Sobibor

(festivalový název)
  • Rusko Sobibor (více)

Základ filmu představuje reálná událost, k níž došlo v roce 1943 v nacistickém táboře smrti Sobibor na území Polska. Hlavním hrdinou filmu je sovětský Žid Alexandr Pečerskij, intendant a vojenský zásobovač, který to dotáhl až k hodnosti poručíka. V říjnu 1943 upadne do zajetí a ocitne se ve v táboře Sobibor, kam Židy nevozili kvůli práci, ale aby je zabili v plynových komorách. Alexandrovi, silnému na duchu a morálně pevnému, se podaří za tři týdny připravit plán internacionálního povstání vězňů ze západní Evropy a Polska. Toto povstání se stane jediným úspěšným za celou druhou světovou válku a skončí masovým útěkem vězňů z nacistického táboru smrti. (Nový ruský film)

Forsberg11

Od Rusov ako blesk z čistého neba prišiel tento perfektný historický film na tému holokaust. Takmer dve hodiny čírej hrôzy v samotnom srdci pekla, v jednom z najmasovejších a najhorších vyhladzovacích táborov, ďaleko na východe okupovaného Poľska. Už od úvodných minút ma film neuveriteľne tiesnivú a priam podmanivo autentickú atmosféru. Budete sa cítiť ako keby ste v tom tábore boli vy. Príbeh od začiatku tlačí maximálne na emócie a nedá vám vydýchnuť ani na sekundu. Scéna kde do tábora dorazí nový transport, naivných, nič netušiacich ľudí, ktorí sa dokonca tešia na nový život, je mimoriadne skľučujúca a desivá zároveň. Každý, kto aspoň trošku zavadil o tému holokaustu vie, čo sa s nimi za pár minút stane. A práve to je najhoršie. Ten pocit bezmocnosti, beznádeje a strachu. O niekoľko hodín už len stúpajú hore komínom ako dym. Sobibor je spolu s maďarským Saul fia jednoznačne najlepší film na tému holokaust posledných možno piatich rokov. Určite by som privítal hlavne od Rusov alebo Poliakov viac takých kúskov. Veľmi zaujímavé by bolo vidieť zfilmovaný príbeh ďalších dvoch veľkých vyhladzovacích táborov na východe, Treblinky a Belzecu. Uvidíme... ale Sobibor určite odporúčam, hlavne fanúšikom vojnových a mimoriadne drsných filmov. 85 %!! ()

Pttak

Sem fanoušek snímků týkajících se holocaustu a filmů z období 2. světové války a proto jsem taky hodně dlouho čekal na překlad tohohle filmu do českých titulků a na znění, kdy každý mluví svojí řečí bez podobných hrůz jako je ruský nebo francouzský dabing. No a musím uznat, že čekání se vyplatilo. V druhé polovině se film rozjede a začne se konečně něco dít. Jako např. příjezd transportu z Belzecu nebo zavraždění Kapa, či začínající vyvražďování němců. Když pominu některé nedostatky co o Sobiboru vím, a že jich je ve filmu celkem dost nebo třeba již zmíněné promenádování se vězně s prstenem nebo, že vězni vypadají, jako by byli dobře živeni, tak je to pro mě na 4 hvězdičky. Chvílemi jsem si i zavzpomínal na snímky tipu Šedá zóna, Ďáblova dílna nebo starej dobrej Utěk ze Sobiboru a začnu trochu váhat jestli hvězdičku neuberu a nepůjdu na 3. Ovšem pak si vzpomenu na snímek Saulův syn a moje hodnocení začne upadat kamsi hódně dolů, poněvadž na ten snímek v depresivním prostředí koncentračního tábora opravdu nic nemá a ta ona deprese se u mě v tomhle snímku prostě nedostavila a váhám, jestli nepůjdu ještě níž, ale jako věrný fanoušek tohoto žánru musím dát nakonec 4. ()

