušně a že házení kamenů po hasičích se ne vždy musí vyplatit. Jinak jsem se ale po celou dobu projekce nechala unášet na vlně opravdu silných emocí, na kterých tohle dílko stojí. Celkově se jedná o tradiční film o dospívání dětí z vyloučených lokalit v tak trochu netradičním kabátku.(12.7.2016)

[KVIFF - 2016] Houda Benyamina se své režisérské prvotiny zhostila přímo na výbornou, o čemž svědčí ocenění z Cannes za nejlepší premiérový výkon. Pokud k tomu přičteme i nezkušené herecké obsazení, které ze sebe ždímá neuvěřitelné výkony, tak máme zaděláno na opravdu kvalitní film. Nebudu říkat, že v Božských nenalezneme žádné slabší momenty,které se dají nalézt především v závěru. Nad tím vším se dají ale přimhouřit oči. Božské jsou nekompromisním pohledem do podsvětí pařížského předměstí očima mladé problémové dívky, která ví, čeho chce ve svém životě dosáhnout. Výkon Oulayi Amamry je velkým příslibem.(13.7.2016)