Skam (TV seriál) (festivalový název)

• Norsko

Skam

Norsko, 2015–2017, 19 h 1 min (Minutáž: 14–50 min)

Tvůrci:

Julie Andem

Josefine Frida Pettersen, Iman Meskini, Lisa Teige, Tarjei Sandvik Moe, Ulrikke Falch, Marlon Langeland, Ina Svenningdal, Thomas Hayes, Herman Tømmeraas, Henrik Holm, Liv-Anne Trulsrud, Marit Synnøve Berg, Kristina Ødegaard, Cecilie Martinsen, Justina Diekontaite, Johan Ratvik, Laura Maria Therese Aniksdal, Laila Gatonye, Elias Selhi, Gry Antonie Øverby, Fredrik Aure, Joakim Reinskou, Harald Mork Aune, Erik Alexander Malm Lien, Ines Asserson, Vilde Lindhjem, Astrid Arefjord, Sebastian Andersen, Celine Nordheim, Jakob Steine, Markus Askevold, Linn Wellerop, Helene Moltzau Søgård, Rumen Rainov Ivelinov, David Alexander Sjøholt, Matias Dahl, Eskil Hisdal, August Damm, Mathias Walmann, Nicolas Africanus Gjefle, Ada Eide, Asgeir Alvestad Skogseth, Alfred Ekker Strande, Shaun A. Nguema, Petter Martinussen, Carl Martin Eggesbø, Rakel Øfsti Nesje, Nadia Hassan, Axel Onshuus, Arne Vangild, Nadim Lahlahi, Baard Røthe, Sondre Opedal, Julian Lara Asperheim, Henriette Espmarker, Selma Ibrahim Karlsen, Marcus Piippo, Arthur Hakalahti, Volkan Doğan, Fredrik Vildgren, Dennis Orlien, Ruben Gran, Astrid S, Marius Borg Høiby, Viktoria Eikeland, Maja Christine Zachariassen Lay, Sacha Kleber Nyiligira, Ruby Dagnall, Theresa Frostad Eggesbø, Mikkel Maanum, Christine Brita Mortvedt Johnsen, Sigyn Åsa Sætereng, Thea Marie Øverkil, Emilie Nikolaysen, Åshild Dybwad, Nora Krog, Tinka Havnen Amundsen, Vilde Marie Eid, Andrea Paulsen Råstad, Thea Christiansen, Helene Marie Alvim, Kristine Vestby Holstad, Mari Straume Ramberg, Jakob Benito, Marius Hofstad, Hanna Alise Møller, Tomas Nilsen, Ragna Nordenborg, Christine Lossius Thorin, Lise Bang Brandtmar, Marianne Furevold-Boland, Nils Bech, Terje Ragnes, Yousef Hjelde el Mofty, Simo Mohamed Elhbabi, Sherin Wahab, Cengiz Al, Adam Ezzari, Mutasim Ahmed, Amalie Blom Aarnes, Shoukat Changazi, Evelina Moholt, Carmen Myhre, Mohammad Rahees Malik, Shawn Jonas Munir Choudri, Anna Bratfos, Herman Ljung Opedal, Zeeshan ul-Hassan

Tenhle seriál si nejde nezamilovat. Vlastně vás pohltí hned ze začátku. Splynete s postavami, jako by to byli vaši známí a chodili jste s nimi do školy. Každá série má to svoje, ať je to Eva a její vztah, Noora s "Wilhelmem", anebo uvědomění si orientace Isaka. Nejde o nějak strojený seriál plný efektů a skvělé režie, ale svou jednoduchostí a tématy, které jsou nám mladým blízké, nás čapnou a nepustí. Mrzí mě, že se nedostalo na všechny, hlavně Vilde, a ne, ani poslední díl mi to nevynahradil. Ale i tak je tenhle seriál něco <3(29.7.2017)

One day, someone will walk into your life and make you see, why it never worked out with anyone else...a je to tu...the yellow curtains ... môj paralelný vesmír ♥! Toľko asi k aktuálne bežiacej tretej sérii, ospravedlňujem sa, ale nemohla som si pomôcť. Práve táto séria ma totiž k tejto výbornej sérii príbehov zo života stredoškolákov v Osle priviedla. Skutočne realisticky stvárnený svet mladých ľudí a ich radosti a hlavne starostí každodenného života, podané nielen pre mladých veľmi zrozumiteľnou rečou a tým teraz nemyslím nórčinu...(26.11.2016)

Ono je to samo o sobě celkem cáklý a pitomý, no ale ty písničky, drby, norština, Oslo no a samozřejmě Noora mají v sobě něco, co mě přinutilo chodit, co chvíli na dailymotion a než bys řekl švec mám po dvou sérkách a jsem zpátky ve věku náctiletejch, ve věku kdy se řešily a dělaly fakt neskutečný kokotiny, a právě proto jsou vzpomínky z tohoto období mnohdy to nejlepší co pak na smrtelném lóži máme. ESKILD(20.8.2018)

Skam je výborný především v celkovém zpracování středoškolského tématu, kdy jsou různé postavy zasazeny do někdy více, někdy méně dramatických situací a kolem toho se tvoří všelijaké minipříběhy. První série je takové klasické "teen guilty pleasure", druhá série trochu zvážní a nabere o něco hlubší směr. Třetí a čtvrtá série se zabývá kontroverzními tématy, které rezonují společností a pokládají diváku zajímavé otázky. Neříkám, že jde o ultra hluboké filozofování, ale právě v případě tohoto seriálu platí, že méně je někdy více. Zajímavě natočeno, režie střídá veselé tóny a hudbu s depresivními stavy a pocity samoty.(17.1.2020)

Hmmm, kéž by se u nás alespoň občas objevily podobné aktuální televizní seriály než pořád jen nekonečné Ulice, Ordinace a jiné nesmysly. Seriál který se na první pohled zdá jako obyčejné televizní drama pro teenagery, ale přitom má neskutečný sociální přesah a nahlíží na problémy protagonistů ze všech možných perspektiv. Do toho originální forma vyprávění skrze prolínání dvou sociálních prostorů (ten fyzický a online prostor) a je z toho originální, aktuální, chytlavé a chytré drama. A to přesto že se zápletky a prostor, kde se děj odehrává (střední škola), zdají naprosto fádní a když jsem o tom slyšel poprvé, tak jsem si říkal, že to musí být jen něco kvalitnějšího pro puberťáky a že z toho nemůže vzniknout nic extra, ale opak je pravdou. To vše skvěle doplňuje sympatický casting, chytlavá hudba a severská atmosféra pro nás cizího Osla.(4.10.2020)

• - Představitel Isaka (Tarjei Sandvik Moe) nepil v serialu alkohol. Láhve a plechovky byly naplněny vodou. (mjkuba)

• - Epizody tvoří krátké kapitoly (klipy), Ty bývají průběžně zveřejňovány na oficiálním webu. A to nepravidelně, vždy v době, kdy se scéna odehrává. Mezi epizodami bývá zveřejněna také mobilní konverzace hlavní postavy s ostatními protagonisty. (TheTrouble)

• - V epizodě se vyskytuje scéna, dívky koukají na Saninu (Iman Meskini) skříňku, která je počmáraná slovem sharmuta (přeloženo jako "mrcha"). Přibližně v 9. minutě se vpravo dole mihne na okamžik mikrofon. (blondcamel)