To nejpřitažlivější i nejděsivější se ukrývá v lidské mysli... Křehká Thelma právě nastoupila na vysokou školu v Oslu. Pobyt na koleji ji poprvé v životě vzdálil od silně věřící rodiny, která se stále snaží kontrolovat každý její krok, životosprávu i spánkový režim. I když Thelma mezi své spolužáky příliš nezapadá, na první pohled se zamiluje do své spolužačky Anji. S ní proniká do světa studentských večírků a odhaluje svou sexualitu, ale i děsivou vnitřní sílu, o které neměla tušení... Norský kandidát na Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film natočil jeden z nejvýraznějších skandinávských režisérů současnosti Joachim Trier, jako svůj čtvrtý celovečerní film. Thelmě v jeho filmografii předcházela tři realistická dramata – Repríza (Reprise), oceněná za režii na MFF Karlovy Vary, příběh narkomana v současném Oslu, 31. srpna (Oslo, 31. august) a anglicky mluvený snímek Hlasitější než bomby (Louder Than Bombs), který byl uvedený v hlavní soutěži MFF v Cannes. Thelma oproti předchozím snímkům otevírá větší prostor imaginaci a noří se do neprobádaného zákulisí lidské mysli, jde ale stejně jako u předchozích snímků o blízkou spolupráci Joachima Triera s talentovaným režisérem a scenáristou Eskilem Vogtem. V hlavní roli Thelmy upozornila na svůj výrazný talent také mladá norská herečka Eili Harboeová. Výsledkem tvůrčí spolupráce je snímek, který portál Indiewire popsal jako „zlověstný, znepokojivý a až podivně silný thriller, který diváka pohltí a nepustí ještě několik dní po závěrečných titulcích.“ (Česká televize)

Trailer 1

RedAK odpad!

Na to nemusím být telekinetik, abych si odložil na stůl klíče a za půl vteřiny je nemohl najít v celým pojebaným baráku. A ani nemusím vidět kvaziartovku o hnusný vybledlý Norce, která se půl filmu třepe a vidí hady, když jí někdo hrábne na kundu. Už v prvních minutách mi došlo, že to bude nějaká transcendentní sračka o lesbách, ty jdou vždycky poznat už od oka. Lesbu okamžitě poznáte třeba podle toho, že zrovna líže někomu píču, fakt, to je tutovka. Takže první hodinu sledujeme tuhle homodíru, jak navazuje vztah s černou homodírou a u toho jim párkrát problikne lampička, další půlhodina s odhalováním temný okultní pravdy se vleče jak důchodce na přechodu a u velkýho finále s hořícím fotrem a vyblitým ptákem už jsem se smíchem popadal za kazajku a věřil, že jsem normální. ()

POMO

Škandinávsky ponurá, vnútorne krehká dráma o osamelosti a skľučujúcej uväznenosti dospievajúceho človeka v náboženských myšlienkových mantineloch. Perfektne skĺbená s nadprirodzeným thrillerom hororových rozmerov, a s boľavým srdcom tlčúcim túžbou po naplnení prvej, “zakázanej” lásky. Úžasný, brilantne zrežírovaný zážitok a pravdepodobne európsky film roku. [Sitges FF] ()

T2

Rozpočet NOK 47,5miliónaTržby USA $147,391Tržby Celosvetovo $1,328,000▐ Severania vedia točiť o tom niet pochýb, dejovo nevyspytateľné stále na vážkach, kam budú viesť chodníčky. Miestami mrazivé, desivé, dokonca až psychadelické ale pre kompatibilnejší celok by to ešte niečo chcelo na viac. Herecky na úrovni. Štýlom mi to pripomenulo dokonalý severský film Nech vojde ten pravý (Let the Right One In,2008) /70%/ ()

Fr

,,ŽÁDALI O TO TVÉ NEJHLUBŠÍ MYŠLENKY A TAK SE TO STALO…“ /// Jmenovat se Trier… to už je filmařská zodpovědnost. A překvapivě má Joachim se svým slavnějším jmenovcem hodně společnýho. Třeba cit pro výběr látky. Kdo je Thelma? – to je to, oč tu běží. Křesťanská dívka, která podlehla pokušení, nebo… vypadá to na takovej normální příběh, ale ten je čím dál častěji prošpikováván podivnostmi (čímž nemyslím touhu ženy po ženě). A dlouho nevím... Dramatickej thriller s blíže nespecifikovaným nadpřirozenem, kterej je strašidelnější, než kdejakej horor. Hezky se na to kouká a přestože je to zvláštní, není to podivný. I když to tak nejdřív vypadalo. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mám ne-epileptický záchvaty. 2.) Kromě záchvatů mám na svědomí celou rodinu. 3.) Thx za titule „J.e.t.h.r.o“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Enšpígl

Ze začátku se mě líbilo jak film pracuje s naznáky, ale když jsem zjistil, že celý film bude o naznácích mé nadšení opadlo, naštěstí se do toho všeho vesralo to podstatný, lidská osamělost v kombinaci s tím co Thelma nafasovala do sudiček to vyznělo hodně originálně, ale zase mě tady s těma pěti hvězdama neblbněte hlavu. ()

• Jedná se o první film režiséra Joachima Triera, který byl promítán v kinech v České republice. (Stoka)