Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Lyricky natočený biografický film o jednej z najslávnejších baletiek Ruska, ktorá žila v pohnutom období na prelome konca 19. a začiatku 20. storočia, zachytáva Annu Pavlovu od jej detstva až po smrť v roku 1931.
Snímka zobrazuje jej pôsobenie po Európe, v New Yorku, Mexiku aj Ekvádore. (ČSFD)

Recenze (7)

IdaHutt 

všechny recenze uživatele

Tradičně pojatá biografie s netradičně velkou, nicméně typicky ruskou dávkou lyriky. V titulní roli Galina Beljajeva (není uvedena ve výčtu herců!). Místy exaltovanost hlavní postavy jako by přerostla v exaltovanost celého filmu, přesto však celkově vydařený, kultivovaný snímek. Hudba pochopitelně úžasná, výprava nádherná - na své si přijdou milovnice secesních i art déco kostýmů. S potěšením povrchní staré fifleny jsem sledovala, že doslova každou chvíli se Anna Pavlova objevovala ve stále nových a nových nádherných róbách a kloboucích, nemluvě o pravých kožešinách. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Autentický ruský pohled do autentického klasického ruského baletního divadelního umění. Pozoruhodná koprodukce filmu oproti možným pochybovačným očekáváním výrazně filmu pomáhá. Snaha zachytit život a taneční dílo a odkaz vynikající ruské primabaleríny, spolutvůrkyně klasického ruského baletu a baletní školy, našla v irskutské Sibiřance Galině Viktorovně Beljajevě vynikající představitelku. Tehdy 22letá mladá žena si byla vědoma významu a váhy role své hrdinky a vložila do ní všechno své umění a píli. Vím, zní to krapet červenoknižně a pohádkově, možná také papírově. Pohled na stříbrné plátno však přesvědčí jednoznačně. Srovnáváme-li toto dílo s obdobnými filmy hollywoodské produkce, jeho přednosti ještě vyniknou. Je v něm soustředěna nesporná krása, současně však také krása, která není prosta určitých vad. Diskusi vzbuzuje poměr hraných a baletních scén a nelze si nevšimnout toho, že film v třetím díle končí vlastně uprostřed záběru. Léta osamocení v exilu se nekonají, sebrané kamínky Pavlové života neskládají ani zdaleka v ucelenou mozaiku. Jsou však víc než vyvažovány baletními scénámi a skvělými hereckými výkony, které se zdaleka neomezují na Běljajevu. Při všech dílčích nevyrovnanostech máme co do činění s dílem nevšedním a biografií, která dokazuje nemožné: získává pro ne snadno dostupný divadelní žánr statisíce a miliony nových diváků na všech kontinentech. Přejme si, aby toto poslání tomuto dílu vydrželo ještě hodně dlouho. V zájmu skutečného velkého umění. ()

Reklama

quixote 

všechny recenze uživatele

Velmi emocionální velkofilm o mimořádných umělcích a jejich krásném, ale bohužel pomíjivém umění. Konečně je i u nás díky LK k mání na DVD, které v textu mj. připomíná i složitý zrod tohoto koprodukčního filmu. Film možní občas místy exhaltovaný je, ale k baletu a "velkému" umění to prostě patří. O skutečné Pavlovové toho běžný smrtelník moc neví, takže nebude mít problém přijmout její obraz, který nám film předkládá. Možná je zidealizovaný, občas možná trochu přepjatý, ale je veskrze uvěřitelný a velmi působivý. Scény z baletů a kostýmy jsou vážně nádherné - kdyby pro nic jiného, tak kvůli nim film stojí za vidění. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Krásná filmová poéma je doprovázena skvostnou hudbou. Odetta provází Annu Pavlovu vlastně celým životem, protože stejně tak jako ona koukala v mraze na ty krasavice v bílém, koukalo pak v němém úžasu její publikum na ni. Výborný výkon podala Galina Běljajeva, možná samo jméno ji předurčilo o tolik předběhnout Černou labuť. A v roli Míši jí perfektně sekundoval Serjoža Šakurov s hlasem, který jako by právě vypadl z hrdla Michala Dočolomanského. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (2)

  • Vo filme je použité množstvo slávnych tanečných scén tak, aby klasický balet oslovil aj ľudí, ktorí ho nevyhľadávajú. (ČSFD)
  • Hlavní herečka Galina Beljajeva většinu baletních scén odtančila sama. Jen ve složitějších scénách byla zastoupena dublérkou. (Madde)

Reklama

Reklama