poster

Anna Pavlovova

 • Sovětský svaz

  Anna Pavlova

 • anglický

  Pavlova: A Woman for All Time

 • Sovětský svaz

  Анна Павлова

  (Sovětský svaz)
 • německý

  Anna Pawlowa - Ein Leben für den Tanz

 • slovenský

  Anna Pavlovová

Drama

Sovětský svaz / Východní Německo / Kuba / Francie, 1983, 155 min

 • quixote
  *****

  Velmi emocionální velkofilm o mimořádných umělcích a jejich krásném, ale bohužel pomíjivém umění. Konečně je i u nás díky LK k mání na DVD, které v textu mj. připomíná i složitý zrod tohoto koprodukčního filmu. Film možní občas místy exhaltovaný je, ale k baletu a "velkému" umění to prostě patří. O skutečné Pavlovové toho běžný smrtelník moc neví, takže nebude mít problém přijmout její obraz, který nám film předkládá. Možná je zidealizovaný, občas možná trochu přepjatý, ale je veskrze uvěřitelný a velmi působivý. Scény z baletů a kostýmy jsou vážně nádherné - kdyby pro nic jiného, tak kvůli nim film stojí za vidění.(27.9.2010)

 • MiriamLef
  *****

  Našla som na internete útržky tohto filmu a zaspomínala, keď som ho videla iba jediný krát a bez reprízy. Nemala som ani 10 rokov. Film ma poznamenal na celý zbytok života. Ťažko budem teraz po rokoch hodnotiť herecké výkony, ale viem, že to bolo podmanivé a fascinujúce natoľko, že mi to vybudovalo základy hodnot života. Aspoň toho mojho. Po rokoch som opať hľadela do očí predstaviteľke slávnej primabaleríny a v scéne umierajúcej labute videla v tých očiach niečo, čo ľuďom súčasného sveta v očiach už nikdy neuvidím. Po vzhliadnutí toho filmu, mi pripadá náš súčasný svet úplne prázdny, mŕtvy, bez duše, bez citu.(31.1.2010)

 • IdaHutt
  ***

  Tradičně pojatá biografie s netradičně velkou, nicméně typicky ruskou dávkou lyriky. V titulní roli Galina Beljajeva (není uvedena ve výčtu herců!). Místy exaltovanost hlavní postavy jako by přerostla v exaltovanost celého filmu, přesto však celkově vydařený, kultivovaný snímek. Hudba pochopitelně úžasná, výprava nádherná - na své si přijdou milovnice secesních i art déco kostýmů. S potěšením povrchní staré fifleny jsem sledovala, že doslova každou chvíli se Anna Pavlova objevovala ve stále nových a nových nádherných róbách a kloboucích, nemluvě o pravých kožešinách.(5.5.2011)

 • Snorlax
  *****

  Krásná filmová poéma je doprovázena skvostnou hudbou. Odetta provází Annu Pavlovu vlastně celým životem, protože stejně tak jako ona koukala v mraze na ty krasavice v bílém, koukalo pak v němém úžasu její publikum na ni. Výborný výkon podala Galina Běljajeva, možná samo jméno ji předurčilo o tolik předběhnout Černou labuť. A v roli Míši jí perfektně sekundoval Serjoža Šakurov s hlasem, který jako by právě vypadl z hrdla Michala Dočolomanského.(5.5.2014)

 • sportovec
  *****

  Autentický ruský pohled do autentického klasického ruského baletního divadelního umění. Pozoruhodná koprodukce filmu oproti možným pochybovačným očekáváním výrazně filmu pomáhá. Snaha zachytit život a taneční dílo a odkaz vynikající ruské primabaleríny, spolutvůrkyně klasického ruského baletu a baletní školy, našla v irskutské Sibiřance Galině Viktorovně Beljajevě vynikající představitelku. Tehdy 22letá mladá žena si byla vědoma významu a váhy role své hrdinky a vložila do ní všechno své umění a píli. Vím, zní to krapet červenoknižně a pohádkově, možná také papírově. Pohled na stříbrné plátno však přesvědčí jednoznačně. Srovnáváme-li toto dílo s obdobnými filmy hollywoodské produkce, jeho přednosti ještě vyniknou. Je v něm soustředěna nesporná krása, současně však také krása, která není prosta určitých vad. Diskusi vzbuzuje poměr hraných a baletních scén a nelze si nevšimnout toho, že film v třetím díle končí vlastně uprostřed záběru. Léta osamocení v exilu se nekonají, sebrané kamínky Pavlové života neskládají ani zdaleka v ucelenou mozaiku. Jsou však víc než vyvažovány baletními scénámi a skvělými hereckými výkony, které se zdaleka neomezují na Běljajevu. Při všech dílčích nevyrovnanostech máme co do činění s dílem nevšedním a biografií, která dokazuje nemožné: získává pro ne snadno dostupný divadelní žánr statisíce a miliony nových diváků na všech kontinentech. Přejme si, aby toto poslání tomuto dílu vydrželo ještě hodně dlouho. V zájmu skutečného velkého umění.(20.6.2011)

 • - Vo filme je použité množstvo slávnych tanečných scén tak, aby klasický balet oslovil aj ľudí, ktorí ho nevyhľadávajú. (MiriamLef)

 • - Hlavní herečka Galina Beljajeva většinu baletních scén odtančila sama. Jen ve složitějších scénách byla zastoupena dublérkou. (Madde)