• Norsko

• Dánsko

• Švédsko

Thriller / Drama / Romantický

Norsko / Francie / Dánsko / Švédsko, 2017, 116 min

Thelma je zase trochu jiné severské drama s nadpřirozenými prvky a mysteriózní atmosférou, což mě na něm zaujalo asi nejvíc. Nejistotu a zvědavost diváka buduje už od prvních minut za pomoci perfektního soundtracku. Některé scény byly hrůzu nahánějící, některé zase trochu nezajímavé. Když to ale vemu kolem a kolem, byla to v některých momentech velmi skličující podívaná a z většiny filmu jsem si odnesla dobrý dojem.(19.4.2018)

Sice to není "TEN" Trier, kterej nás zásobuje neobvyklýma snímkama, nicméně tenhle jeho jmenovec ostudu rozhodně neudělal. Jedná se o výborný mystery-drama, který pojednává o konfrontaci přísné katolické výchovy a víry vůči reálným světu a všemožným pokušením, který na člověka číhají. Boj mladé dívky, která vyrůstala v určité sociální bublině, se svým vlastním tělem, mozkem, myšlenkama a přesvědčením je tady převedenej do velice zajímavé formy. Já musím říct, že se mně to fakt líbilo, ta symbolika, dvojsmysly a odkazy, s tím si tady tvůrci vyhráli až až. A zase se jaksi potvrdilo, že seveřani prostě umí...(21.12.2017)

Výtvarně výtečný film. Pohledná dvacetiletá studentka katolička postižená schizofrenií je poprvé mimo dosah rodičů. Dívčí sexualita se probouzí. Vytváří mezirasové kamarádství s kamarádkou ateistkou. Artově mírně ujeté. Děj mnohdy nečekaný, ale kvůli vypadáajícímu rytmu nás nevtáhne. "Táta bydlí v Norsku, má spoustu dětí". "A jsi na něho naštvaná?". "Vůbec si nejsem jista, jestli má své děti vůbec rád, čím jsem starší, tím se ho snažím víc vytěsnit ze svého života." Režisér má zálibu v temných tónech. Harboe v titulní roli má obličej, který promlouvá beze slov. Velmi sdělný a vnitřně prozářený. Film je působivý, ovšem historka nepravděpodobná.(4.4.2018)

Zajímavý, ponurý a hlavně zvláštní thriller o křesťansky vychované dívce, která bojuje se svými démony. Příběh s pozvolně gradujicí atmosférou a překvapující pointou. Milé překvapení, na které se dobře koukalo, hlavně kvůli překrásné Eili. Velké plus za příjemnou lesbickou scénu, kterou mi pohazil jen ten hnusný had! :o)(11.5.2018)

Niečo pre skalných priaznivcov severskej kinematografie. S niečím tak zvláštnym, ponurým, dramaticky hlbokým no zároveň i s emotívne precíteným filmom plnom krehkej symboliky a zvláštnej obrazovej metafory môže prísť naozaj len severská produkcia. Zo začiatku osobná dráma hlavnej hrdinky s dôrazom na pocity duševnej prázdnoty a samoty a nakoniec temný thriller, dokonca s nádychom psychologického hororu. A to všetko spolu v jednom hrnci funguje priam bravúrne. Na škodu môže byť iba ak tak príliš pomalé tempo, hlavne zo začiatku, chce to čas prispôsobiť sa tejto krehkej nádhere. Joachim Trier opäť raz zabodoval, silný nadpriemer. 85/100(22.12.2017)

• - Jedná se o první film režiséra Joachima Triera, který byl promítán v kinech v České republice. (Stoka)