Reklama

Reklama

Skam

(festivalový název) (seriál)
  • Norsko Skam
Norsko, (2015–2017), 19 h 1 min (Minutáž: 14–50 min)

Tvůrci:

Julie Andem

Režie:

Julie Andem

Scénář:

Julie Andem

Hrají:

Josefine Frida Pettersen, Iman Meskini, Lisa Teige, Tarjei Sandvik Moe, Ulrikke Falch, Marlon Valdés Langeland, Ina Svenningdal, Thomas Hayes (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(43)

Obsahy(1)

V seriálu Skam se setkáváme s osudy dospívajících studentů střední školy Hartvig Nissens v Oslu, přičemž se každá série zaměřuje na hlavní dějovou linku jednoho konkrétního páru, s níž se prolínají příběhy všech členů party. Seriál se odehrává na ose reálného času s velkým přispěním propagace a aktivit na sociálních sítích. Skam není jen o lásce a velkých přípravách na tolikrát oslavovaný Russ ("Russefeiring" - tradiční asi měsíc trvající slavnost norských maturantů, kdy si jejich skupinky dávají výstižná jména, nosí stejnokroje a připravují a zdobí svůj vlastní autobus/dodávku, to vše za doprovodu bujarých oslav a večírků). Skam je především o hledání sebe sama, významu přátelství, síle popularity, uvědomění si vlastní sexuality, získání reálného pohledu na svět, umění vážit si sebe sama, obětování se, uvědomění si vlastních chyb a snaze o jejich nápravu, solidaritě s nejbližšími, rodinných vztazích, psychických poruchách, znásilnění, vydírání, nepředpojatosti, toleranci k jiným pohledům, názorům a kulturám... (nahodilova_k)

(více)

Recenze (36)

LEGACY 

všechny recenze uživatele

Ono je to samo o sobě celkem cáklý a pitomý, no ale ty písničky, drby, norština, Oslo no a samozřejmě Noora mají v sobě něco, co mě přinutilo chodit, co chvíli na dailymotion a než bys řekl švec mám po dvou sérkách a jsem zpátky ve věku náctiletejch, ve věku kdy se řešily a dělaly fakt neskutečný kokotiny, a právě proto jsou vzpomínky z tohoto období mnohdy to nejlepší co pak na smrtelném lóži máme. ESKILD ()

nevermore 

všechny recenze uživatele

Hodně otřepané, 100x okoukané, a to už od první série. Ta byla zkraje hodně zaměřená především na cicmačky Evy a Jonase - oba spíš nesympatické postavy. Noora, což by představená pokrokové moderní emancipované ženy se, světe div se, spřáhne s největším sígrem a mega nesympatickým klacíčkem Wilhelmem, který hodí pár významných pohledů a Noora nám zvlhne bez ohledu na to, že týpek málem zbouchnul pár dílů zpět její kámojdu. What a mess. 107- nejlepší seriál. Cha, no to určitě. Po 12 dílech to balím, na tohle ať koukají puberťačky. Fucking s*it. ()

Reklama

bllm 

všechny recenze uživatele

Tak na první sérii už jsem asi moc stará. Drama typu, že se někdo s někým líbal, že se holky pomlouvají a pletichaří už prožívat s hrdinama fakt nedokážu. Navíc vzpomínání na to, že se člověk v tom prváku choval stejně trapně jako ty postavy není úplně povzbudivý. Druhá série už je o něco lepší, potěšilo mě, že tady je hlavní postavou Noora, která mi byla z děvčat nejsympatičtější, moc nemluvila a chovala se docela normálně. Bohužel moje nadšení z Noory vydrželo tak do páté epizody, navíc ta zápletka je tak strašlivý klišé, že už to asi ani víc nejde. ALE druhou sérii zachránil WILLIAM!!!!! A konečně ta třetí, kvůli který jsem se vlastně k tomuto seriálu dostala. Ta je rozhodně nejlepší, praštěný holky jsou v pozadí a větší prostor dostanou kluci. Herecký výkony na jedničku, i když představitel Evena mi moc neseděl, ale na druhou stranu to jaksi dokreslilo charakter jeho postavy. A mazlící sekvence v kapucách z pátý epizody je tak krásná. Přijde mi líto, že Isakův příběh ve třetí sérii dostal daleko menší prostor, než Noořin ve druhé, ta měla více epizod, některé dokonce s dvojnásobnou stopáží a mohli jsme si příběh víc užít. Jsem zvědavá, kdo bude na řadě ve čtvrté sérii. Že by Vilde? A málem bych zapomněla hlavní výtku - to moralizování a přílišnou korektnost. // Čtvrtá série je první v bleděmodrým, osvěta mládeže tady dosáhla za hranici snesitelnosti. Takže má smysl sledovat 3, pokud zapomínáte dýchat když se objeví Thomas Hayes tak ještě dvojku. ()

