Skam (TV seriál) (festivalový název)

• Norsko

Skam

Norsko, 2015–2017, 19 h 1 min (Minutáž: 14–50 min)

Tvůrci:

Julie Andem

Josefine Frida Pettersen, Iman Meskini, Lisa Teige, Tarjei Sandvik Moe, Ulrikke Falch, Marlon Langeland, Ina Svenningdal, Thomas Hayes, Herman Tømmeraas, Henrik Holm, Liv-Anne Trulsrud, Marit Synnøve Berg, Kristina Ødegaard, Cecilie Martinsen, Justina Diekontaite, Johan Ratvik, Laura Maria Therese Aniksdal, Laila Gatonye, Elias Selhi, Gry Antonie Øverby, Fredrik Aure, Joakim Reinskou, Harald Mork Aune, Erik Alexander Malm Lien, Ines Asserson, Vilde Lindhjem, Astrid Arefjord, Sebastian Andersen, Celine Nordheim, Jakob Steine, Markus Askevold, Linn Wellerop, Helene Moltzau Søgård, Rumen Rainov Ivelinov, David Alexander Sjøholt, Matias Dahl, Eskil Hisdal, August Damm, Mathias Walmann, Nicolas Africanus Gjefle, Ada Eide, Asgeir Alvestad Skogseth, Alfred Ekker Strande, Shaun A. Nguema, Petter Martinussen, Carl Martin Eggesbø, Rakel Øfsti Nesje, Nadia Hassan, Axel Onshuus, Arne Vangild, Nadim Lahlahi, Baard Røthe, Sondre Opedal, Julian Lara Asperheim, Henriette Espmarker, Selma Ibrahim Karlsen, Marcus Piippo, Arthur Hakalahti, Volkan Dogan, Fredrik Vildgren, Dennis Orlien, Ruben Gran, Astrid Smeplass, Marius Borg Høiby, Viktoria Eikeland, Maja Christine Zachariassen Lay, Sacha Kleber Nyiligira, Ruby Dagnall, Theresa Frostad Eggesbø, Mikkel Maanum, Christine Brita Mortvedt Johnsen, Sigyn Åsa Sætereng, Thea Marie Øverkil, Emilie Nikolaysen, Åshild Dybwad, Nora Krog, Tinka Havnen Amundsen, Vilde Marie Eid, Andrea Paulsen Råstad, Thea Christiansen, Helene Marie Alvim, Kristine Vestby Holstad, Mari Straume Ramberg, Jakob Benito, Marius Hofstad, Hanna Alise Møller, Tomas Nilsen, Ragna Nordenborg, Christine Lossius Thorin, Lise Bang Brandtmar, Marianne Furevold-Boland, Nils Bech, Terje Ragnes, Yousef Hjelde el Mofty, Simo Mohamed Elhbabi, Sherin Wahab, Cengiz Al, Adam Ezzari, Mutasim Ahmed, Amalie Blom Aarnes, Shoukat Changazi, Evelina Moholt, Carmen Myhre, Mohammad Rahees Malik, Shawn Jonas Munir Choudri, Anna Bratfos, Herman Ljung Opedal, Zeeshan ul-Hassan

Seriál to rozhodně není špatný, připomněl mi moje oblíbené "Skins". Tady je vyprávění příběhu rozdělené ale na série a ne na episody- každou serii vidíme z pohledu jiné postavy. Asi už jsem ale na tohle trochu stará. Občas mi přišel děj úplně absurdní a nelogický, stejně jako postavy, nejhorší bylo že po dané serii se mi postavy, které jsem předtím měla ráda líbili o dost méně. Ale nechci tomu zase křívdit. Moc se mi líbilo norské prostředí, je to něco úplně jiného než všechny ty high school záležitosti co se hrnou z USA a zároven taky něco jiného, než jak to vypadá všechno tady. Když bych to viděla před pár lety, tak myslím,že by se mi to moc líbilo a že bych dala v hodnocení minimálně 4 hvězdičky. Třeba si to ještě rozmyslím a budu potom hodnotit více v rámci žánru, ale když to vezmu objektivně tak je to za mě na 3 silné hvězdičky.(2.11.2017)

