Lyrické vyprávění o citově se probouzejícím dvanáctiletém děvčátku, které se jako jediný člověk dokáže spřátelit s nezkrotným černým koněm... Příběh je zasazen do krásné jihočeské přírody a byl realizován ve spolupráci se Státním plemenářským ústavem v Písku. Vedle několika domácích cen získal několik mezinárodních uznání, zejména na festivalech věnovaných filmům pro děti a mládež (Benátky, Cannes, Mar del Plata). (oficiální text distributora)

Pitryx odpad!

Mám rád zvířata a nesnáším jejich týrání. Přesto mi tento film nic nedal a chvílemi jsem přejížděl. Ani hezká mladá slečna Jorga do filmu nevnesla něco, co by nějak zvýšilo moji pozornost. Ono už v té době bylo podobných snímků dost. Pro mne nuda až na půdu. ()

honzic

Hodně idylický a citový příběh dívky velmi dobře zahrané Jorgou Kotrbovou v její prvotině. V režii Karla Kachyni je vztah k lidem a koni ještě výrazněji ztvárněn. Jen škoda ne moc povedené hudby a dalších nedostatků. Hodnocení: 50 % ()

Stan Borowitz

Lenka je děvče, které (nejen svou nebojácností) vybočuje z řady. Chodí bosa, s holkama si nehraje vůbec, s klukama jenom když jim chce ukázat, že umí lovit ryby nebo chodit pozpátku po zábradlí lépe než oni. Prim je týraný koník, který se ze strachu nenechá osedlat, občas někoho v sebeobraně kopne do holeně, sem tam se splaší a nabourá i s povozem do náklaďáku. Všichni chlapi se ho bojí a nikdo netuší, že mu stačí dát kýbl vody a dva suchary a bude z něj přítulný miláček. Na to přijde až Lenka, které je koně líto a která všechen svůj čas věnuje snaze Primovi pomoci. Film v některých pasážích docela nudí, některé stěžejní scény (vznik vztahu Lenky a Prima) mi přišly zbytečně přímočaré a zjednodušené, kamera je místy (kolotoče, Primova "drezura") prehnane extravagantná, takže slabší povahy (slabší žaludky) nemusí udržet oběd. Hlavní příběh filmu - přátelství dívky a koně - je ale určitě krásný, a vidět mladičkou Jorgu Kotrbovou v její první roli také určitě stojí za to. :-) ()

Dvojirakri

Chovej se ke koni tak, jak chceš aby se kůň choval k tobě. První díl Kachyňovy volné trilogie Trápení - Závrať - Naděje, pojednávající o dívkách či ženách a o tom jak je přitahuje vše nespoutané a osudové. V prvním filmu se setkáváme s dospívající Lenkou, svéhlavou holčinou kterou nebaví panenky a hry na domečky s kamarádkami, ani chytání zmijí a ještěrek a jiné klukovské lumpárny. Ctitelům, které začíná přitahovat Lenčino bující ženství, ukazuje hrdě prostředníček, protože ona má v hlavě nezvladatelného týraného koně ze statku, ve kterém kdysi pracoval její otec. Ze snímku nemám dojem že by byl určen dětem, jde o povedené drama které s každým dalším záběrem nabírá na síle. Ze začátku mi trochu vadil zvuk postsynchronu a přebytek hudby ale to se postupem děje mění a naopak musím ocenit skladatelův cit. Pro milovniky koní je tento film povinnost! Velmi silné čtyři hvězdy! ()

Winster

Moc pekny film z naseho leta, ktere byvalo driv. Moc hezky se na to kouká a clovek citi vuni sena a jak pali slunicko na cestu polem. Moc se mi libi i jeji vztah k rodicum…Je to moc pekny snimek, az na ten konec..kdy mi je lito jejiho tatinka co ji zoufale hleda a vola. A nedivim se ji taky bych tam radai zustal s tatinkem a maminkou..nez vlakem do prahlu. ()

gizi

Pro mě byl tento film trápením - i přes svou malou délku se mi vlekl jako hlemýžď a já neustále čekal, kdy už skončí. Hrůzná hudba Jana Nováka film ještě degraduje. ČB kamera špatně vystihuje rozpálené léto a ty neustálé budovatelské záběry oslavující vítězství STRANY a lidu jsou opravdu úchvatné (hle - máme sloupy vysokého napětí; a koukejte, jezdí u nás vlaky; máme nové traktory..., no je tam toho ještě víc...). Ale abych uvedl i pozitiva - výborná hlavní herečka Kotrbová, pěkné zobrazení toho, jak se děti bavily a žily v té době. S úctou k autorovi 55%, 17.7.2012. ()

kodel

Komorní příběh, lehký jako letmé políbení, s nekomplikovanou zápletkou, beze zbytku využívající přirozeného toku filmového vyprávění a nádherně komponovaných záběrů namísto zbytečných dialogů. Ani stopa po patosu a ideologii, žádný socialistický realismus s jeho konfliktem starého a nového, což dokazuje, jak rychle se český film vzpamatoval ze šablonovitých padesátých let (a jak rychle se Kachyňa sám vzdálil od svých pohraničnických agitek). Film stojí na dvou pevných nohách: civilním herectví mladičké Jorgy Kotrbové, která dokonale vystihla osobnost nespoutané, ale před lidmi uzavřené Lenky, neodolatelně vábené černým hřebcem, a na vynikající hudbě Jana Nováka. Film lze však také vnímat jako lyrickou exkurzi strojem času do stále ještě tradiční, čerstvě kolektivizované vesnice, kolem které supí parní vlaky, kde se čeká na dodávku prvních traktorů a jezdí na neosedlaných koních. ()