• Norsko

• Dánsko

• Švédsko

Thriller / Drama / Romantický

Norsko / Francie / Dánsko / Švédsko, 2017, 116 min

Niečo pre skalných priaznivcov severskej kinematografie. S niečím tak zvláštnym, ponurým, dramaticky hlbokým no zároveň i s emotívne precíteným filmom plnom krehkej symboliky a zvláštnej obrazovej metafory môže prísť naozaj len severská produkcia. Zo začiatku osobná dráma hlavnej hrdinky s dôrazom na pocity duševnej prázdnoty a samoty a nakoniec temný thriller, dokonca s nádychom psychologického hororu. A to všetko spolu v jednom hrnci funguje priam bravúrne. Na škodu môže byť iba ak tak príliš pomalé tempo, hlavne zo začiatku, chce to čas prispôsobiť sa tejto krehkej nádhere. Joachim Trier opäť raz zabodoval, silný nadpriemer. 85/100(22.12.2017)

Jedno se filmu musí uznat. Má působivé ukázky a plakáty. Po traileru jsem si říkal, že film vypadá jako kombinace artových X-menů v severském prostředí říznutým s filmy o hledání vlastní identity. Osobně jsem čekal, že film bude dost podobný filmu Raw, který měl podobný příběh a i stejné prostředí. To se naštěstí nestalo, ale přesto mě mrzí že filmu chybí jistá drásavost a explicitnost kterou Raw měl a na které stavěl. Thelma je naopak mnohem zajímavější snímek, kterému se daří jít více do hloubky a nespoléhat jen na brutalitu. Dost se staví na tajemné atmosféře, nepříjemných halucinacích a taky na nevyrovnanosti hlavní hrdinky. Je to hodně o hledání vlastní identity a taky o tom, jak nás do života může ovlivnit naše výchova, prostředí a rodiče. Film je hereckým koncertem obou hlavních hrdinek. Eili Harboe je parádní, a krásně ztvárňuje citlivost Thelmy a její nerozhodnost a strach z vlastní identity. Kaya Wilkins podává dobrý výkon a díky své jemnosti chápe, proč se do ní hlavní hrdinka zamilovala. Dost se mi líbil výkony Ellen Dorrit Petersen a Henrika Rafaelsena, ze kteréhých jsem měl nepříjemný pocit. Film má krásný vizuál, hezky pracuje s hudbou, atmosférou a vizuálním pojetím některých scén(léčba, halucinace, romantické scény), které jsou díky tomu velmi působivé. Hodně mě sedl konec, jenž se povedl a nelze mu upřít jistý cynismus. Jediné co mě nesedlo je tempo, protože se chvílemi trochu vleče a vůbec by nevadilo, kdyby byl film dravější a nekompromisnější. Thelma je zajímavý film, jenž má zajímavou myšlenku a taky provedení.(27.12.2017)

Ke konci roku znepokojivá záležitost z Norska.Hlavní hrdinka Thelma silně věřící doposud nepolíbena ničím, postupně začíná ochutnávat hříchy života na střední škole a zamiluje se do dívky, ale kolem ní se začínají dít divné a nevysvětlitelné věci. Zní to jako povídka od Kinga ( Carrie), ale film zasahuje spíš do psychologie než čistého hororu, ale pár scén rozhodně stojí za to ( Ty s dítětem či samovzplanutí na loďce). Trošku mě zklamal otevřený konec, což příliš nemusím, ale jinak bezesporu kvalitní záležitost se sociálním podtextem. Dobře natočené s inteligentními dialogy, atmosférické, ponuré a s lesbickým nádechem. Dobré, bavilo mě to. 80%(20.12.2017)

Nejde o to, co je vidět na povrchu, jde o to, co máte vidět uvnitř. Nenápadný děj o tiché studentce, která byla doma křesťansky vychována otcem lékařem a invalidní matkou. A pak přišel první záchvat. Tápaní a zničující poznání, že nic není, jak vypadá mez inebem a zemí. Skvělá Eili Harboe, perfektní atmosféra, moc se mi to líbilo.(5.6.2018)

Na Thelmu jsem se těšil. Ve finále je mi proto líto, že dopadla mnohem hůře, než jsem čekal. Jedná se sice o mistrovsky zfilmovaný kousek, co se týká práce s kamerou, nebo hereckých výkonů (hlavně představitelka Thelmy svou roli skvěle podchytila). Na druhou stranu snímek svou roli plní zcela neuspokojivým způsobem. Filmu chybí mnohem větší intenzita - kdyby se všechno odehrávalo v duchu úvodní scény, bylo by to v pořádku, ale takových momentů je zde hodně málo. Když už přijde něco jako "Matiasovy scény", dalo by se z daného aspektu vytěžit mnohem více. Tvůrci se navíc snaží o několik "wow" efektů, které z hlediska schopností hlavní postavy nedávají jednoduše smysl. Zde mám na mysli například operu, nebo ptáky narážející do okna... Zkrátit stopáž, emočně zahustit a přidat na intenzitě. Potom bychom se mohli o čtvrté hvězdě bavit.(22.12.2017)

• - Jedná se o první film režiséra Joachima Triera, který byl promítán v kinech v České republice. (Stoka)