• Norsko

• Dánsko

• Švédsko

Thriller / Drama / Romantický

Norsko / Francie / Dánsko / Švédsko, 2017, 116 min

Výtvarně výtečný film. Pohledná dvacetiletá studentka katolička postižená schizofrenií je poprvé mimo dosah rodičů. Dívčí sexualita se probouzí. Vytváří mezirasové kamarádství s kamarádkou ateistkou. Artově mírně ujeté. Děj mnohdy nečekaný, ale kvůli vypadáajícímu rytmu nás nevtáhne. "Táta bydlí v Norsku, má spoustu dětí". "A jsi na něho naštvaná?". "Vůbec si nejsem jista, jestli má své děti vůbec rád, čím jsem starší, tím se ho snažím víc vytěsnit ze svého života."(4.4.2018)

Ačkoli jsem na konci filmu trochu zmatený, co vlastně (ne)stalo, jsem jím v podstatě i nadšen. Něco mě v něm neustále táhle sledovat ho až do konce, jakási nit, kterou nelze přerušit. Objevila se zde řada symbolů a ne všechny jsou mi jasné. Ale některé ano. Líbí se mi, že všechno není vysvětleno a zároveň je divák dokola nucen přemýšlet nad tím, co se vlastně stalo. Co se s jistotou povedlo je skvělá atmosféra filmu. K tomu výborné herecké výkony vhodně zvolených herců. Co víc si přát od kvalitního filmu.(18.6.2018)

Pre mňa myšlienkovo, filmársky a charakterovo lahodné. Postupné vrstvenie základnej témy, obalenej v typickom duchu severských filmov. Hutná atmosféra a uhrančivá, melancholická hudba a prvotriedne vedené postavy postupne odhaľujúce typický zrod hrdinky. Pričom to vôbec nie je o superhrdinoch, ani o lesbičkách, ani o kresťanských sektách, ani o zúfalstve a samote. Je to skrátka o príjatí toho kto v skutočnosti sme. A Joachim Trier to robí pomocou výborných režíjnych nápadov a niekoľkých zaužívaných konvencií. Prispôsobuje si ich a vytvára podľa môjho názoru originálny, nenásilný a zaujímavý film. Podobné emócie som mal pri Lanthimosovom Lobsterovi. Pre mňa bez chyby. A Kaya Wilkins je dychberúco krásna.(5.3.2018)

Škandinávsky ponurá, vnútorne krehká dráma o osamelosti a skľučujúcej uväznenosti dospievajúceho človeka v náboženských myšlienkových mantineloch. Perfektne skĺbená s nadprirodzeným thrillerom hororových rozmerov, a s boľavým srdcom tlčúcim túžbou po naplnení prvej, “zakázanej” lásky. Úžasný, brilantne zrežírovaný zážitok a pravdepodobne európsky film roku. [Sitges FF](11.10.2017)

Ke konci roku znepokojivá záležitost z Norska.Hlavní hrdinka Thelma silně věřící doposud nepolíbena ničím, postupně začíná ochutnávat hříchy života na střední škole a zamiluje se do dívky, ale kolem ní se začínají dít divné a nevysvětlitelné věci. Zní to jako povídka od Kinga ( Carrie), ale film zasahuje spíš do psychologie než čistého hororu, ale pár scén rozhodně stojí za to ( Ty s dítětem či samovzplanutí na loďce). Trošku mě zklamal otevřený konec, což příliš nemusím, ale jinak bezesporu kvalitní záležitost se sociálním podtextem. Dobře natočené s inteligentními dialogy, atmosférické, ponuré a s lesbickým nádechem. Dobré, bavilo mě to. 80%(20.12.2017)

• - Jedná se o první film režiséra Joachima Triera, který byl promítán v kinech v České republice. (Stoka)