mira007

Vždycky jsem si říkal, že tv film Útěk ze Sobiboru, který pojednává o jedné z nejfantastičtějších a nejakčnějších akcí druhé světové války útěk z vyhlazovacího tábora ( ne koncentrační ale rovnou likvidační -všichni krom pár lidí na práci okamžitě zlikvidováni v tisících za hodinu ) by si zasloužil remake s větším rozpočtem a realističtější akcí, protože ten film o systematickém vraždění židů ukáže desetkrát víc než Schindlerův seznam. Rusové jej tedy natočili a to způsobem, který mne jako někoho kdo má k danému tématu načteno kilometry nepřesvědčil, že krom vizuálu a výpravy by byl větším přínosem. Už první likvidace prvního transportu je úplně mimo realitu, v které byly stovky nahých žen hnány mlácením a křikem úzkou uličkou do plynové komory, kde byly udušeny plynem z benzínového motoru. Tady je pár nahých žen ( Michalina Olszanská zase nahá, ale hned zklamání, že tam nehraje celý film ) v klidu doprovozeno do sprch a puštěn plyn a na vše kouká okénkem Highlander. odklon od reality moc velký. Ten tv film se držel faktů celkově precizněji, ikdyž všichni mluvili perfektní angličtinou. V tomto filmu je přeci jen lepší samotný útěk poslední čtvrtina filmu, což je zfilmováno akčně a realisticky a nepůsobí to tak divadelně levně ikdyž teatrálnost tomu nechybí. ()

TheSpearCZ

Od Rusů povedený kousek z prostředí koncentračního tábora, kde se připravuje vzpoura. Co se mi bohužel nelíbilo a je velkým mínusem u mě bylo nedostatečné vcítění k hlavní postavě (možná se ani nedá o hlavní postavě říci, že je hlavní) a samozřejmě ten opravdu stupidní konec, ale naopak když došlo k zabíjení, tak jsem si lebedil. Nenudil jsem se a skutečné události tomu jen přilepšují. Lepší 3* ()

Heavyman

Koncentrák, kterému dělá velitele Tarzan, asi nemůže fungovat na 100%. Docela povedený kousek se silnými scénami a záběry. ()

Dogfish

Takové silné téma a vyjde z toho toho tak slabý film. Jasně. Plyn v koupelnách, sadistické hrátky dozorců, ale to vše je více méně známé. Ten samotný příběh je nějaký plytký... Akční poslední půl hodina, kdy vězni přepadají a zabíjejí dozorce. Takový poznatek. Lamberta jsem tam chvíli nemohl poznat, moc nemluví. Vypadá jako jeden nácek z filmu Mrtvý sníh ... ()

ROBOTER odpad!

To zdejší hodnocení je myšleno vážně!? Vidím, že na filmy o holocaustu koukají opravdoví "odborníci". Rusové opět ukázali, jak jsou neschopní natočit autentický film, zato propagandistické cancy nebo podobné snůšky sraček jim jdou dokonale... Odkdy jezdili Židi do vyhlazovacích táborů v osobních vlacích? V těch jezdili maximálně tak z domova do sběrných ghett, pokud vím. Odkdy si mohl esesáček chodit po lágru s foťákem a dělat si album na facebook, když to bylo striktně verboten!? Že smrtící plyn syčel ze sprchových hlavic, si může taky myslet jedině dítě nebo nějaký Putinovou propagandou dlouhodobě krmený alkoholik někde z Chabarovska... Židovský kluk-vězeň by určitě táborového koně krmil kostkami cukru, které dostává od esesáka a nosí je jen tak po kapsách :-D Dalším zlatým hřebem je sexuální obtěžování zrzavé Židovky, za který byl trest smrti... Pak už vše vyvrcholí sérií poprav lapených esesáků ve stylu Ivana Hrozného. Parádní snímek! ()

šakal007

Skvělý námět, vynikající závěr, nicméně většina díla je slabá, herci přehrávají, idylka na začátku... To všechno mě nakonec vede k pouhým třem hvězdám. Přesto myslím, že film stojí za vidění. Rozvleklost příběhu tentokrát nehodnotím negativně, beru, že velká širá ruská duše miluje epické vyprávění. Sympatické bylo i to, že jednotlivé postavy mluvily různými jazyky. Důrazný ale palec dolů za české titulky - hned několikrát se na plátně objevily gramatické hrubky. Nechápu, že překladatele může dělat pologramotný člověk! ()

chelsea63

Aj vaj, to je teda velká bída. Polopatická, typicky ruská, patetická zoufalost. Útěk ze Sobiboru, ač nijak zásadní, je proti tomu velkej biják. Kdyby to natočili před 40ti lety, tak možná. Ale takhle? Zdlouhavé, zadumané a pseudofilozofické scény... ani nemá cenu se o tom rozepisovat. Vcelku to vyznívá jako bídná poválečná agitka. ()

