Parazit

Scénografie:

Ha-jun Lee

Kostýmy:

Se-yeon Choi

Mistrná kombinace thrilleru, společenské satiry a absurdní černé komedie. Skvěle gradovaný, zpočátku hodně vtipný a později i překvapivě napínavý a mrazivý snímek je úžasně napsaný, vyvíjí se nečekanými směry napříč netušenými dějovými zvraty a perfektně se vyjadřuje ke třídním rozdílům ve společnosti i ke stylu života jejích dvou kontrastních vrstev. Inteligentní a bravurně režírovaná královská zábava od začátku do konce, režisér a scenárista Bong Joon-ho v nejlepší formě od Pečetě vraha. Rozhodně doporučuji nezjišťovat si o filmu nic dalšího a jít na něj, hned jak to bude možné.(4.7.2019)

Zpočátku jsem si říkal, že tenhle film porota v Cannes i zdejší členstvo vyhajpovali proto, že asi viděli příliš málo všelijakých korejských (nebo jiných) podivností, že na Korejce je Parasite celkem střídmý a umírněný a že jsem tedy popravdě čekal (a těšil se na) mnohem větší bejkárnu. A ani malá decentní zabijačka na konci můj dojem příliš nezměnila. Asi takhle - objektivně je to určitě dobrej film, takovej zajímavej černokomediální softthriller říznutej sociálním dramatem, kdybych měl tedy škatulkovat. Ale nadchne především stádního středoproudovýho diváka, kterej nikdy nic moc podobnýho neviděl. Když máte s čím srovnávat (a máte navíc trochu vyvinutější náklonnost pro všelijakou perverzitu a neobvyklost), přijde vám tenhle majitel francouzský palmy jako vcelku nudnej patron, aspoň mě teda kdejaký korejský krimi osloví víc. A fádní konec mě pak vyloženě zklamal a definitivně přesunul jazýček vah mýho hodnocení směrem dolů. Nejzajímavější (protože jediná trochu hlubší a tragičtější) ze všech zúčastněných postav je postava "parazitického" otce. A komu se v téhle roli zamlouval onen korejský kudrnáč, tomu určitě doporučuju mnohem působivější "Žízeň" https://www.csfd.cz/film/223382-zizen/prehled/ . P.S.: Pokud vám někdo smrdí, nedávejte mu to příliš najevo. Třeba je to frustrovanej nevypočitatelnej chlápek.(13.8.2019)

Geniální sociální sonda do společnosti. Skvěle napsaný scénář, prolínání žánrů nikdy nevypadalo jednodušeji, výsledkem je opravdu mistrovské dílo, které jde až na kost. Jedná se sice o sondu do korejské společnosti ale tato sonda je aplikovatelná globálně. [Kino Světozor - Šary Vary | Oficiální ozvěny 54. MFF KV](15.7.2019)

V podstatě bez výhrad. Velmi divácké, velmi zábavné, a přitom i velmi odvážné a relevantní pokoukání. Přesně ten typ filmu, kvůli němuž mám rád filmy a zároveň důkaz, že filmová zábava a filmové umění nejsou v opozici. Pecka tak dokonalá, že si ji nedovolila odignorovat ani porota v Cannes, kde většinou přecijen preferují jiný typ snímků. #KVIFF2019(30.6.2019)

Zaslouženě vyhajpovaná věc a excelentní filmařina po všech stránkách. Tady je dokonalé vlastně úplně všechno. Parasite střídá žánry jako na horské dráze, ale přesně takovou měrou a takovým způsobem, aby dokázal pobavit, rozesmutnit, překvapit, šokovat. Luxusní jízda po všech stránkách a při 132 minutách na jeden dech zhltnutá záležitost, která zakončila můj letošní varský festival ve vší parádě a oprávněně vyprodala Velký sál do posledního schodu. Nikdy bych si nemyslela, že Korejci jsou takhle zruční, ale sakra, tohle je prostě masterpiece. KVIFF 2019(5.7.2019)