Parazit

Scénografie:

Ha-jun Lee

Kostýmy:

Se-yeon Choi

Sociální drama jako řemen, v němž do sebe všechny žánrové složky celkem dobře zapadají, přestože jsou zároveň všechny, jak je v korejských filmech poměrně obvyklé, dotaženy do hraničních poloh, takže jejich míchání často může působit určité vnitřní rozpory v interpretaci děje i jeho protagonistů. Na druhou stranu, možná právě díky tomu ale výsledek přináší mnohem barevnější pohled na společnost, jejímž odrazem v něm vyprávěný příběh je, protože pro její velkou část není život prakticky ničím jiným než každodenním bojem o přežití, mnohdy za jakoukoli cenu. 90 %(6.10.2019)

Jestli mohu odhadovat, co mně letos kinematograficky zasáhlo víc, zdali Tarantino, či jihokorejská snůška "hahaha" humoru, odtud táhnoucí k bizarním "haha... WTF?!" scénám, gradujícím do "kurva vole cože do hajzlu?" závěrům, pak jednoznačně volím kombinaci těchto dvou, tedy po popíči enormně zábavnýho jihokorejskýho Tarantina, v transkripci samozřejmě 조호 코레 스키 타란티노. Jihokorejský postavy jsem si na začátku pletl jak brambory na poli, protože vypadají všichni stejně, a když se tam náhodou objevily dvě cibule, moc mi to nepomohlo, ale po pohodlný půlhodince jsem se ve všech těch zmrdech zorientoval jak na hustý korejský křižovatce a bylo mi až do finále tuze fajn. Vůbec nic o tom nechci prozrazovat, vyserte se na trailer i anotaci a prostě si to pusťte. Na uložtu i s českýma titulema, vy lopaty dementní, co neumíte s torrentama, si užijete kvalitního filmovýho zážitku zdarma. Hlavně se jak já u toho nepohádejte se svou holkou a v rozčílení jí neflusejte ve spánku na ksicht, jednak se to nehodí, a asi tři dny se nenažerete a matka vám těžko přijede vyprat. Je suis Ištván.(31.8.2019)

Nejlepší vítěz z Cannes za poslední roky! Očekávání byla obrovská, ale přece jen jsem se jimi nenechal svázat a přistupoval jsem k Parazitovi poměrně střízlivě. A opět se jedná o ten typ filmu, o kterém je předem lepší nevědět vůbec nic, ta fantastická pointa musí rozemlít každého a u toho bych to nechal. Za mě nakonec 8/10, jelikož jsem dle názvu čekal něco malinko jiného a místy to na mě bylo až moc natahované, celkově je to ale od začátku nenápadná pecka i pro lidi, co se korejskou kinematografií neprobírají zrovna každý den.(2.9.2019)

Toto je film, o ktorom je najlepšie nič nevedieť. A potom sa to začne. Minúta za minútou, hodina za hodinou. Dej sa šponuje, je to svojím spôsobom zábavné a svojím spôsobom napínavé a mrazivé. Pritom netušíte, aký žáner vlastne pozeráte. A možno to nebudete vedieť ani po záverečných titulkoch. Napriek tomu, alebo možno skôr práve preto, je to skvelý, originálny film so scenárom, na aký by len tak niekto nemal odvahu. Fakt neviem, čo by som k tomu napísal bez spoilerov. Tak radšej už iba dodám, aby ste si to pozreli. Čím skôr, tým lepšie. Pre vás.(12.10.2019)

Ty kráso, tak tohle bylo dost těžký. Tak těžký jako ten balvan, co měl druhou hlavní roli. Ono by to bylo v podstatě vtipný, kdyby to nebylo tak hrozně smutný... Zábavný film (viz popisek) bych tomu asi neříkala. Spíš film hodný zamyšlení, který počáteční absurditu a lidskou naivitu dovedl k takovému konci, jaký má. A to je asi to, v čem je jeho síla. Titulky.(28.8.2019)

• - Oficiálny juhokórejský kandidát na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film za rok 2020. (MikaelSVK)

• - Okrem Soulu pracovali filmári aj vo filmových štúdiách Goyang Aqua. (MikaelSVK)

• - V interview pro korejský magazín Cine21 se režisér Bong rozpovídal o své zkušenosti natáčení v hypermoderním korejském domě. Mimo jiné uvedl, že při vracení vypůjčeného moderního high-tech odpadkového koše se mu doslova třásly ruce, jelikož rekvizita měla hodnotu dvou a půl tisíce amerických dolarů. (buzzwoody)