Povídkový diptych z prostředí základní vojenské služby, konfrontující se smyslem pro absurditu všednodennosti, sny a touhy sotva dospělých mladých mužů s realitou socialistické armády. Film, který byl doma vítán jako antimilitaristický, zatímco západní levice jej kritizovala za oslavu vojenství. (BUD-SFIS)

MickeyStuma

Snímek o životě vojáků ve dvou povídkách z období tzv. nové vlny Formanovského typu. Realisticky přibližuje myšlení a vůbec chování vojáků základní vojenské služby v období socialismu. První povídka přibližuje cestu vojáka před přísahou (I.Vyskočil) k lékaři a zpět doprovázeného mazákem (P.Landovský) a druhá obyčejné vojenské cvičení. Tvorba poklidná s uměleckým dojmem a snad i taková reklama na vojenskou službu. Na nic se tu nehraje jak po morální stránce, tak i budovatelské, jak bylo zvykem z dřívějších dob. Dnes tento snímek může zcela neškodně sloužit jako takový vzpomínkový film na dobu, kdy vojna nebyla kojná, a kdy se to bralo vážně i s úsměvem. ()

Ozzy2

To byla ale nuda.Jediné pozitivum-role Václava Havla.Doteď nechápu, že jsem to okamžitě nevypnul po písní "Směr Praha". ()

GIK

Vynikající Landovský a Vyskočil. Landovský je prostě profík, nemá chybu, ale především bych chtěl vyzdvihnout mladýho Vyskočila, který hraje rovněž famózně. Celý film je prostoupen pěknou hudbou. Ať už to jsou vojenské písně nebo rocková muzika. Film dále charakterizuje humor a vysoká umělecká úroveň. Každý záběr je nesmírně pečlivě připraven. Dojemné a zároveň úsměvné scény, to vše lze najít ve filmu z vojenského prostředí. Náročné natáčení zvládlo duo Juráček - Milič (produkční) na jedničku. ()

Mata

Pavel Juráček byl prostě neskutečně nadaný a dovedl i takovéhle téma, až se chce říct úkol, dotáhout do skvělého finále. ()

mira.l

No tak tohle byla výživná sonda do nitra Československé lidové armády, doprdele, ještě že jsem se nenarodil o nějakých 15, 20 let dřív, to by mě to snad i reálně potkalo. Jestli to mělo parodovat ten socialistickej armádní moloch, tak je to asi geniální, ale já pro to zas tak pochopení nemám. První povídka absolutně o ničem, koukat na Landovskýho jak kouká, kouří nebo chlastá pivo mě opravdu do extáze nepřivedlo, nikdy jsem ho dvakrát nemusel a poté, co jsem s ním měl před několika lety "čest" se osobně setkat už s coby totálně nerudným nasraným dědkem, otráveným životem, ho nemusím už vůbec. Tam stál za zmínku opravdu snad jen ten Havel:) Ta druhá mi přišla trochu zajímavější, ale jen proto, že to bylo natočeno v okolí Vimperka ve vojenském prostoru U sloupu (což byl taky asi jediný důvod, proč jsem to před časem stáhnul), kde jsem si to před několika lety trochu prošel, tak jsem to dá se říct i poznal, dneska je to tam mnohem víc zpustlé, a ty minidomečky tam už taky nejsou, ty se mi líbily:).Takže z téhle povídky bych nechal exteriérové záběry a použil je tak do nějakého pořadu typu Hledání ztraceného času, ono to jistou dokumentární hodnotu má i kvůli dobové technice, tanky, OTčka, "erťák" se dneska už moc nevidí. Jinak je to vlastně taky o lejně. Za mně jedna hvězdička za ty záběry z kasáren U sloupu a techniky. A propos, kdo byl Pavel Juráček? V životě jsem to jméno neslyšel... ()

marlon

ZAUJÍMAVOSTI k filmu: Odbornými poradcami filmu boli pplk. Zdeněk Kodeš (vtedy veliteľ 68. motostreleckého pluku vo Vimperku, v ktorého kasárňach sa film tiež natáčal) a pplk. František Říčka (starší inštruktor kultúrno-osvetovej práce Hlavnej politickej správy čs. armády). ()

pepino

Vynikající povídkový film z prostředí vojenské služby. Vojenskou službu spíš paroduje a ukazuje vojáky jako bandu tupců, podivínů a rádoby playboyů, kteří ale nejsou ani schopni sehnat holky na tancovačku ( i když... :))) ). Film obsahuje obrovské množství vtipných situací, gagů a dialogů plných zdánlivé nicoty a bezvýznamnosti. Píši záměrně zdánlivé protože ve skutešnosti jsou tyto scény a dialogy plné narážek, vtipu, anarchie a symboliky. Nevím proč je tento Juráčkův film tak opovrhovaný. Vždyť jde o příjemný a vtipný snímek který musí pobavit každého. ()

Olafsson

Tohle je nádhera... Nejen že Hana Růžičková je nádherná a hraje beze slova naprosto uchvacujícím způsobem, ale celý film je nádhera. Takovou mistrnou práci s načasováním dialogů jsem už dlouho neviděl, doslova jsem lpěl na rtech každému řečníkovi, protože tady se krásně ukazuje pravdivost přísloví "Méně je někdy více.". Postavy toho zas tolik nenamluví, ale každý dialog, každá věta v sobě nese informaci zhuštěnou co nejmenšího prostoru a získává tím ohromnou hutnost. ()

Pitryx odpad!

Bylo to celé takové nijaké. Nemělo to nic, co by mne zaujalo. Ani pan Landovský. Prostě nic, ale přece jen ta vzpomínka na ty časy... ()

Jonatthan

Kdo si neodkroutil 730 dní tak tenhle film asi nemůže správně docenit. Je to sled zdánlivě nesouvisejících epizodek bez začátku a konce, ale přesně tak si na ten proflákaný čas vzpomínám. Byl jsem na vojně o 20 let později, než hrdinové filmu, ale v podstatě se nic nezměnilo a: "Soudruzi, takhle nějak to fakt bylo..." ()

Salvator

Jeden z nejlepších filmů ukazující absurditu Československé lidové armády. Kdo ji nezažil, jen těžko snímek ocení. ()

JamesRyan

Každý mladý muž není jako ostatní filmy. Člověk se u něj moc nepobaví ale přecijen má něco do sebe. To něco je vystihnutá atmosféra. To jak autor dotázal ztvárnit náladu mezi vojáky je pro mne obrovským plusem který překoná většinu negativ. Dialogy bažant-mazák jsou očas řekněme zajímavé =) Pro oko znalce jsou jistě zajímavé i záběry ze cvičení. Musím uznat, že podobný film jsem asi neviděl. ()

jerrik7

Vo čem to bylo?! Celkem vo h....! Ale přesto - slovy uživatele kobejn: "tohle dvoupovídkový nic je věrohodným vystižením absurdity a marasmu vojenské služby a pocitů z ní". Také je zajímavé vidět dnešní vypelichané sedmdesátníky v době, kdy byli ještě nepolíbenými hošíky. Za uvedená pozitiva bych dal i 4*, ale nejde to - byla to celkem nuda. ()

katapultova

Moc nerozumím tomu nízkému hodnocení. Vždyť jde o fakt vtipnou satiru ve Formanově stylu (mám na mysli jeho rané filmy točené ještě v Československu). Celým filmem se nese takový nádech absurdity celé vojenské služby, který vyvrcholí závěrečnou scénou v druhé povídce. ()

cajda77

Nevím, co mě to popadlo, po dlouhé době si najdu čas pustit si film a hned to musí být taková stará propagandistická vykopávka. Film, jehož hlavní smysl je oslava mocné ČSLA, nekonečné nudné záběry projíždějících OT-64 či T-55, dechově v pozadí hraje vojenský pochod s motivačním zpěvem. Ne já nechci kritizovat, já se bavil v záběrech nekonečné nudy a mizerný scénář mi směle tvořil dlouhý úsměv na tváři. Fajn komedie na odpoledne! ()