Moiseiwitsch

Velice naturalistickým způsobem vylíčený hromadný útěk židovských vězňů z jednoho koncentračního tábora v Polsku. Dobová otřesná atmosféra je kvalitně zpracována. Negativní hlavní roli si zahrál Christopher Lambert a musím říci, že je z jeho lepších. ()

Xpojntman

Zase ta ruská propaganda, kdy chudaci ubozí rudoarmějci = Rusáci a Moskoviti jsou zase oběti a utlačovaní. A přitom i podle Europarlamentu začali II. světovou oni. Nic o Holodomoru a Katyni tu nezazní. Myslím, že většina ztrát SSSR šla na jejich vlastní triko. ()

solisoli

Tento raz klobúk dolu Ruská kinematografia. Tento, dá sa povedať kultový projekt nie je svojou úrovňou ďaleko za Schindlerovím zoznamom, ale pôsobivejší než Šedá zóna. Skvelá výprava, dôkladne rozpracovaný scenár, pôsobivá kamera, kvalitný casting potvrdil vysoko hodnotné herecké výkony. Veľmi dôveryhodne a pôsobivo stvárnený dramatický dej mrazil po celom tele nad márnomyseľnosťou a bezcitnosťou fašistov oproti človeku. Nech len takéto príbehy pribúdajú, aby sa mali nad čím potomkovia týchto zverstiev zamýšľať. ()

pafka

Popravde, ano, hruza zobrazena, ale divakem dostatecne neprocitena. Proste by to mohlo byt jeste lespi. Latka natolik nosna, ze by se tezko film zkazil natolik, ze by se na to nedalo koukat. Nejvetsi problem je ten, ze s hlavnim hrdinou proste neprozijete nic moc. Nejaky nervy? Nerekl bych. Jo a kdo byl vlastne hlavni hrdina? Kdyz se takhle podivne zeptam, tak je jasne, ze je v tom proste gulas. Presto kazdy, kdo o tomhle tematu mnoho nevi, musi videt!!! Mj. Christopher Lambert by mel jit hrat radsi sachy. ()

maraHCV

Petr Nárožný prohlásí v seriálu Hospoda větu která mě hned napadla když film skončil "Hergot,tady je dnes prázdno,jako kdyby jsme tu promítali ruský filmy nebo co".Tak blbě uchopit film s tak vážným ale zároveń vděčným tématem je neprofesionální lajdáctví! ()

Han_Quintet odpad!

Američané mají Nicolase Cage a Rusáci mají Konstantina Chabenskijho, co ti dva mají společného? Jsou naprosto otřesní prkení a stupidní herci, z jejichž hereckých výkonů se mi vždy zvedá kufr, zde je to ještě umocněno tím, že jsem dříve viděl Trockijho v podání Chabenskijho, který ho nejen zahrál naprosto otřesně, ale už jen ta postava z jednoho největšího masových vrahů, je naprosto samo o sobě odporná a tak nějak si ten ksicht furt spojuji s tím mentálním kriplem Trockým. Film o sám sobě je fajn a zachraňují to herecké výkony okolo, ale dívat se na ten ksicht Chabenskijho prostě fakt nemůžu, ten prostě fakt hrát neumí až to bolí. Chabenskijho je mi celkově špatně jako z jeho komoušské rodiny, a ani v tomto případě nezapomněl komunistickou agitku a propagandu a zneužít tak téma holocaustu způsobem, který snad fakt může být vlastní jen sovětským bukvicím. ()

rigby

Mnoho silných momentů obsahuje tento film, pro které je na ty slabší zapomenuto. Možná mohl být vydatnější scénář, možná lepší herecké obsazení, možná lepší konec než ten zpomalený útěk. Ale celkově nelze hodnotit jinak, než jako nadprůměrný. ()