Reklama

Reklama

Skam

(festivalový název) (seriál)
  • Norsko Skam
Norsko, (2015–2017), 19 h 1 min (Minutáž: 14–50 min)

Tvůrci:

Julie Andem

Režie:

Julie Andem

Scénář:

Julie Andem

Hrají:

Josefine Frida Pettersen, Iman Meskini, Lisa Teige, Tarjei Sandvik Moe, Ulrikke Falch, Marlon Valdés Langeland, Ina Svenningdal, Thomas Hayes (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(43)

Obsahy(1)

V seriálu Skam se setkáváme s osudy dospívajících studentů střední školy Hartvig Nissens v Oslu, přičemž se každá série zaměřuje na hlavní dějovou linku jednoho konkrétního páru, s níž se prolínají příběhy všech členů party. Seriál se odehrává na ose reálného času s velkým přispěním propagace a aktivit na sociálních sítích. Skam není jen o lásce a velkých přípravách na tolikrát oslavovaný Russ ("Russefeiring" - tradiční asi měsíc trvající slavnost norských maturantů, kdy si jejich skupinky dávají výstižná jména, nosí stejnokroje a připravují a zdobí svůj vlastní autobus/dodávku, to vše za doprovodu bujarých oslav a večírků). Skam je především o hledání sebe sama, významu přátelství, síle popularity, uvědomění si vlastní sexuality, získání reálného pohledu na svět, umění vážit si sebe sama, obětování se, uvědomění si vlastních chyb a snaze o jejich nápravu, solidaritě s nejbližšími, rodinných vztazích, psychických poruchách, znásilnění, vydírání, nepředpojatosti, toleranci k jiným pohledům, názorům a kulturám... (nahodilova_k)

(více)

Recenze (36)

Marqta 

všechny recenze uživatele

Seriál to rozhodně není špatný, připomněl mi moje oblíbené "Skins". Tady je vyprávění příběhu rozdělené ale na série a ne na episody- každou serii vidíme z pohledu jiné postavy. Asi už jsem ale na tohle trochu stará. Občas mi přišel děj úplně absurdní a nelogický, stejně jako postavy, nejhorší bylo že po dané serii se mi postavy, které jsem předtím měla ráda líbili o dost méně. Ale nechci tomu zase křívdit. Moc se mi líbilo norské prostředí, je to něco úplně jiného než všechny ty high school záležitosti co se hrnou z USA a zároven taky něco jiného, než jak to vypadá všechno tady. Když bych to viděla před pár lety, tak myslím,že by se mi to moc líbilo a že bych dala v hodnocení minimálně 4 hvězdičky. Třeba si to ještě rozmyslím a budu potom hodnotit více v rámci žánru, ale když to vezmu objektivně tak je to za mě na 3 silné hvězdičky. ()

jiri.twist 

všechny recenze uživatele

3. série: 1) Na seriál se může podívat jakákoli věková skupina, nejedná se o americkou teenegerskou přiblblinu 2) Velký obdiv norským tvůrcům 3) Herecky naprosto dominuje Tarjei Sandvik Moe, a proto nebudu strhávat bod za ostatní, protože on to do té desítky za všechny dohnal. Hrál naprosto dokonale každou vteřinu, ani nemusel mluvit. Původně jsem si myslel, že bude o něco starší, jak to tak většinou bývá, ale je ročník 1999 a 3. série byla "vyrobena"v roce 2016. K této 3. řadě se určitě budu někdy vracet ... P.S. ... to "někdy vracet" vydrželo jen jednu noc a už jsem zhltl třetí řadu zase, samozřejmě, jak to tak bývá, jsem ještě objevil další drobnosti a souvislosti v jednotlivých dílech a jen mě to utvrdilo v tom, že mé subjektivní hodnocení je opravdu čistá komplexní desítka a že tento z mnoha tisíců obyčejných seriálů na světě a též zásluhou hlavního představitele, je pro mě zcela neobyčejný ... ()

Reklama

evulienka3 

všechny recenze uživatele

One day, someone will walk into your life and make you see, why it never worked out with anyone else...a je to tu...the yellow curtains ... môj paralelný vesmír ♥! Toľko asi k aktuálne bežiacej tretej sérii, ospravedlňujem sa, ale nemohla som si pomôcť. Práve táto séria ma totiž k tejto výbornej sérii príbehov zo života stredoškolákov v Osle priviedla. Skutočne realisticky stvárnený svet mladých ľudí a ich radosti a hlavne starostí každodenného života, podané nielen pre mladých veľmi zrozumiteľnou rečou a tým teraz nemyslím nórčinu... ()

Narya89 

všechny recenze uživatele

Myslela jsem, že tenhle seriál má trochu přehnané hodnocení - přece jen teenagerských seriálů ze střední je opravdu hodně. Po binge-watching všech sérií musím konstatovat, že je oprávněné. Zaprvé zbožňuju severskou produkci, protože je prostě mnohem kvalitnější než americká a líbí se mi i více to jejich prostředí, za druhé je zde geniální casting s výbornou chemií, za třetí sociální přesah a témata viz. islám, homofobie, předsudky, útlak, rape scare, cyberbullying, eating disorders, mental health apod. která jsou velice aktuální a důležitá zmínit. A za čtvrté pak Thomas Hayes aka William a jeho slow motion, jeho námluvy s Noorou, Isak a Even v bazénu a válecí scéna v kapucích a moje srdcovka losers club a scéna s dodávkou, to je něco, co mi utkví ještě na hodně dlouho. Best of - druhá a třetí série. Skam je skvost, ale na ty napodobeniny z jiných zemí koukat nebudu. ()

LEGACY 

všechny recenze uživatele

Ono je to samo o sobě celkem cáklý a pitomý, no ale ty písničky, drby, norština, Oslo no a samozřejmě Noora mají v sobě něco, co mě přinutilo chodit, co chvíli na dailymotion a než bys řekl švec mám po dvou sérkách a jsem zpátky ve věku náctiletejch, ve věku kdy se řešily a dělaly fakt neskutečný kokotiny, a právě proto jsou vzpomínky z tohoto období mnohdy to nejlepší co pak na smrtelném lóži máme. ESKILD ()

Galerie (41)

Zajímavosti (9)

  • V epizodě se Even (Henrik Holm) oficiálně seznamuje s Isakovými přáteli. Když se však představují, postava Jonase (Henrik Holm) řekne své skutečné jméno, tedy Marlon. (blondcamel)
  • V epizodě se vyskytuje scéna, dívky koukají na Saninu (Iman Meskini) skříňku, která je počmáraná slovem sharmuta (přeloženo jako "mrcha"). Přibližně v 9. minutě se vpravo dole mihne na okamžik mikrofon. (blondcamel)
  • Epizody byly původně určeny výhradně pro internet a mají tak nepravidelnou stopáž (15 - 50 minut v rámci prvních 3 sérií). Většina epizod je mezi 20-30 minutami. (TheTrouble)

Reklama

Reklama