Božské (festivalový název)

• Francie

Divines

Krimi / Drama

Francie / Katar, 2016, 105 min

Je jí asi šestnáct, je chytrá, netrpělivá. Má všechny předpoklady uspět. Což v dimenzích jejího světa - světa ohraničeného romským slumem a spletí uliček mezi sámoškou a mešitou - znamená mít dost ostré lokty, aby vám dala příležitost místní královna drogové a čórkařské scény. Dounia a její dětštější kamarádka sní o životě na pláži, hromadách peněz a to vše je v jejich představách na dosah ... Strhující film nezapřel ženský pohled, který se zálibou spočine na pěkném mužském těle, a dokázal působivě vystihnout, vyřvat vztek, který tady není jen trendy doplňkem příběhu, ale jeho jádrem.(3.9.2016)

KVIFF 2016 - Tady se vážně vyplatí napsat přísloví 'To nejlepší nakonec' a to se mi přesně stalo. Nejlepší film, co jsem na letošním festivalu viděla. Líbila se mi to proměnnost scén mezi ghettem, divadlem a přátelství. Navíc naprosto dokonalý výkon hlavních hereček. Byla jsem překvapená a konec všechno dovršil, hodně jsem si poplakala.(9.7.2016)

Místy až nekompromisní náhled na život v okrajových částech Paříže, kde bují všechno možné vyjma morálky a slušného života. Snímek Divines nám bez zbytečných příkras ukazuje, že ne všechno je v Paříži nablýskané a reprezentativní. Jsou zde také romské slumy, kde se loajalita a schopnost mlčet vyvažuje zlatem. Hlavní hrdinka filmu tímto vším "proplouvá" stylem sobě vlastním, takže Vás svým bezprostředním projevem po pár scénách zcela "dostane". Film má slušný spád, je zde minimum hluchých míst, takže jedinou chybičkou je fakt, že zhruba od poloviny snímku režisérka až příliš "tlačí na pilu" emocím. Avšak na druhou stranu musím ocenit i krásně vykreslenou symboliku tance a dvou nezávisle na sobě jdoucích jdoucích dějových linií, které výborně dokreslují onu pochmurnou stránku filmu. Divines je velmi pěkně natočený debutový film, u kterého mě osobně, kromě výborného úředního hereckého výkonu, asi nejvíce uvízne v paměti závěrečný postoj hasičů. Skvělá práce!(5.1.2017)

Při sledování Božských se ke mě neustále vkrádala vtíravá myšlenka, že tohle všechno ve Francii natočili jako takové nenápadné edukační video o tom, že děti ze sídliště (nebo jakéhosi romského gheta) by se vlastně měli chovat slušně a že házení kamenů po hasičích se ne vždy musí vyplatit. Jinak jsem se ale po celou dobu projekce nechala unášet na vlně opravdu silných emocí, na kterých tohle dílko stojí. Celkově se jedná o tradiční film o dospívání dětí z vyloučených lokalit v tak trochu netradičním kabátku.(12.7.2016)

[KVIFF - 2016] Houda Benyamina se své režisérské prvotiny zhostila přímo na výbornou, o čemž svědčí ocenění z Cannes za nejlepší premiérový výkon. Pokud k tomu přičteme i nezkušené herecké obsazení, které ze sebe ždímá neuvěřitelné výkony, tak máme zaděláno na opravdu kvalitní film. Nebudu říkat, že v Božských nenalezneme žádné slabší momenty,které se dají nalézt především v závěru. Nad tím vším se dají ale přimhouřit oči. Božské jsou nekompromisním pohledem do podsvětí pařížského předměstí očima mladé problémové dívky, která ví, čeho chce ve svém životě dosáhnout. Výkon Oulayi Amamry je velkým příslibem.(13.7.2016)