Píše se rok 1944. Konec války je ještě v nedohlednu a nálety na Prahu jsou čím dál častější. Paní Havelková proto pošle dcerku Dášu (Z. Smrčková) k dědečkovi Baudyšovi (J. Koza), který žije na horské samotě jménem Chmura. Ta je se zbytkem světa spojená jen malou železnicí, vybudovanou kvůli dopravě dřeva. Dál za Chmurou je už jen konečná zastávka jménem Nebe. Dáša se spřátelí s dětmi ve škole, do které dojíždí vláčkem. Ona sama se nejvíc líbí Frantovi, synovi topiče na lokomotivě. Chlapec si jednou dokonce lokomotivu vypůjčí a přijede s ní pro Dášu na Chmuru. Výlet ovšem nedopadne příliš dobře a Franta, který si dobrodružství doma odskáče, se rozhodne utéct k partyzánům. Jenže vesnici a trať obsadí němečtí vojáci, kteří si ve výtopně zřídí sklad střeliva. Franta a Dáša se pokusí zmocnit se jejich nákladu… (Česká televize)

Dvojirakri

Neprávem opomíjený rodinný film, a vynikající! Za to jak macešsky s ním bylo a je zacházeno přidávám jednu hvězdu, to hodnocení zde je nespravedlivě nízko! ()

gizi

Jeden z těch nejlepších Kachyňových filmů, a to především díky krásné poetice ve spojení se skvělou hudbou Zdeňka Lišky. Je to takový umělecký skvost, takže na děj netřeba moc hledět. Viděl jsem kdysi před mnoha lety, nyní 3.11.12 dávám za 85%. ()

evangelik

Vzpomínám si, že na tomhle filmu jsme byli "povinně se školou". Nebyl jsem z něj tehdy jako kluk nic moc extra nadšený. Před pár lety jsem si ho stáhl a celkový dojem byl už o hodně lepší. Akorát "nesouhlasím" s tím koncem. Jak se najednou z kopce začali sbíhat ti partyzáni, to se mi zdálo fakt trochu přitažené za vlasy a přece jenom to trochu zavánělo lehkou nenápadnou ideologickou agitkou (1972 - počátek normalizace). ()

Krasnoludek

Asi se budu vymykat mezi ostatními hodnoceními tady, ale za mě mohu říci, že mě tento film vůbec neoslovil. Nemyslím si, že by se zde spojení poetiky a válečné reality Kachyňovi zrovna povedlo. Naopak, film mi příjde jako dost prázdný, plný zdlouhavých nicneříkajících sekvencí. A po jeho shlédnutí nemohu říct, že by vě mě zanechal nějaké negativní nebo pozitivní pocity, prostě ve mě nezanechal vůbec nic a předpokládám, že si za týden ani nevzpomenu o čem byl. A toto asi cílem žádného filmu není. ()

r6AndrEw

Je mi líto, ale nevídím v tom zřejmě to, co vetšina hodnotících. Já místo malebných obrazů a výjevů dětské představivosti, vnímal primárně nudu. Dokoukal jsem to, takže dvě hvězdy si zaslouží, ale jinak zřejmě nedokážu ocenit film, který je o dekádu starší, než já. Ani s přihlédnutím k normalizaci se to nezlepší. ()

moshe

Jak to říct ... neuvěřitelně táhlej, nudnej film, prakticky bez děje, o ničem, jenže ... je to Kachyňa s jeho obrovskym talentem pro poezii a smyslem pro práci s dětmi, který i kdyby měl udělat film o kýblu dehtu a hromadě kamení, tak z toho vytvoří krásnou básničku. Ale tak to není, námět filmu neni blbej jak kýbl dehtu a v podání mistra Kachyni to baví až do konce, ke kterýmu ten med doteče ... 8/10 ()

milos.bradik

Na můj vkus moc naivní. Jak se říká "představuje si to jako Hurvínek válku", tak to je asi takto. Například když ty dvě děti chtějí ukrást lokomotivu, kterou hlídá pár Němců, a zavést s ní zbraně partyzánům, kterých je plný les, tak by asi bylo jednodušší, kdyby tam ti partyzáni na ty Němce naběhli sami, ale takových nesmyslů je ve filmu více. Je to spíš taková fantazie, něco jako byly Letopisy Narnie, jenomže ty se nestydí za to, že je to "pouze" fantasy. ()

Maskati

Film působil depresivně, někdy zdlouhavě, ale co mě zaujalo, byly úžasné herecké výkony dětských herců. Byly totiž velmi přirozené a uvěřitelné. Bravo! A samozřejmě Liškova hudba a kamera. Takový klenot mezi ranými normalizační snímky. No, pan Kachyňa ve formě  a jeho lyrický rukopis. Tleskám. ()