Srdečně vás vítáme

With Open Arms

Srdečne vás vítame

Komedie

Francie / Belgie, 2017, 92 min

Je to fakt škoda, že tahle komedie prolítne kiny beztak úplně bez povšimnutí. Já se totiž velmi, velmi pobavil. Film je možná méně intelektuální, než Co jsme komu udělali, ale zato je v něm mnoho víc francouzské nadsázky a ztřešněnosti. Navíc Christian Clavier se může víc rozehrát a nutno podorknout, že jeho komika je skutečně půvabná. Skvělá je taky celá parta cikánů v čele s geniálním Babikem, jehož představitel podává přímo ukazkový komediální výkon. A snímek, skutečně neklame tělem. Pořád, je čemu se smát. U některých věcí fakt vypuknete smíchy. (krtek, záchod.) Ani jsem nezpozoroval moc hluchých míst. Prakticky žadné tam není a pořád se něco děje. Skoro žádný gag nepůsobí nuceně. Každý vtip má na diváka skutečně pozitivní dopad a donutí ho se smát. Humor se obejde bez křece. Působí zcela přitozeně komicky a upřímně. Navíc se mi líbilo (bohužel reálné) vyobrazení televizní debaty a stejně reálné soupeření dvou mediálních soupeřů. Pointa je sice trochu jednoduchá, ale to je asi jediná výtka. Jinak jsem skutečně nadšen. Musím dát pět!!!!(1.8.2017)

Brávo, pán Dokořán! O třídu slabší než předchozí podobně laděný počin režiséra Philippe de Chauverona Co jsme komu udělali (2014), ve kterém se rovněž před kamerou sešli Christian Clavier a Ary Abittan. Podobné zůstalo i téma filmu - přistěhovalectví, migrace, menšiny, rasismus - jen tentokrát se všechno točí kolem nepřizpůsobivých Romů. Ovšem v tomto případě je na problematiku nahlíženo z opačné strany barikády a film si tak utahuje z přehnaného "vítačství". Bohužel řada "vtipných" scén vyznívá do prázdna a film se snaží získat v tomto ohledu nějaké body alespoň občasnými vulgaritami, což působí dost lacině. Najdou se tu i povedené scény, u kterých se dá poměrně zasmát, leč ke škodě filmu jich je dost poskrovnu. Lepší průměr pro pán Dokořán! 60%(6.2.2018)

Vtipně rozehrané, po polovině zvolní a závěr jaksi vyšumí, jakoby si Philippe de Chauveron nevěděl rady s pintou jinak docela milé komedie. Zachovává vyvážený vztah k Romům, aniž by jim extra fandil. Zářivým charakterem nevyniká ani jinak loajální sluha. To nakonec humanistický spisovatel vychází lépe, i když musí zatnout zuby a myslet na prodejnost svých knih. Teoretický humanismus je mnohem jednodušší než cikánská rodinka na zahradě s dorůstajícím prasetem a potrhlým lovcem krtků.(30.7.2017)

Nebyla to až taková konina, jak jsem očekával. Chvílemi jsem se fakt zasmál a dá se říct, že se scénář vyvaroval vyloženě trapně debilních situací. Nevím, nakolik měli tvůrci v úmyslu rýpat do vosího hnízda, ale přijde mi, že pojetí celého filmu v podstatě nedává prostor divákovi k nějakému sebezpytování a ani ho k němu nenutí. To ale neznamená, že by to tak bylo špatně. Všechno co se dotýká citlivích témat nemusí vždy automaticky zaujímat nějaký postoj a vnucovat ho zbytku. A to nejdůležitější na závěr: Babikova prostřední dcera, ta se teda povedla. 6/10(30.8.2017)

Film příjemný jako white flight s Vicou Kerekes, z jehož námětu se ale dalo vytřískat víc. Když už má člověk dostat sluníčkový film o aktuálních tématech (a balkánští Romové se ve Francii opravdu dost řeší, na rozdíl od početnějších muslimů z no go ghett jim totiž parkují přímo u baráků), tak Francouzi jsou u toho asi tak stokrát méně naivní a vymytí, než anglosaská či německá produkce. I to je v dnešní době karnevalové civilizační sebevraždy osvěžující. Není divu, na migraci tam mají statisticky skoro stejný názor jako my tady. A vidět žida z "Co jsme komu udělali" jako Roma se žlutými zuby je docela zážitek. Zážitek je také vidět, jak si ústřední dvojka neustále nalhává něco o angažované solidaritě, i když k ní musí být donucena, radši si potají schovává cennosti a noví kempaři je bez skrupulí využívají. Při jejich úlevě, že Babik vyhnal další Romy od vrat protože to je "jeho rodina a jeho dům", i když těsně předtím Clavier monstrózně hřímal o každodenním boji intelektuála za levicové ideály, jsem se hýkajíc otočil na krovky. A to mohli být rádi, že se k nim nenastěhovali někteří z těch našich Romů, u kterých je jedna půlka rodiny závislá na perníku a ta druhá ho vaří. Jenom jsem celou dobu doufal, že tomu jejich fanatickému synovi opravdu někdo vymlátí zuby kladivem, ale člověk nemůže mít všechno.(3.8.2017)