Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pod podivným názvem Chattahoochee se skrývá dech beroucí a otázky kladoucí drama inspirované reálným příběhem o neutěšeném stavu americké psychiatrické péče v polovině minulého století. Hlavní hrdina Emmet Folley je trochu jednodušší, přesto sympatický a v Boha hluboce věřící muž, který se nedávno vrátil domů z pekla korejské války. Jeho začlenění do okolní, v míru žijící společnosti je mnohem těžší, než všichni původně předpokládali. Nakonec, po bizarním a nepovedeném pokusu o sebevraždu, končí veterán v chattahoocheeské psychiatrické léčebně. Místo, do kterého přichází však není žádným rájem a rozhodně v něm nečeká potřebná péče a léčba. Naopak. Je to děsivá vězeňská noční můra, v níž neexistuje právo ani lidská důstojnost. Emmet se zde stává svědkem zvěrstev, proti kterým byla i Korea slabým odvarem. Jeho původní apatie se tváří v tvář lidské krutosti a bezohlednosti postupně mění v hrozivou zlobu. S pomocí věrného přítele se nakonec rozhodne ozvat hlasem, který už nepůjde přeslechnout... V hlavní roli muže, jenž neměl štěstí podává vrcholný výkon Gary Oldman. Ve vedlejší roli jeho kamaráda Walkera přichází Dennis Hopper. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

Phobia 

všechny recenze uživatele

A opět zde máme variaci na téma hodní vězňové (chovanci ústavu) versus zlí bachaři, nelidsky týrající a ponižující své svěřence. Gary Oldman si střihl roli mladíka, kterému hráblo (ikdyž po většinu filmu se projevoval jako racionálně smýšlející jedinec) a také herci ve vedlejších rolích se nenechávali zahanbit, zvláště Dennis Hopper si zaslouží pochvalu. Příběh, ač založen na skutečné události, mě vůbec ničím nepřekvapil, scénář dost "skákal", chvilku se věnoval psychice, chvilku manželce, pak týrání, hop k sestře, psychika, týrání, sestra... jaksi neučesaný mi tenhle snímek přišel. Neoriginální a ne úplně dokonale zvládnutý film tak zachraňuje především kvalitní herecké obsazení. 65% ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Gary Oldman v boji za ty, co už přeletěli kukaččí hnízdo.. Mít k dispozici závažné „true story“ téma a famózního herce, co hravě zvládne psychicky narušeného veterána z Koreje i zapáleného bijce za důstojnost a práva pacientů „léčebny“ a přitom nedat filmu vlastní tvář a působivějšího ducha, to nebylo od Micka Jacksona nic jiného než trestuhodné mrhání potenciálem. Kdyby desátník Klinger věděl, kam až ho může paragraf 8 dovést, asi by po táboře neviditelné velbloudy nevodil.. ()

Reklama

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

Tak tento film jsem si musela pustit asi 5x, než na něj byla ta správná nálada.. Sice jsem si první četla zdejší komentáře, ale i tak, chtělo to deštivé nevlídné odpoledne a to konečně přišlo.. Celkově obdivuji, jak Mick Jackson splichtil tolik témat v jedno, semtam se mu to sice vymykalo, jako když si na kolečko naložíte štěrk, písek, maltu, bláto, cihly a dřevo a chcete s tím podniknout bláznivou jízdu, ale ... ale možná to myslel tak, že každý člověk si může vybrat téma, které je mu nejbližší a to si uchovat. Moje téma je to, že člověk se vrátí z války, najednou není nic jako dřív, i když se snaží a tak se mu to v hlavě poplete. Naneštěstí skončí v blázinci, kde nejsou psychiatři, ale jen dozorci, jejichž úkolem je pouze udržovat je za mříží a pokud někdo dělá problémy, je zle. Nevím, co mě dojímalo víc, zda Emmetova snaha všem pomáhat, nebo jeho prostoduchost, skvěle zahraná králem Garym, který nakonec z toho boje vyšel jako vítěz a "Nepřipadám si jako hrdina". Zajímalo by mě, do jaké míry byl ten příběh autentický, ale možná to ani nechci vědět, historie americké péče o psychicky choré je možná stejná jako u nás Requiem pro panenku. ()

GlamourCat 

všechny recenze uživatele

Nebudu moc originální a dám tři hvězdičky. Proč? Protože film byl jakoby z dvou částí, které spolu absolutně nesouvisely! Jedna byla o chudákovi, co se vrátil těžce traumatizovaný z války ,choval se nepříčetně a střílel na sebe a své sousedy. Dobře, může být. Druhá byla o celkem racionálně a odvážně jednajícím mladíkovi v strašlivých podmínkách blázince, též může být, ale dohromady mi to moc nesedí! Co to vlastně tedy bylo za člověka? Chtěl se zabít? Byl traumatizovaný? A nebo to byl hrdina, který byl celou dobu normální a zavřeli ho neprávem? Vylezl a v tu ránu bylo všechno v pohodě a on mohl vesele žít dál svůj život, který je - až na nějakou tu malou sebevražednou střílečku - docela fajn? Dál už se absolutně jeho problém neřešil a jen nám ukazovali podmínky tamějšího "vězení". Nechápu. ()

Gary 

všechny recenze uživatele

Zapomenutý, přesto zajímavý film o veteránu Emmettu Foleym, který se vrátil z války v Koreji a není to s ním úplně v pořádku (střílí všude kolem sebe na ulici a nejraději by byl zabit). Dostane se do vězeňské pakárny, kde brání týrané pacienty i sám sebe. Ven se ho pokouší dostat jeho sestra Earlene (charakterní Pamela Reedová) a ve vězení má asi jediného skutečného přítele Walkera (Hopper- tentokrát velice dobře hrající). Film bohužel občas neví, čím se vlastně zabývat (Foleyho ztrátou rozumu, ztrátou rodiny, nebo týrání vězňů). Naštěstí všechno zachraňuje Gary Oldman v jedné ze svých opravdu dobrých rolí. ()

Galerie (19)

Reklama

Reklama