Reklama

Reklama

Formule 1

  • Česko Formule jedna (více)

Obsahy(1)

Prakticky jediný celovečerní dokument o formuli 1 není typickým příkladem tohoto žánru. Průvodce mu tvoří Niki Lauda a italská novinářka Sydne Rome. Přestože nejvíc záběrů je použito ze sezóny 1977, uvidíme zde i některé tragické nehody, jako byla havárie Rogera Williamsona v Zandvoortu (1973), Jochena Rindta na Monze (1970) či Niki Laudy na Nürburgringu. Snímek ale není monotematicky zaměřen pouze na F1, zachycuje i závody stock cars, formuli INDY a soutěže dragsterů. Zpestřením je určitě přítomnost hereckých hvězd, které se svěřují se svým vztahem k motoristickému sportu. Velice zdařilou ústřední píseň GoodBye napsali bratři Guido a Maurizio de Angelisové, tradiční tvůrci hudby v italských filmech. (Robbi)

(více)

Recenze (42)

MrPierc 

všechny recenze uživatele

Pohled do duše závodníka, který denně riskuje svůj život. Jen chvilka ho dělí od smrti a jedno zaváhání nezabije pouze jeho, ale může zabít i diváky v hledišti. Záběry smrtelných nehod a lidská těla lítající vzduchem jako hadroví panáčci. Ohořelé zbytky závodníka bezmocně hasí záchranáři. Pocit nadřazenosti a božského pocitu při každém vítězství. Legendy automobilových závodů z celého světa ukazují svoje povolání v pozitivním světle, ale daň za chybu je příliš vysoká. Byl jsem zděšen, co si dovolili dát za smrtelné záběry do televizního dokumentu. Nepříjemná podívaná, ale plná adrenalinu a odhodlání ! ()

sator 

všechny recenze uživatele

V době kdy ČT nedávala o F1 skoro žádné informace, až později se objevili záznamy kolem 23:00 v noci (to byly boje s rodiči)..se v kinech objevil tenhle snímek-to bylo něco.Od té doby uplynulo mnoho let, dneska už mě F1 nic neříkají a profi sport jakbysmet, přesto budu hodnotit očima tehdy 14letého kluka... ()

Reklama

zette 

všechny recenze uživatele

Nevim, jak moc celkovy dojem dotvoril cesky dabing, ale i v dokumentarnim zanru mi to prijde jako velke retro a cesta do minulosti. Coz ovsem nic nemeni na faktu, ze se jedna o vyborny dobovy dokument o F1 v dobe zlate ery. Ma to atmosferu, spoustu zaberu a informaci. Pro fanousky motorismu povinnost, pro nas ostatni vice nez dobry zdroj novych informaci. ()

Arbogast 

všechny recenze uživatele

Pán Boh zaplať za médium zvané internet, vďaka ktorému som si po mnohých rokoch mohol znova pozrieť tento unikátny dokument a dokonca ešte v tom starom dobrom českom dabingu. Už som ani nedúfal, že tento film ešte niekedy uvidím. Pamätám si ho z detstva, kedy som F1 doslova "žral". Pieseň bratov De Angelisovcov "I Don't Mind About Tomorrow" mi vtedy ešte dlho znela v ušiach. Je to obrovská nostalgia sa znova vrátiť do časov, keď na okruhoch kraľovali také legendy ako Lauda, Reutemann, Andretti, Peterson či Hunt. Nehody Williamsona, Rindta či Prycea sú veľkou škvrnou v histórii F1. Vo filme sa nachádzajú aj bližšie nekomentované zábery zo závodu Indy 500 z roku 1973 s hrozivou haváriou Salta Walthera pri štarte závodu (pri nej utrpel ťažké popáleniny, ale našťastie prežil, zranenia vtedy utrpelo aj niekoľko divákov) a nemenej brutálnou haváriou, pri ktorej utrpel ťažké zranenia Swede Savage (neskôr v nemocnici zraneniam podľahol) a mechanik Armando Teran, ktorého v zmätku po havárii zrazilo a usmrtilo požiarne vozidlo. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Po Schumacherovej ére je mi formula už ukradnutá, keďže namiesto jazdeckého majstrovstva budú tie stroje čo chvíľa chodiť dokola už samé a vždy to vyhrá ten, čo má najlepšie auto. Tento starý dokument mal byť mementom alebo varovaním, že formula prináša svoje obete. Bol som celkom prekvapený, že sa tu vyskytli celkom reálne až surové zábery skrvavených jazdcov na nosidlách a podobne. Okrem nehôd si ale človek aj užije aj zábery z tých starých nefalšovaných formúl. Z dôb, keď sa ešte celkom reálne pretekalo a neriadila všetko elektronika. ()

Zajímavosti (3)

  • Nejvíce záběru divák uvidí ze sezony 1977. Filmaři si vybrali jako stěžejní Grand Prix USA na "dlouhé pláži" v Long Beach a kouzlem rychlosti a nehodami opředenou "vražednou" Monzu. (Epistemolog)
  • Hudební duo Maurizio De Angelis zde vystupuje pod pseudonymem Oliver Onions. (Terva)
  • Vedle S. Rome představoval ústřední postavu, kterou Rome zasvěcuje do světa formule 1, v té době dvojnásobný mistr světa Niki Lauda. (Gray)

Reklama

Reklama