Podivnější než ráj

Jim Jarmusch

Tom DiCillo

John Lurie

Sara Driver

3,5*/5... Jarmusch v začiatkoch..Opäť minimalistický, pôsobivý a svojský. S minimom postáv, v obmedzenom priestore - klasika. Všetko ako má byť, ale skrátka údernosť, humornosť, absurdita a miera umeleckej kreativity, ktorá chytí za srdce to ešte nie je, to všetko prišlo až s neskoršími dielami tohto skvelého týpka. Zaujala ešte aj frenetická skladba I put a spell on you, ktorú som predtým poznal len od M. Mansona... Za postavičku fenomenálnej maďarskej tety pridávam aspoň symbolicky pol *:)))(24.6.2008)

JJ má svůj styl a to já u každého režiséra považuji za nejdůležitější a hlavně má velmi lahodný styl - filmy v poklidném tempu místy připomínající odkaz některé tvorby 60. let v italské a francouzké tvorbě, minimalismus, atmosféru, nadhled a vtip. Patří určitě k tomu nejlepšímu, co sučasná světová kinematografie má. Podivnější než ráj je vlastně druhý Jarmuschův celvečerní film. Hezky vymyšlený snímek, který má sakra zapeklitý konec :))) 95%(16.6.2009)

V druhém celovečeráku Jimba Jarmusche se jeho styl, hádám, ještě hňácal a brousil, jelikož Stranger than paradise není ten druh filmu, u kterého bych vydržel ležet schoulený do klubíčka s prsty kolem zátylku a bonkozeeovým zpomalovačem času navrtaným v ledvinách. Vina jde na triko hercům toporným jako čerstvě nalakovaný kvádr slisované jelení kostní moučky, dialogům nepřirozeným jako kozy Asi Akiry a nakonec všudypřítomné, smrduté, vytrhující lacinosti, v které to přehrávání herců otlouká ušní bubínky ještě intenzivněji a protentokrát nekřesťansky natažené záběry té celkové marnosti struny skutečně nevyladí. Aspoň, že se ten Tom Waits sladce line z magneťáku a vlastně mohlo být mnohem hůř, třeba jaderná válka, ehm.(12.3.2013)

Pro mě je tohle jeden z těch stravitelnějších Jarmuschových snímků. Pořádně mu na chuť nepříjdu asi nikdy, ale tohle se mi líbilo hodně. Herci měli opět spoustu prostoru a tak je těžké odhadnout, co měli ve scénáři a co byla jen jejich vlastní improvizace. Smysl snímku je mi tak trošku utajen a neodhalen, přestosi troufám říci, že pokud jsem pointu pochopila správně, filmy byl opravdu poveden. Tenhle typ natáčení a zpracování mi není nejbližší, mnohdy roztřepaná a nestabilní kamera mi vadí, stejně tak jako třesoucí se titulky - popisky, ale vzhledem k roku vzniku by se to dalo lehce odpustit.(18.9.2008)

Velmi nevšední film, jehož jediným potencionálním problémem je absence jakéhokoli tempa... Na svědomí to má ovšem forma, která je díky tomu naopak velmi zajímavá, takže "tempařské mínus" lze brát také jako daň :) Ale i tak se nemůžu ubránit dojmu, že road movie beze střihu (jen jakýmsi druhem předělů mezi scénami) není pro řadového diváka nejideálnější formou filmového vyprávění :)(31.8.2006)

• - Na natočenie prvej časti filmu bol použitý filmový materiál, ktorý zostal z natáčania filmu Wima Wendersa Stav vecí (1982). (whimsy)