Zabití posvátného jelena

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Mysteriózní / Psychologický / Thriller

Irsko / Velká Británie, 2017, 121 min

Konečně po dlouhé době film, kde Colin a moje ne moc oblíbená Nicole trošku zabodovali. Solidní směs thrilleru a hororu s koncem, kde nejste o moc chytřejší, než na začátku. No a pak samozřejmě Barry, který i přes svůj věk omládl na těch 16 skoro dokonale a jehož odporný ksicht si budu ještě hodně dlouho pamatovat.(22.1.2018)

Tak mám za sebou další z dlouho odkládanejch snímků. Začátek je takovej pozvolnej ale zhruba kolem 40 minut se začíná stupňovat napětí. Pochválit musím i herecký výkony především pak mladýho Keoghan(a). Zdařilá je i kamera a hlavně zvuková složka filmu. I přesto že má film 2 hodiny tak jsem se nějak výrazně nenudil. Ale ten výsledek. Přišel konec a celý to podle mě tak nějak vyšumělo do prázdna.(26.5.2020)

Humra od stejného režiséra jsem vynechal, ale Jelen mě z traileru docela zaujal, tak jsem si řekl, že do toho půjdu. První co mi vyvstane na mysl je, že dialogy psal snad nějakej úplnej debil, protože to, co všechny postavy říkají (hlavně ty nedospělé), to je opravdu k uzoufání (Musel to psát někdo jiný než scénář). Nicméně nemůžu chválit ani ten zbytek, možná snad jen podivnou klaustrofobickou hudbu, která trvale a úpěnlivě doprovází (nejen) první hodinu filmu, při které pořád nevíme o co jde. A nebýt jí, tak by člověk mohl lehce umřít nudou. Mně se to naštěstí vyhlo až do devadesáté minuty a pak to jakžtakž začalo gradovat a konec samotný naštěstí nezklame a šokuje, ale stejně je to málo. Vyloženě špatný film to není, ale způsob, jakým se postavy chovají a mluví, po určitém časem snad musí začít iritovat každého...a to je prostě špatně. PS : Ten název pořád nechápu :D(8.1.2018)

Yorgos Lanthimos, jméno které mi až do dnešního dne absolutně nic neříkalo a režisér od kterého jsem až dosud nic neviděl. Nicméně to se po zhlédnutí tohoto filmu jistě rychle změní. Sice nejde vyloženě o hororový kousek, ale má s tímto žánrem mnohem více společného, než lecjaký film. Mysteriózní psychologické drama však divákům nabídne značně znepokojující příběh, který jistě nejednoho diváka nepěkně pošimrá na žaludku. Přesto si myslím, že se tu dá najít několik slabin, které mohl tvůrce ještě mnohem více vypilovat. Hlavní problém vidím v celkové nevyváženosti příběhu, ve kterém občas jinak solidní atmosféra stávkovala a já se místy i trochu nudil. Souhlasím však s názorem, že jde skutečně o podivnost, která mi na nějaký čas jistě uvízne v paměti. Několik otazníků v mé hlavě zůstalo nezodpovězeno a pevně věřím, že v tom nejsem sám. Rovněž bych chtěl pochválit hudební doprovod, který se velkou měrou podepsal (pozitivně) na celkové atmosféře a ani herecké výkony nebyli vůbec špatné.(24.10.2018)

,,PREDPOKLADÁM, ŽE TY NEMÁŠ ŽIADNE OCHLPENIA NAVYŠE, VŠAK? ZABUDOL SOM, ŽE TY UŽ ŽIADNE NEMÁŠ. NEMÁME NIČ, ČO POTREBUJEME." __ Na sledovanie filmu som sa chystal viac než rok, hoci som na základe referencií očakával hodnotný divácky zážitok predsa len mi akosi chýbala vôľa.(Ako súkromnú poznámku som mal napísané: Horor antických rozmerov.) Spočiatku som vôbec neuvažoval nad jeho názvom, avšak postupne začala byť inšpirácia Euripidovov antickou tragédiou čoraz jasnejšia, preto som bol zvedavý nakoľko sa od nej film zasadený do súčasnosti odkloní. Veľmi jasne som si spomenul, ako podrobne sme na vysokej škole preberali príbeh Ifigénie s dôrazom na postavu Agamemnóna (v tomto prípade Farrell), ktorý musel pre uzmierenie sa s bohmi obetovať im, to najvzácnejšie čo mal. Tu je to vlastne podobne, preto som si na pálčivú otázku o pôvode Martinových schopností vedel prakticky bez problémov odpovedať. Ak by som sa ešte vrátil ku výslednému Lanthimisovmu spracovaniu v určitých ohľadoch môžem súhlasiť s Cervenak-ovým vyjadrením o artovom hnoji. Toto označenie si film zaslúži predovšetkým zato, akým štýlom sú v ňom vedené dialógy medzi postavami, kedy som mal občas pocit, akoby si každý hovoril to svoje, navyše so zvláštnym zreteľom na rozoberanie chúlostivých a tabuizovaných tém, ako bol rozhovor o zarastenom podpazuší a prvej menštruácií - kedy som sa chytal za hlavu a išiel si hneď otvoriť pivo - neskôr prekonaný Farrellovým prezradením tajomstvom o masturbácii. Ak tým chcel Lanthimos čosi povedať urobil to priveľmi na efekt a rozhodne mohol zvoliť iný prístup. Vo výsledku je však ,,Zabitie posvätného jeleňa" ojedinelým a nevšedným diváckym zážitkom, ktorý sa podľa tunajšieho hodnotenie často nestretne s pozitívnym ohlasom. (4385. hodnotenie, 305. komentár k filmu)(23.1.2019)

• - Natáčelo se ve státech USA – Ohio a Kentucky. (Varan)

• - Keď si Colin Farrell (Steven Murphy) prečítal prvýkrát scenár, urobilo sa mu nevoľno. (classic)

• - Stevenova dcéra (Raffey Cassidy) spieva pri strome pieseň "Burn" od anglickej speváčky s skladateľky Ellie Goulding. (Lucjen)