• Norsko

• Dánsko

• Švédsko

Thriller / Drama / Romantický

Norsko / Francie / Dánsko / Švédsko, 2017, 116 min

Norská lesbická variace na Carrie, kompletně neakční a středně ujetá (tento víkend jsem viděl Suburbicon a Zabití posvátného jelena, takže je pravděpodobné, že v jakémkoli jiném kontextu je Thelma ale sakra ujetá) s dost vypracovaným důrazem na psychologii, atmosféru a kameru. Jen je to přeci jen ve svém jádru ne úplně objevné a celá ta křesťanská linka mi přišla neuspokojivě prozkoumaná a na konci i nedotažená. Eili Harboe si to ale docela dává. Nevyrazí vám dech, ale něco na té holce je. PS: Po jisté lehce nechutné scéně od jezera téměř na samotném konci filmu by se to celé dalo interpretovat i tak, že hlavní hrdinka prostě jen potřebovala pořádnýho ptáka. Tímto se omlouvám všem lidem se vkusem a jdu se někam zahrabat.(13.11.2017)

Na Thelmu jsem se těšil. Ve finále je mi proto líto, že dopadla mnohem hůře, než jsem čekal. Jedná se sice o mistrovsky zfilmovaný kousek, co se týká práce s kamerou, nebo hereckých výkonů (hlavně představitelka Thelmy svou roli skvěle podchytila). Na druhou stranu snímek svou roli plní zcela neuspokojivým způsobem. Filmu chybí mnohem větší intenzita - kdyby se všechno odehrávalo v duchu úvodní scény, bylo by to v pořádku, ale takových momentů je zde hodně málo. Když už přijde něco jako "Matiasovy scény", dalo by se z daného aspektu vytěžit mnohem více. Tvůrci se navíc snaží o několik "wow" efektů, které z hlediska schopností hlavní postavy nedávají jednoduše smysl. Zde mám na mysli například operu, nebo ptáky narážející do okna... Zkrátit stopáž, emočně zahustit a přidat na intenzitě. Potom bychom se mohli o čtvrté hvězdě bavit.(22.12.2017)

Audiovizuálně velmi povedený severský kousek, kde hlavní roli hraje atmosféra, neotřelý příběh a Eili Harboe, která se do podobné věci vyloženě hodí. Celkově se tak jedná o velmi zajímavou podívanou, kde by místy neškodilo něco ještě dovysvětlit a některé momenty už jsou hodně na hraně mindfucku, ale klady rozhodně převažují. Můžu doporučit nejenom pro fanoušky severské kinematografie.(5.1.2018)

V podstatě takové guilty pleasure. Thelma je tím druhem živelného ženského thrilleru, na který je hrozně zábavné se koukat a o kterém je lepší příliš nepřemýšlet. Všechny ty významové roviny by totiž mohly přestat dávat smysl. Nicméně Eili Harboe perfektně ztělesňuje provinilou hříšnost hlavní postavy a celý film tak příjemně graduje až do zábavného konce. V rámci severské kinematografie je tak Thelma až překvapivě popcornová záležitost. 7/10(15.2.2018)

Jsem zvědavá, jaký nám příště předloží Joachim filmový nářez. Tady chválím za bezchybnou atmosféru a chemii, která se nedala přehlédnout, natož nevnímat. Co mě překvapilo, že pro Kayu to byl debutní snímek a Eili není také ještě moc velký filmový štamgast. Přesto mě ty postavy a i děj zajímaly a bavily svojí nekonvenčností, absurditou, strachem ze selhání, něžností, objevováním nového a Thelma se svojí zajímavou schopností.(20.12.2017)

• - Jedná se o první film režiséra Joachima Triera, který byl promítán v kinech v České republice. (Stoka)