Povídkový diptych z prostředí základní vojenské služby, konfrontující se smyslem pro absurditu všednodennosti, sny a touhy sotva dospělých mladých mužů s realitou socialistické armády. Film, který byl doma vítán jako antimilitaristický, zatímco západní levice jej kritizovala za oslavu vojenství. (BUD-SFIS)

copstp

Kritizuji novodobou Českou tvorbu a při shlédnutí tohoto "mistrovského" díla naší kinematografie mohu v klidu konstatovat, že kraviny se točili i předtím. Tady máš peníze, něco natoč. No tak se peníze vezmou, vymyslí se hloupost o lidové armádě a i přes solidní herecké výkony se na to nějak moc koukat beztak nedá. ()

macour

Dávám dvě hvězdičky za umělecký výkon herců Landovského a Hanzlíka (též P. Štěpánka, Němce, Krampola a dalších vč. epizodní role V. Havla). Děj je málo výrazný, s dlouhými scénami, v nichž se takřka nic neděje. Na vojně jsme měli také takového "koňáka" s nižším IQ a mazáci nás taky proháněli, ale postavy ve filmu jsou místy velmi nevěrohodné. Film jsem si koupil hlavně kvůli pár záběrům v první povídce dnes již velmi změněných zákoutí Plzně. Stačilo jej vidět jednou. ()