• Norsko

Scénografie:

Roger Rosenberg

Masky:

Louise Kjær

Nevím, po všech těch Raw a Neon Demonech je pro mě téma probouzející se ženské sexuality za společnosti nadpřirozených prvků už trochu vyvanuté. Tohle navíc není moc formálně zajímavý, aby šlo přimhouřit oči nad haprující vnitřní logikou. Navíc to není ani tak jistě zrežírované jako třeba Zabití posvátného jelena - potenciálně znepokojující pasáže s mizením lidí/hořením lidí/topením lidí jsem dost prozýval. 60%(5.11.2017)

• laik_60

Nemám rád témy, kde sebaláska a iné "hriechy" víťazia hoci aj za cenu otcovraždy, aj keď aký puritánsky tatko to bol . Ako lekár a znalec svojej dcéry mal vedieť čoho je schopná. Rozhodne nepovažujem označenie filmu za "romantický". Je to taká psychoidná mysteriózna hovadina. Pre mňa je film sklamaním.(29.12.2017)

Uznávam filmové kvality tohto snímku, Thelma má schopnosti byť oceneným snímkom, či už u kritiky alebo divákov. U diváka ale musí v prvej rade byť na rovnakej vlne, v tom prípade sa zažerie pod kožu ako severský mráz. Mňa zatiaľ len ovial vánok, z ktorého som ale napriek všetkým pochybám cítil surovosť, autentičnosť a typický sociálny pohľad, ktorý začína u Jutského poloostrova a končí za polárnym kruhom.(17.1.2018)

Norská lesbická variace na Carrie, kompletně neakční a středně ujetá (tento víkend jsem viděl Suburbicon a Zabití posvátného jelena, takže je pravděpodobné, že v jakémkoli jiném kontextu je Thelma ale sakra ujetá) s dost vypracovaným důrazem na psychologii, atmosféru a kameru. Jen je to přeci jen ve svém jádru ne úplně objevné a celá ta křesťanská linka mi přišla neuspokojivě prozkoumaná a na konci i nedotažená. Eili Harboe si to ale docela dává. Nevyrazí vám dech, ale něco na té holce je. PS: Po jisté lehce nechutné scéně od jezera téměř na samotném konci filmu by se to celé dalo interpretovat i tak, že hlavní hrdinka prostě jen potřebovala pořádnýho ptáka. Tímto se omlouvám všem lidem se vkusem a jdu se někam zahrabat.(13.11.2017)

Audiovizuálně velmi povedený severský kousek, kde hlavní roli hraje atmosféra, neotřelý příběh a Eili Harboe, která se do podobné věci vyloženě hodí. Celkově se tak jedná o velmi zajímavou podívanou, kde by místy neškodilo něco ještě dovysvětlit a některé momenty už jsou hodně na hraně mindfucku, ale klady rozhodně převažují. Můžu doporučit nejenom pro fanoušky severské kinematografie.(5.1.2018)