• Česko

Slava

• Bulharsko

Слава

Bulharsko / Řecko, 2016, 101 min

Každé dobro bude po zásluze potrestáno - nejen tak bych tento film ohodnotila. Máme tu sondu do bulharského propleteného korupčního systému, kdy PR oddělení s "nadřazenou" šéfkou zamete pod práh všechno, co by mohlo funkci Ministerstva dopravy pošpinit. Bezohlednost a opovržení vůči obyčejnému člověku tady jen prýští. A přitom - železničář Canko to měl, dá se říci, v hlavě celkem dobře (a lidsky správně) poskládané. Pouze se dopustil toho, že chtěl jednat správně, bez vlastního užitku a že důvěřoval lidem. Výborný film, i když mírně skličující. Absurdní, přesto uvěřitelné. Jako herci byli ve filmu naprosto skvělí Canko i Julia (pozn: oba si spolu hráli i ve filmu Lekce z roku 2014 od stejné režisérky). Občas mě sice během sledování trochu vadila jakoby sem tam roztřesená amatérská kamera, ale záběry a detaily a psychologie postav to bohatě nahradily. Závěr byl.....nečekaný? Dávám plný počet hvězd.(19.4.2017)

Rád chodím na artovky do malých kín, ale toto je presne ten typ filmu, ktorý ma odradzuje. Ukrutne pomalé tempo, ktoré mi inak kvalitný scenár nedovoľuje si vychutnať, ale skôr odtrpieť. Boli tam síce vtipné scény na odľahčenie, ale pri takomto filme by som ich uvítal aj viac. Ale uznávam, že na poli angažovaných filmov to nie je až tak prepálené, ako napr. Leviatan.(14.8.2017)

Na tento film jsem narazila při promítání OKO NASLEPO v kině Bio Oko. Jde víceméně o to, že jdete na film "naslepo", který je Vám puštěn bez jakéhokoli komentáře či představy žánru či obsahu. Zasáhnul mě. Byla to satirická tragikomedie při které mi chvílemi vlhly oči smutkem střídajíc hlasité "CHA" v těch nejméně očekávaných okamžicích. Přesně tohle mi na filmech poslední dobou velmi chybí.. Ta absolutní obyčejnost rolí a příběhu, která je přitom zároveň propracovaná do detailu. Koktající osamělý muž (železničář), mající jen své králíky na pohlazení a hodinky, které zdědil po tatínkovi a jenž jsou divákovi představeny jako ta jediná láska, která se za život tomuto hrdinovi dostala. A pak, ta kariéristická sebestředná "hyena" ,konstantně ječící na manžela/partnera, mu je ve své ledabylosti a pohrdáním kýmkoli jiným vezme.. neuvědomujíc, že pro něj znamenají celý jeho svět. Bála jsem se konce, že budu smutná z nespravedlnosti světa.. ale naštěstí byl tak satirický jako vlastně celý tento film.(20.2.2017)

Bezmála tragédie o samotářském železničáři, jenž se vlivem náhody dostane do svízelné situace, ve které jsou mu nedobrovolně odebrány hodinky, jedna z mála věcí o kterou je ještě schopen bojovat, a nakonec i důstojnost. Sympatické je, že autoři nikomu nenadržují a ukazují obě znesvářené strany ( investigativního novináře a PR manažerku) jako pouhé oportunistické prospěcháře, kterým nevadí zneužít bezbranného člověka téměř za jakoukoliv cenu. Cosi to vypovídá o přístupu většinové společnosti k neúspěšným, zdaleka nejen v Bulharsku. Až groteskní výjevy (svlekani kalhot a košil) ostře kontrastují s drtivým závěrem..(5.4.2017)

Tragikomická figurka, bezmocně se zmítající v nastrojeném světě. Kdo? Ten směšný koktající železničář. Tedy, vlastně hrdinný poctivec, vyznamenaný vzor své profese! Stala se mu taková nešťastná nehoda, on by potřeboval zpět ty staré hodinky, které mu byly na slavnostním předávání omylem...Ano, jistě, stačí, když ho obléknete a dáte mu přečíst toto naše prohlášení. Dopomůže mu to k jeho hodinkám? On by je velmi rád dostal zpět. Ale pochopitelně, skutečně postačí, řekne-li těm lidem do televize PRAVDU. Na scéně se objevuje Canko Petrov, člověk lidský, žádající zpět svůj život. Nechte ho, prosím, pečovat o králíky, nechte mu jeho zarostlou zahradu a polorozpadlý domeček, vraťte co mu patří! Zcela obyčejný příběh, jenž by se mohl odehrávat hned vedle Tebe a Ty ho přesto zkonzumuješ pomocí medií, o skutečných hodnotách, plný fantastických kontrastů, završený geniálním závěrem. Takto diváka rozesmát, dojmout a profackovat...pro mě osobně nevídaný zážitek. [Filmový Klub Citadela-Litvínov](18.4.2017)