Rosita

Rosita

Drama / Romantický

Dánsko, 2015, 88 min

• bohemia_regent

Stejné téma zpracované podstatně lepším způsobem se objevuje ve více než čtvrt století starém švýcarsko-francouzském filmu Žena z Rose Hillu režiséra Alaina Tannera https://www.csfd.cz/film/136826-zena-z-rose-hillu/komentare/.(27.9.2017)

Rozhodně stojí za vidění. Atmosféra dánského maloměsta u moře, kde se všichni živí rybami a do toho filipínská horkokrevná komunita, z níž si starší pánové vybírají svoje budoucí manželky. Když se přistěhuje Rosita do domu Ulrika a jeho syn mu pomáhá s překladem, nemůže to dopadnout jinak než po seversku - pořádným průšvihem. Není to ale ten fatální průšvih, při kterém teče krev a umírají lidé. Spíš je to o krizi v rodině a o tom, jak se s ní jednotliví členové vypořádávají. Nějaký velký happyend nečekejte, ale špatně to taky nedopadne. Spíš tak lidsky - ani dobře ani špatně, podle toho, jak se na to člověk koukne.(5.10.2016)

Bolo mi jasné, kam to celé smeruje a ako to dopadne, ale aj tak sa moja romantická duša slzičke v závere neubránila. Zaujímavý príbeh, aj keď nie možno tak námetom ako skôr spracovaním a hereckými výkonmi. Obyčajné a uveriteľné, ako zo života. To ja môžem. Mimochodom Mikkel chcem ťa poprosiť, okamžite prestaň tak sakramentsky dobre hrať, lebo ja už vážne voľné miesto v topke nemám. Tak.(29.3.2017)

Dánská kinematografie si stále drží standard příběhů, na jejichž zfilmování by jakýkoliv jiný filmový umělec z jiného koutu Evropy neměl ani kuličky. Rosita je opět jeden z těch příběhů, který zaujme svojí kvalitou, ale musím se přiznat, že trošku vypovídá i o dané dánské kultuře. Je vidět, že Dánové se svými neomezenými peněženkami neví, co se životem a tak z určité zhýralosti hledají štěstí v lásce trošku jinak, než by kohokoliv z nás byť jen napadlo. Tudíž i když se jedná o drsné téma, tak si tu Dánové mohou hezky pěkně podat ruku se svým otráveným životem a poděkovat si, protože na tom taky mají velkou míru. U nás by takový příběh byl, podle mě, těžko myslitelný. Nicméně drama je to poctivé a ze Skandinávie si i tak bere to nejlepší. Sice mi jednání postav nejde úplně na mysl, ale kvalitu film bezesporu má.(10.4.2017)

Tak trochu zklamání, kostra příběhu mi slibovala rozhodně víc. Do poviny filmu dost nudné, navíc měl celý děj nějak podivně časovou absenci, trvalo to celé týden, měsíc, rok, milion let? Ovšem rozhodně to neubírá na slušných hereckých výkonech obou mužských představitelů. No, jednou to však stačilo.(29.6.2017)