Španělská výprava do hlubin amazonské džungle s cílem nalezení města ze zlata. Skupinu neohrožují pouze původní kmeny obývající zdejší místa, ale i vzájemná rivalita, výhled na slávu a v neposlední řadě chamtivost. Kdo by taky nechtěl mít všechno zlato pro sebe? (Hovnex)

Babinicz

Boj o zlato, které ještě nikdo nemá, krutý zápas o přežití a záblesk lidskosti. Velmi oceňuji věrohodnost ušmudlaných kostýmů, dobových zbraní a bojových scén. Měl jsem pocit, že cítím smrad žoldáků a vlhkost džungle. Skvělý casting, perfektní herectví, nádherná sonda do jednoho okamžiku historie a velký otazník, kdo to vlastě přežije a jak to dopadne. Díky za tento film. ()

Spanki

chtěl bych jednoou potkat toho člověka, který má potřebu název filmu do češtiny předělat a vložit do něj nějakou svoji myšlenku, místo toho, aby to prostě jenom přeložil. a zeptal bych se PROČ? ()

Gnomo

Film je výborný. Přesně vystižená atmosféra tropického pralesa je přímo sugestivní, člověk cítí tu vlhkost a čvachtání pod nohami - i když se kvůli tomu většina filmu odehrává ve značném šeru.Ale takový je tropický prales.Vzájemná řevnivost vojáků/hrdlořezů je vykreslena velmi realisticky (jak nás historie učí, mnozí z nich by možná v civilizovaných končinách skončili na popravišti a výprava do neznáma ve jménu krále a zlatého telete byla tím jediným, co je před oprátkou či sekerou uchránilo).Touha po zlatě jen přilévá oleje do ohně.Ženu bych na takovouhle výpravu nebral, ale také nejsem španělský conquistador a bůh ví, co se jim honilo v hlavách.Většinou neviditelní indiáni, šípy přilétající odněkud z temnoty pralesa, aniž nepřítele zahlédnete třeba jen na mžiknutí oka - opravdu se jim to povedlo.Celkově působí film velmi realisticky, ale nepřehání to (i když tam jsou momenty, kdy by to šlo úplně samo).Poněkud rozpačitě na mne působil konec. Zabrání Tichého oceánu a zemí kolem jménem španělského krále chápu, ale co dál?Ten konec je takový nijaký - a to je důvod, proč nedávám plný počet.Vůbec nechápu potřebu kohosi z české distribuce vymýšlet pro tento film nový název. Lze ho sice brát v tom smyslu, že se pro původní katolické křesťany postupně tím hlavním a jediným bohem stává vidina zlata, ale připadá mi to zbytečné.Původní název Oro/Zlato je naprosto přesný a výstižný.Za mne 4 * (o tu jednu připravuje film rovným dílem ten zmíněný rozpačitý konec a podivnost českého názvu). ()