Božské (festivalový název)

• Francie

Divines

Krimi / Drama

Francie / Katar, 2016, 105 min

51. KVIFF - Nečekal jsem, že mě ve Varech v letošním roce opět sejme film s podobnou tématikou, jako tomu bylo loni. Témata o imigrantech se snažím brát většinou s respektem a nevím, co od nich čekat. Každopádně film Božské mi opět otevřel oči a odvyprávěl mi příběh z okrajové části Paříže, kde žije kdokoliv, jen ne rodilý Francouz. Příběh je hodně drsný a krutý. Zároveň ale dává imigrantům sežrat úplně všechno a nenechá na nich kus látky suché. Hlavní dvě představitelky (děti!) jsou naprosto skvělé a musím říct, že ve filmu nechaly duši. Jedna je drsná, vážná a myslí si, že jí patří svět. Pochází z romského slumu a jediný člověk, kterého má ráda je černoška. Ta je pro změnu ze spořádané rodiny, která neodpouští chyby a svými super hláškami perfektně uvolňuje neuvěřitelně vážnou atmosféru. Musím se přiznat, že v šoku jsem byl v průběhu celého filmu a závěr to jenom dodělal. Těch pár vět, co v tom filmu mají hasiči, mluví prakticky za vše. Pokud film uvidíte, určitě mi dáte za pravdu.(4.7.2016)

Zajímavý film, první půlka se celkem vleče a sledujeme pouze mladistvé kravky jak nemají respekt před ničím. Taková typická debilní mládež z geta či předměstí. V druhé polovině už se začíná více něco dít, postavy se nějakým směrem vyvíjejíí, dochází ke konfliktům a změnám. Vše proloženo moderním tanccem, který není vůbec rušivý, až překvapivě. Pěkné sociální drama, trochu depresivní.(5.4.2017)

Místy až nekompromisní náhled na život v okrajových částech Paříže, kde bují všechno možné vyjma morálky a slušného života. Snímek Divines nám bez zbytečných příkras ukazuje, že ne všechno je v Paříži nablýskané a reprezentativní. Jsou zde také romské slumy, kde se loajalita a schopnost mlčet vyvažuje zlatem. Hlavní hrdinka filmu tímto vším "proplouvá" stylem sobě vlastním, takže Vás svým bezprostředním projevem po pár scénách zcela "dostane". Film má slušný spád, je zde minimum hluchých míst, takže jedinou chybičkou je fakt, že zhruba od poloviny snímku režisérka až příliš "tlačí na pilu" emocím. Avšak na druhou stranu musím ocenit i krásně vykreslenou symboliku tance a dvou nezávisle na sobě jdoucích jdoucích dějových linií, které výborně dokreslují onu pochmurnou stránku filmu. Divines je velmi pěkně natočený debutový film, u kterého mě osobně, kromě výborného úředního hereckého výkonu, asi nejvíce uvízne v paměti závěrečný postoj hasičů. Skvělá práce!(5.1.2017)

• WillBlake

Od sociálního dramatu přes islám a let’s dance až po snapchat. Je tam všechno. A to „všechno“ bohužel znamená pečlivě vybudovaný maglajz, okatě se snažící oslovit co možná nejširší spektrum diváků, mimo jiné i karlovarskou svoloč. Ve mně osobně projekce nezanechala nic než nepříjemnou pachuť na jazyku a velké obavy o tlusté kamarády. Prokaž si laskavost a pusť si raději Dardenny.(16.1.2017)

Oulaya Amamra je hviezdou budúcnosti, hodne mi pripomenula / pripomína Aliciu Vikander. Perfektne natočené, obdiv keďže ide o debut, akurát by som ubral....niekedy je menej viacej (a to nielen keď plávaš vo vode vriacej) :-)))) - tanečné výstupy, akokoľvek efektné, utlmovali vo mne prežitok, silu, naliehavosť.(12.7.2016)