jiri.twist 

všechny recenze uživatele

3. série: 1) Na seriál se může podívat jakákoli věková skupina, nejedná se o americkou teenegerskou přiblblinu 2) Velký obdiv norským tvůrcům 3) Herecky naprosto dominuje Tarjei Sandvik Moe, a proto nebudu strhávat bod za ostatní, protože on to do té desítky za všechny dohnal. Hrál naprosto dokonale každou vteřinu, ani nemusel mluvit. Původně jsem si myslel, že bude o něco starší, jak to tak většinou bývá, ale je ročník 1999 a 3. série byla "vyrobena"v roce 2016. K této 3. řadě se určitě budu někdy vracet ... P.S. ... to "někdy vracet" vydrželo jen jednu noc a už jsem zhltl třetí řadu zase, samozřejmě, jak to tak bývá, jsem ještě objevil další drobnosti a souvislosti v jednotlivých dílech a jen mě to utvrdilo v tom, že mé subjektivní hodnocení je opravdu čistá komplexní desítka a že tento z mnoha tisíců obyčejných seriálů na světě a též zásluhou hlavního představitele, je pro mě zcela neobyčejný ... ()

Vodnářka 

všechny recenze uživatele

V seriálu, který dle deníku The Guardian sledovala celá pětina Norů, se norská veřejnoprávní televize NRK3 nechala inspirovat fenoménem virálních videí a přichází s konceptem zveřejňování krátkých dílů na sociálních sítích - v reálný čas, kterým je uveden samotný díl. Tato krátká videa pak pospojovala do jednotlivých epizod, které vysílala v rámci běžného programu. Možná i proto kamera chvílemi připomíná lásku shora Péti Marka, ovšem tady plní dost jiný účel - přibližuje hlavní hrdiny, středoškoláky, jejichž život se z velké části odehrává na sociálních sítích a v iPhonech, díky nimž je dneska tak jednoduché zachytit život audiovizuálně. A cool forma naštěstí není jediné, co seriál nabízí. Sledujeme každodenní tápání teenagerů, tápání v prvních vztazích, středoškolských přátelstvích, rasových či sexuálních odlišnostech, sobě samých, samotě i školních povinnostech. Žádné téma nás však nenechá zabřednout do bahna patosu a podobně, jako jedna z hrdinek dokáže trefně, s nadhledem, krutým humorem a pragmatičností, shazovat problémy, se kterými se musí jako muslimka každodenně potýkat, také seriál si umí sám "shodit" jednotlivá témata dříve, než začnou být těžká a trapná. Nemusíme se tak mnoho hodin obdivně (nebo znechuceně) dívat na nereálné hrdiny - naopak si s humorem můžeme připomenout situace, které si ještě všichni moc dobře pamatujeme. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (9)

  • Skam obdržel cenu švédského měsíčníku QX Gaygala za nejlepší zahraniční seriál. (honzik10)
  • Na oficiálním webu lze nalézt také více či méně aktualizované profily postav na facebooku a instagramu. Soukromí herců samotných je pro jejich nízký věk naopak poměrně chráněno. (TheTrouble)
  • Epizody byly původně určeny výhradně pro internet a mají tak nepravidelnou stopáž (15 - 50 minut v rámci prvních 3 sérií). Většina epizod je mezi 20-30 minutami. (TheTrouble)

Reklama

Reklama