Tenhle seriál si nejde nezamilovat. Vlastně vás pohltí hned ze začátku. Splynete s postavami, jako by to byli vaši známí a chodili jste s nimi do školy. Každá série má to svoje, ať je to Eva a její vztah, Noora s "Wilhelmem", anebo uvědomění si orientace Isaka. Nejde o nějak strojený seriál plný efektů a skvělé režie, ale svou jednoduchostí a tématy, které jsou nám mladým blízké, nás čapnou a nepustí. Mrzí mě, že se nedostalo na všechny, hlavně Vilde, a ne, ani poslední díl mi to nevynahradil. Ale i tak je tenhle seriál něco <3(29.7.2017)

Nemyslel som si, že je vôbec možné vytvoriť tínedžerský seriál, ktorý mentalitou nekončí pri 15-ročnom divákovi a nebude obsahovať len ploché zaškatuľkované postavy, ale dajte to Nórom a oni vám vytvoria hotový poklad. Síce už dávno nemám 15, ale bolo až neuveriteľne jednoduché vžiť sa do malých každodenných problémov skupiny stredoškolákov, ktoré pre nich však predstavujú neprekonateľné životné prekážky a zlyhania. Hlavne vďaka krásne realisticky napísaným replikám a ich vierohodnému podaniu rovnako starými hercami je to tým väčšie prekvapenie, pretože tieto silné stránky malo aj napríklad Skins nebyť predstavy tvorcov, že každé druhé dieťa je závislé na drogách a liekoch. 43/43 - 90%(23.9.2017)

Tak na první sérii už jsem asi moc stará. Drama typu, že se někdo s někým líbal, že se holky pomlouvají a pletichaří už prožívat s hrdinama fakt nedokážu. Navíc vzpomínání na to, že se člověk v tom prváku choval stejně trapně jako ty postavy není úplně povzbudivý. Druhá série už je o něco lepší, potěšilo mě, že tady je hlavní postavou Noora, která mi byla z děvčat nejsympatičtější, moc nemluvila a chovala se docela normálně. Bohužel moje nadšení z Noory vydrželo tak do páté epizody, navíc ta zápletka je tak strašlivý klišé, že už to asi ani víc nejde. ALE druhou sérii zachránil WILLIAM!!!!! A konečně ta třetí, kvůli který jsem se vlastně k tomuto seriálu dostala. Ta je rozhodně nejlepší, praštěný holky jsou v pozadí a větší prostor dostanou kluci. Herecký výkony na jedničku, i když představitel Evena mi moc neseděl, ale na druhou stranu to jaksi dokreslilo charakter jeho postavy. A mazlící sekvence v kapucách z pátý epizody je tak krásná. Přijde mi líto, že Isakův příběh ve třetí sérii dostal daleko menší prostor, než Noořin ve druhé, ta měla více epizod, některé dokonce s dvojnásobnou stopáží a mohli jsme si příběh víc užít. Jsem zvědavá, kdo bude na řadě ve čtvrté sérii. Že by Vilde? A málem bych zapomněla hlavní výtku - to moralizování a přílišnou korektnost. // Čtvrtá série je první v bleděmodrým, osvěta mládeže tady dosáhla za hranici snesitelnosti. Takže má smysl sledovat 3, pokud zapomínáte dýchat když se objeví Thomas Hayes tak ještě dvojku.(26.3.2017)

Není to určitě špatný seriál, ale na mnohá ta teenagerská "dramata" už jsem buď trochu stará nebo bych se v nich neviděla ani ve věku hlavních hrdinů. Na seriál jsem se dívala kvůli třetí sérii, která mi přijde jednoznačně nejlepší. První série 55-60 %, druhá tak 70 %, třetí 95 %, čtvrtá 40-50% za Sanu, na 60 % ji vytáhne pár Evak momentů. Celkově tak mezi 3-4 hvězdami, ale za Isakovu (a Evenovu) třetí řadu musím dát vyšší hodnocení.(30.1.2019)

• - Epizody tvoří krátké kapitoly (klipy), Ty bývají průběžně zveřejňovány na oficiálním webu. A to nepravidelně, vždy v době, kdy se scéna odehrává. Mezi epizodami bývá zveřejněna také mobilní konverzace hlavní postavy s ostatními protagonisty. (TheTrouble)

• - Představitel Isaka (Tarjei Sandvik Moe) nepil v serialu alkohol. Láhve a plechovky byly naplněny vodou. (mjkuba)

• - Na oficiálním webu lze nalézt také více či méně aktualizované profily postav na facebooku a instagramu. Soukromí herců samotných je pro jejich nízký věk naopak poměrně chráněno. (TheTrouble)