Čtrnáctiletá Elle Marja (Lene Cecilia Sparrok) je sámská dívka, která se věnuje chovu sobů. Vystavena rasismu éry třicátých let minulého století a ponižujícím vyšetřením na své internátní škole, začne snít o novém životě. K jeho dosažení je ale nutné stát se někým jiným a zpřetrhat všechny svazky s rodinou i svou rodnou kulturou. Strhující debut Amandy Kernell nahlíží „přírodní" sámské etnikum zevnitř a umožňuje divákovi zakusit temnou část švédské koloniální historie bezmála fyzickým způsobem. (Film Europe)

Lykr

Waaaau Lene Cecilia Sparrok a její první filmový debut. Je neskutečné jak hraje s takovou jemností a důstojností. Byl to neuvěřitelně dobře vylíčený život, který mohl snadno jít dvěma způsoby. Míra odvahy a odolnosti, kterou vidíme, je inspirativní. Guatemalský domorodý vůdce a nositel Nobelovy ceny za mír Rigoberta Menchu Tum řekl: „Nejsme mýty minulosti, ruiny v džungli ani zoologické zahrady. Jsme lidé a chceme být respektováni.“ Bohužel však byli domorodí lidé v dějinách vystaveni rasismu a diskriminaci. Masakry, nucené pochodové přesídlení, „indické války“, smrt hladem a nemoci tvoří depresivní odkaz nelidství člověka vůči člověku. Hluboce dojatá krev Sami, inspirovaná osobními zkušenostmi babičky režisérky Amandy Kernell, je o tom, co Kernell nazval „nevýslovným“ příběhem a „temnou kapitolou“ švédské historie. Hovoří o útlaku domorodých Samisů, také známých jako Lapons, původních obyvatel, kteří žijí v dalekých severních oblastech Norska, Švédska, Finska a Ruska. Filmy na toto téma jsou dobrým způsobem, jak informovat veřejnost o domorodé kultuře, jazyce a historii. ()

hanca.uh

Dobrý film. A když napíši dorý, myslím za 3. Tedy průměr. Průměrně dobrý i "ne-dobrý" :-). Asi jsem čekala od toho snímku víc, než mi nabídl. Jasně - byla to zajímavá sonda do odlišného Laponského národa a tradice a bylo tam pár drsných momentů. Ale jinak mi děj tak nějak nevzrušeně plynul a nezanechal na mě žádný velký vliv. Bohužel (=bohužel pro mě), protože jinak severské filmy hodnotím velice kladně a vysoce. No i výjimky musí být :-)) ()

JeyeK

Stejně tak jako většina ostatních (čest výjimkám) ani já nevím přesné historicko-kulturní nuance vztahů mezi Laponci a Švédy. To však nebrání tomuto snímku, aby na nás bez větší snahy o vysvětlení problému vyklopil pořádný kýbl emocí. A tak jen sedím a pozoruju, jak se ostatní nechávají unášet nabídnutou emocionální vlnou a předstírají soucit a pochopení. Jako bylo to fakt pěkné, jen nevím, co to bylo. 50% ()

vlk++

ke skandinávské produkci přistupuji vždy opatrně, ale v případě dobrého hodnocení i se zvědavostí. vyplatilo se. Sámská krev je skvělý režijní počin. hlavní hrdinka je zcela autentická - aby ne, laponská příroda nádherná a téma... temné a zřejmě věčné. národy a jejich "menšiny". kolik by se takových dalo jmenovat. ani Švédové (Norové, Finové) - což jsem netušil - se tomu nevyhnuli. Sámové (Laponci) jsou národ, který se stal obětí diskriminace a "naturalizace" svých rozvinutějších jižních sousedů. čtrnáctiletá sámská dívka se však nechce smířit se svým osudem. jenže je pak ještě cesta zpátky? poutavé vizuální zpracování odvahy a těžkých životních podmínek. 4* a možná, až uvidím znovu, tak ještě upravím :) ()

Theofilus

Nádherně natočenej film! Respekt režisérce, u které se jedná o prvotinu. Skvělej film, i když možná trochu předvídatelnej, ale úžasně zpracovanej s nevšedním prostředím a tématikou rasismu (etnicismu?). Jsem rád, že jsem se i něco přiučil co se týče švédských reálií. Hold na to, jak dnes rádi přijímají uprchlíky a jsou docela xenofilní, dřív tomu tak docela nebylo :D Vyzdvihuju taky fakt, že sama hlavní herečka není profesionálka a ve skutečnosti opravdu patří k sámskému lidu. Jak několikrát dokazoval Forman nebo DJC, neherci občas mohou být opravdu extrémně talentovaní a tato dívka je toho zářným příkladem. I díky tomu celý film působí velmi autenticky a krásně se na něj dívá. Doporučuju všema deseti! ()

DrifterSoul

Pohlcující, smutné drama. Silný zážitek.... Nejen o Sámech/Laponcích. O složitosti bytí každého "malého (přirodního) národa" pohlcovaného větším, "vyspělejším" a více "civilizovaným". Nejdojemnější byl vztah obou sester. Té mladší, křehké, čisté, ještě dětské světlovlásky, uvězněné v postupně mizejícím světě jejích předků a starší Elle-Marje, která už svět viděla jinak a toužila po svobodě a vzdělání. Jejich závěrečné "setkání" a navazující záběry nádherné severské krajiny byly naprosto ohromující.... ()

L.O.T.R

Ďalší dôvod, prečo obdivovať Škandinávsku kinematografiu. Veľmi detailný a osobný pohľad do života dievčaťa, ktoré je sužované Švédmi kvôli svojej menšinovej národnosti. Naozaj fantastický debut od režisérky Amandy Kernell, ktorá zvládla poukázať na hrôzy danej doby, avšak nie priamo okatým spôsobom. Čo samozrejme pre niekoho môže byť negatívum celého filmu, mňa osobne však miestami mrazilo aj práve vďaka tomu chladnému prístupu. 80% ()

eexDon

Für mich - 75%, - /film se občas v některých pasážích docela táhne a lehce nudí, navíc absolutní absence napětí, emocí, prostě typickej sever/, + /Lene celkem zaujala, realističnost a člověk se něco dozví o švédskejch dějinách/, hodnocení - zajímavý film, líbil se, bezemoční, chladnej, opravdovej a docela dobrej, jo, šlo to ()

LEFTFLANK

Po dopozeraní som si musel a chcel! zistiť mnohé zaujímavosti o tvorcoch a hercoch, a vyšlo z toho, že sama autorka má predkov sámov, hlavné duo sestier a prakticky celý ensábl detí je z Laponska a dalo by sa teda povedať, že film je od sámov pre sámov, ale keď tá ústredná myšlienka vymanenia sa zo stáročných tradícií a byť sám sebou a zároveň sámom asi ani nejde dokopy vzhľadom na to že to jedno sa od druhého základne odlišuje. Koniec je tak len čerešničkou na torte v tejto zmätenosti vlastnej slobody, identity a zodpovednosti za to kým vlastne máme byť. Trochu s tým bohužiaľ korešpondujem, lebo keď vidím ako sa na Slovensku k sebe máme ako sa správame tak sa hanbím za túto krajinu atd atd. apropo film vystihuje čím má byť, kto by čakal akčný život laponcov tak má smolíka ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech