Čtrnáctiletá Elle Marja (Lene Cecilia Sparrok) je sámská dívka, která se věnuje chovu sobů. Vystavena rasismu éry třicátých let minulého století a ponižujícím vyšetřením na své internátní škole, začne snít o novém životě. K jeho dosažení je ale nutné stát se někým jiným a zpřetrhat všechny svazky s rodinou i svou rodnou kulturou. Strhující debut Amandy Kernell nahlíží „přírodní" sámské etnikum zevnitř a umožňuje divákovi zakusit temnou část švédské koloniální historie bezmála fyzickým způsobem. (Film Europe)

Derny

V první polovině filmu je dost na tělo přiblížena problematika rasismu a jeho konkrétní podoby u Laponců ve Švédsku. Zároveň je pak, stejně jako na konci filmu, poukázáno na nutnost zpřetrhání vazeb s původními komunitami při touze o začlenění do konformní většinové společnosti. Je ale relativizována správnost tohoto rozhodnutí. Sice vítězí nezávislý duch toužící po rozletu, který se v přírodních komunitách příliš nenosí, nicméně ony komunity si udržují svoji hrdost a hýčkají si své způsoby, přestože jsou většinou všemožně perzekvováni. Druhá polovina filmu, od odklonu a útěku Elle-Marie, však byla na můj vkus dosti vláčná, atmosférou polevující a od rasistické problematiky ustupující. Už to bylo čistě jen o protloukávání se životem. Ale aspoň, že to stále mělo ten severský šmrnc. Dobrý film. ()

Ombak▼Penari

Na příběhu dívky, snažící se za každou cenu vymanit z opovrhované škatulky sámského původ, film pohledně a srozumitelně vykresluje rasistické poměry ve Švédsku během minulého století. Velmi zajímavý pohled na problematiku jednoho z mála tradičních pasteveckých národů v Evropě. ()

sehe

Excelentný severský film o neznášanlivosti a rasizme,kde v nádhernej prírode žijú uz 5000 rokov ludia v súzvuku s nou.Samovia,ale čelili v 30tych rokoch opovrhovaním.Náražky na ich maly mozog,smrad a neschopnosť robiť nic iné iba chovať soby,podrobovali ich výskumu atd.Mlade samske dievča sa chce vymaniť z pre ňu určenej budúcnosti a ide za svojim snom študovať a byt učiteľkou.Herecky výkon výborný. ()

mira.l

Není to špatný film, dokonce bych řekl, že velice zajímavý. Nemůžu se ale ubránit dojmu, že tam jaksi něco chybí. Asi tak 65 až 70 let. A taky je tam několikero takových nelogických věcí. Malá Laponka uteče od rodiny, dojede někam do Uppsaly, a najednou začíná pod cizím jménem studovat ve škole? Já nevím, neznám podrobnosti toho, jak to chodilo na severu Evropy v té době, ale připadalo mi, že to její zařazení do systému byl až nějak moc jednoduché. Bylo to pěkné, ale znova se na to asi už nepodívám. Nicméně výkon Leny Cecilie Sparrok byl vynikající. ()

st3f0o

Temná kapitola švédskej histórie, nevyslovený príbeh o útlaku, o strachu z izolácie, o túžbe zapadnúť a o konflikte medzi životom, do ktorého sa narodíme a tým, ktorý si sami vyberieme. Za pozornosť určite stojí veľmi prirodzený herecký prejav hlavnej predstaviteľky. ()

neo93

Velmi poutavý pohled do duše mladé Laponky, která již nechce být vězněm své vlastní  kultury. Čtrnáctiletá Elle Marja, žije s rodinou podle sámským tradic a zvyklostí. Jejich hlavní náplní je lov sobů. Spolu se setrou odjíždí do internátní školy, ve které se má naučit dané učivo, jež  je odlišné od toho, co jinak studují švédské děti.  Záhy zjišťuje, že zdejší režim je velmi přísný a fyzické tresty jsou na denním pořádku. O to  víc jí láká uniknout ze své reality a dostat se do jiného, pro ni neznámého světa. Proto ovšem musí překonat své etnické i rodinné vazby, které ji budou bolet. Podstatnou předností snímku je rozhodně obsazení hlavní role, kterou ztvárnila Lene Cecilia Sparrok, jenž také ve skutečnosti pracuje na chovu sobů a rovněž má severo-sámský původ stejně jako  postava ve filmu. I díky tomu hrdinka působí velice přesvědčivě a autenticky. A přestože má snímek pomalejší tempo, stále se něco děje a je zajímavé sledovat její  nové životní osudy. ()

existimi

Zhlédnuto v rámci projektu "Oko naslepo" Silnej film. Téma pro mě uplně nové (stydím se) ale děj vás do situace vtáhne okamžitě. Diskrimanace Sámů ve Skandinávii + rodinná tradice vs. osobní cíle a kariéra. Určitě stojí za zhlédnutí. ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Mít tam wifinu, tak si holka postěžuje na fejsbůčku a já bych ušetřil 110 minut. Dobře zahrané, ale utahané a ve finále zbytečné. ()

Scraffy

Film, ktorý je natočený veľmi dobre a má skvelú hudbu. Prostredie je tiež výborné. Príbeh sa mi takmer páčil, ale keby to zbytočne zo začiatku nenaťahovali a namiesto toho pokračovali v príbehu Elle Marjii, čo robila po predaní otcovho opasku, tak by to podľa mňa bolo záživnejšie. Aj keď je možno lepšie, že to utli skôr. Obsadenie je naozaj parádne a Lene Cecilia Sparrok a Maj Doris Rimpi odvádzajú skvelú prácu. Amanda Kernell režíruje dobre, len ten scenár, ako hovorím mohol byť dovedený do dokonalosti. Niekomu sa nepáčili úvodné a záverečné scény zo súčastnosti, ale podľa mňa bolo dobre, že tam boli pridané. Ku koncu som mal na mále, aby mi slzička neukvapla. ()

SAINTS

Hlavna hrdinka sa rozhodne že už nechce čelit ponižovaniu majority kvôli svojmu etnickemu pôvodu a tak opusti domov a svoj doterjši život aj rodinu aby splinula z väčšinovou švedskov spoločnostou.Elle Marja je silne a odvažne dievča ktore sa nechce a ani nevzda svojho ciela napriek mnohym prikoriam.Režiserka pribeh vystavila so spomienok starej ženy ktora sa po mnohych rokoch vracia domov na pohreb svojej sestry.Ak chcete okusit trpku prichut samskej krvi nevahajte.Tato exkurzia do temnych kapitol švedskej historie stoji za to. ()

adamix

Artovský pokus o pútavú drámu, ktorej cieľom je poukázať na diskriminačné chyby spoločnosti (?), si ma nijak zvlášť nezískal. Celé je to prispaté, minimalistický scenár sa spolieha viac na hypnotizujúce tváre postáv, kde sem tam padne nejaká odveci replika. Vo filme sa toho deje tak málo a rozťahane, že ani neviete, kam zmizlo tých sto minút. Slabota. Škandinávci to vedia lepšie. Za mňa 2*. ()

nula87

Silný příběh o osobní odvaze vzepřít se nalajnovanému osudu, a taky o předsudcích, xenofobii a takových těch věcech, ve kterých se plácáme pořád. 80% ()

Plaque

Tak sa mi zdá, že tu niekto zabudol vyšťaviť citrón do poslednej kvapky. Úplne ma rozhodí, ak sa žlté polovice hádžu do koša a pritom by sa s nimi mohli dochutiť ešte viaceré šálky čaju. Sámska krv je presne tento druh ovocia. Kyslá a na pohľad nepríjemná hlavná hrdinka dodala skutočne zaujímavú príchuť, ale jej príbeh jednoducho nestačil na vyvolanie potrebnej emócie. Tak som si len tak sedel a pozoroval pubertálne blúznenie mladej šťandy, ktorá už nechcela byť mačkou, ale silou mocou sa chcela stať psom. A celé to vrcholí v hlbokom uvedomení, že aj keď máš štyri nohy, jeden chvost a srsť ako pes, raz keď si mačka, mačkou zostaneš. A to je dosť malá pointa na tak dobre rozohranú partiu. ()

blondboss

Z tohto snímku je cítiť srdce a režisérka ukázala svetu, kto sú Laponci, aké sú ich tradície a že majú mozog vyvinutý rovnako ako ostatní ľudia - nie ako to bolo prezentované v minulosti. Nikdy som netušil o rasizme voči Laponcom ako takým a práve aj preto sú podobné filmy naozaj obohacujúce. Na jednej strane prílišná škandinávska strohosť, ale na strane druhej severská atmosféra, ktorú človek nezažije nikde inde len pri týchto severských filmoch. Hviezdička navyše za nádhernú prírodu. 70 % ()

black8

O rasizme, aj o tom internalizovanom a o návrate k sebe, ktorý niekedy môže trvať aj 100 rokov. Skvelý debutantský počin švédskej režisérky Amandy Kernell a výborné herecké výkony Leny Cecilie Sparrok a Maj-Doris Rimpi. ()

rubby

Nadherná kamera, která provede nedotčenou přírodou Švédska. Zajímavý film, poutavý příběh a mrazící situace rasismu mezi Švédy a Laponci. Čistá, ponurá, krutá atmosféra severu. V celku mě film zaujal. ()

Gregor_Samsa

Hlavní hrdinka to vzala hodně odvážně a hodně razantně, prostě se od těch doutnajících kotlíků a odřezávání sobích parůžků chtěla rádně odjebať odťalto, takže raději do švédské společnosti urostlých Vikingů namísto zůstat u zaříkávání a laponského jódlo(jojko)vání. Vlastně se až člověk ptal, proč to musela tak vyhrotit, co jí kdo doma kdy udělal – on jí totiž doma u stanů nikdo nic neudělal. Jen ten systém okolo, kuwa to byly scény, to ponížení se dalo krájet, člověk druhé kategorie, skoro je zvířátko v ZOO, posměšky, hnus to jíst. Stopáž sympatická, příběh nepřiklášený, realistický. Laponsko mám rád, takže pro mě taková malá domů – i když zase jsem si uvědomil, že na sever jedině na podzim, ty zelené kopce jsou v létě takové prostě… nudné. No zpátky k tématu – díky za tenhle film, kterej jsem konečně sjel pěkně v klidu doma a zůstal mi v hlavě do druhého dne… prostě srdcovka pro člověka, co si prošel třikrát Sarek – národní párek… [90%; 2019-05-03 Home sweet home] ()

BarGoldstein

Pokud by se někdo chtěl nudit markantně méně než při sledování tohoto "filmu", může zvolit například: sledování rodinného života much na veřejných záchodech nákladového nádraží v Čierné pri Čope, oškrábání dvou tun drobných brambor nebo prostě zírání do zdi po slupnutí platíčka Plegomazinu. ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech