Je léto a čtrnáctiletá Blaženka Borová (M. Šafránková) tráví s několika kamarádkami bezstarostné prázdniny na táboře, když je její pobyt nečekaně ukončen. Tatínek (P. Kostka), který si pro ni přijel, nese radostnou novinu – narodil se jí bráška Petřík. Jenže vzápětí se Bláža dovídá, že maminka bohužel zaplatila cenu nejvyšší. Život jde i přes nesmírný zármutek dál: Petřík zatím zůstává v kojeneckém ústavu, táta pokračuje ve své profesi taxikáře a náhle dospělá Blaženka přebírá maminčinu roli v domácnosti. Učí se vařit, prát, nakupovat. Najednou jí připadá spousta věcí neznámá, nepřátelská, a tak si vytvoří svůj imaginární svět osamělého Robinsona Crusoa, který jí pomáhá tyto překážky zdolat. A vedle chápavého taťky je tady i hodná a milá sousedka Tonička (J. Obermaierová), která jí podá pomocnou ruku a pomáhá jí v domácnosti. I spolužák Jarda (V. Dlouhý) si všimne, jak to Blažence sluší, a velmi rád ji učí jezdit na kole, které se teď stává dívčiným toužebným, ale nedostupným přáním. Měsíce ubíhají a je tu předvánoční čas, první bez maminky. Blaženka navíc velmi onemocní. Nakonec se ale vše v dobré obrátí… (Česká televize)

triatlet

Kachyňovi se podařila stylizace prvorepublikového období. Samotný příběh kromě sociální otázky klade důraz na Blážinu samostatnost. Ta se snaží s problémy vyrovnat pomocí hry, citace z Robinsona i scénky s tatínkem, nebo kamarádem vhodně zakomponovány. Pěkný motiv kola - jízdy (krasojízda s V. Dlouhým působila jako profi), vytouženého dárku. Zajímavá role Marie Horákové - do postavy Růženky se pořádně změnila, zatímco Miroslava Šafránková si svůj dívčí půvab uchovala nejen v 80. letech (Básníci), ale i v 90. letech (Arabela, Co teď a co potom?). ()

Big Bear

Oprostím-li se od předlohy arcikomunistky, kterou jsem samozřejmě coby dítko školou povinné tenkrát musel číst, pak se jedná o celkem citlivě natočený snímek o dospívající dívce, která velmi brzy ztrácí matku. Břemeno domácnosti tak náhle padá na ni, protože otec pracuje coby taxikář. Je chvilku po krizi a s prací ani výdělkem to není nic moc. Bláža si svůj náročný úděl na který nebyla připravena zlepšuje představami kdy sebe samu vidí jako hrdinku z románu o Robinsonovi Crusoe. Roli nesamostatného táty se zhostil sympatický Kostka a opravdu jsem mu jeho hraní věřil. Samozřejmě celý film stojí na herectví mladinké M. Šafránkové, která se role zhostila na jedničku. Jsem si jist, že netřímat taktovku Kachyňa, mohlo to celé dopadnout mnohem hůře. Stejně jako jsem to psal v Zakázaném výletu, i zde je velmim pěkně zpracována meziválečná Praha s jízdou vlevo atd... Robinsonku je třeba nahlížet jinak, než že se jedná o zfilmovanou povinnou četbu komunistické spisovatelky. A zvlášťě tento remake. A pokud jste také velmi brzy přišli o některého z rodičů a najednou zjistili, že jste to najednou VY na koho se spoléhá, že jste to VY kdo musí vydržet, protože na VÁS jsou ti ostatní závyslí...pochopíte mnohem více. Po dnešku přidávám hvězdu navíc, od teď to mám za 4 krajíce chleba se strouhaným parmazánem. * * * * ()

WANDRWALL

Chudina neměla boháče nikdy v lásce. Boháči věděli, že je chudina nenávidí. A tak se na nenávisti a závisti chudiny pásli. Nová verze Robinsonky je o tom, jak se dá i bez maminky slušně žít. Děvče se rychleji naučí vařit, starat o domácnost, nakládat s penízky, a petr kostk byl moc dobře vybrát na roli tatínka, který ví, jak správně děvče vychovávat. ()

LiVentura

Kachyňova režie, ať už kýmkoli sledována či korigována, nepřestane být citlivou a svým způsobem geniální, lidskou, přirozenou... Jeden z nejlepších českých filmových režisérů nám servíruje známý literární kus, který nikdy nebyl "na štíru" s minulým režimem, ba naopak, ale moc hezky. Výkon mladičké paní Šafránkové je skvostný.. ()

NinadeL

Jak jsem již seznala u originální verze, tento remake považuji za vydařenější, ačkoli na poli výpravy zůstal stejně nedotažený. V této verzi ale jednoznačně spatřuji plus v přirozené a životem překypující kreaci Miroslavy Šafránkové. Konečně i trio Kostka-Obermaierová-Dlouhý lépe zapadá do aktualizace příběhu, kde se v pustý ostrov metaforou mění domácnost ovdovělého taxikáře. Pešek-Havelková-Jelínek byly příliš poplatní lyričností přepálenému vidění druhé půle 50. let. ()

• Debut pro patnáctiletou Zlatu Adamovskou. (M.B)
  • Scény na vodě se filmovali na Seči, dále se točilo v Praze a v Říčanech. Scény u moře se točily v Bulharsku u města Sozopole. (M.B)