Božské

(festivalový název)
  • Francie Divines

Režisérka a spoluautorka scénáře Houda Benyamina vtělila zkušenost pařížských předměstí do silného, pečlivě vystavěného vyprávění s epickým vyvrcholením. Hlavní postava, dívka Dounia, jejíž rodina žije v romském slumu, sní o bohatství a luxusu. Zhlédne se v Rebecce – místní královně podsvětí. Ta se Dounie ochotně ujme a začne jí zadávat různé úkoly. Souběžně s kriminálním životem se rozvíjí i citový život Dounie: seznamuje se opatrně s tanečníkem Djiguim. Otázkou je, jak Dounia skloubí vznikající vztah se svou gangsterskou kariérou. Postava Dounie je rozkročená mezi dětstvím a dospělostí. Je dravá, zvědavá, ale také nevinná a křehká. Náročný part hlavní hrdinky, která chce předčasně dospět, přidělila režisérka vlastní sestře, a riskantní krok se ukázal jako úspěšný. Film ukazuje zkušenost ghetta a představuje zajímavou galerii silných ženských postav, ale zároveň se dotýká těch nejobecnějších témat, jako jsou přátelství, láska a rodina. (MFF Karlovy Vary)

Brylin

Film Božské byl uváděn na MFF Karlovy Vary 2016 a získal si ohromnou přízeň publika. Já se však s většinou v tomto případě rozcházím, a to poměrně výrazně. Houda Benyamina napsala příběh se silným základním motivem, ale nepromyslela ho do detailů. Odhlédneme-li od prvního dojmu, který neznalé francouzských předměstí šokuje a neumožní v klidu vnímat logiku scénáře, musíme konstatovat, že to docela skřípe. Dobře to popsal/a ve svém komentáři "iz67". Ani "královna podsvětí" Rebecca, ani obraty v chování Dounie a už vůbec ne citové lapení Reby pro mě nejsou uvěřitelné. Musím ovšem ocenit skvělé herecké výkony a nahlédnutí na předměstí velkých měst ve Francii, kde je realita mnohdy i horší. Jestli je "vyspělá" západní Evropa pro někoho ještě vzorem, měl by se tam jet podívat. Solidní tři hvězdičky. ()

Pevek2

V posledni dobe ve Francii jedou tyhlety banlieu story jako Bata cvicky. V podstate to jsou katalogy toho, jak se da propadat do problemu, kdyz jste dite (vetsinou holka) nebo teenager na socialne vyloucenem predmesti. Pak uz jde jen o to, jak se takovy edukativni pribeh obsadi (v Divines predevsim vyborna Oulaya Amamra), jak se jednotlive epizody podari natocit a s jakou energii. V podstate je to totez jako Bande des Filles, Dheepan a dalsi. Z tehle serie se mirne vymykal La Vie en grand, kteremu k necemu vyssimu stacilo postavit do nelichotive pozice kluka, ktery je v podstate hodny, mysli na druhe a kouma o altruismu. Oproti tomu jsou Divines slabsi. K tomu, abych vedel, ze na francouzskych predmestich je svrab nepotrebuju skoro dve hodiny a didakticky zaver. ()

iz67

Přišlo mi to všechno jako taková hra na velkou tragédii, které jsem neuvěřil. Velký mafian uhranuty tajemnou kráskou - dítětem, kápo sídliště drsná hodně na oko, fracek s dobrým srdcem, který to dělá všechno pro maminku. Nedotklo se mě to. ()

schluke

Francouzská kinematografie jde opravdu velkým obloukem mimo mě až na pár vyjímek, současná tvorba je jeden pazneht vedle druhýho. ()

90125

Je ľahké byť rozumným, keď ťa vychovajú. Ešte ľahšie je skľznuť, keď tú výchovu nemáš. Toľko múdrosráč. Ale toto neobyčajne sebavedomé dievča predsa vôbec nebolo hlúpe. Ona veľmi dobre rozumela svetu, vedela ako veci fungujú a predsa si nedokázala uvedomiť konsekvencie svojich činov a celú dobu padala len z jednej kaluže do ďalšieho blata. Horľavé finále s nehasiacim hasičom a otcom nebohej kamarátky bolo silné a dievča dostalo riadnu príučku do života. Herečka, ktorá hrala Douniu bola skvelá, ale jej postava mi bola nesympatická. Nemám rád agresívnych a drzých ľudí, ktorí nevedia ukázať pokoru. 70 % ()

Konev odpad!

Celý film se dívám na to, jak si dvě mladé dívky zadělávají na malér. A když ten malér přijde, tak nad tím mám ještě plakat? Snad se z toho dnešní mladí poučí. Přátelství, láska a rodina? To jako měly být ty krádeže, drogy a promiskuitní matka, od které dcera odešla? To je snad postavené na hlavu! ()

d-nao odpad!

Ďalší film z univerza multikulti, ale žiaľ, ja nie som naivná labilná cieľovka. Chápem ale potrebu hrať na city dúhovým slniečkárom.. ()

Zaks

Pekný príbeh francúzskej prisťahovaleckej spodiny, ale až moc divadelné, vrátane ozaj silného záveru. Trochu viac uveriteľnosti a bolo by to lepšie. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary