Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

Vala

Musela jsem se podívat, co že to za korejský výtvor ukradl mému Jokerovi Oscara za nejlepší film. No a žádné velké nadšení se nekonalo. Film pěkně jede zhruba do půlky, pak už je to předvídatelné a trochu překombinované. A ta sekvence s potopou? Naprosto k ničemu,jen prodloužila stopáž celého filmu. Snímek to na korejce není špatný ale Oscar? Ale no tak. Nechápu ten poprask kolem za mě tak maximálně 50%. ()

Desmond04

Wau, wau, wau... O vítězích Oscara v kategorii nejlepší film si za poslední roky můžeme myslet čosi, ale pokud je nějaký vítěz opravdu právoplatný, tak je to právě Parazit. Neskutečná petarda, neskutečná...První polovina filmu letí na vlně černé komedie, kde přichází nevtíravé vtipné situace s přívětivou, nikterak přehánějící, kadencí. Postupem času je ale možné, že se přestanete smát. Ne proto, že by v této části zmizel humor, ale spíše si začnete všímat jemných narážek a skrytých odkazů, které vlastně nejsou zas tak skryté, o tom v jakém nicotném a temném segmentu společnosti, se hlavní hrdinové nacházejí. Druhá polovina Parazita je pak vrcholný epos, kde se vtipné chvilky přemění na dramatické momenty a situace, kdy v podstatě nevíte na jaké straně se nacházejí vaše sympatie. Tady prostě není černá a bílá, zlo a dobro...ne, takhle jednoduše náš svět nefunguje. Obecně by se dalo říci, že je to taková hluboká sonda do nechutně rozevřených nůžek hluboké sociální stratifikace. Sonda, kde je scénař po režii až k hercům vytvořen z čiré nefalšované kvality. Bitch I Wanna mooore! ()

bonovox

Výborný mix humoru a drámy prináša Parazit a je to dôkaz že sa občas objaví originálne dielo, ktoré dokáže zaujať a prekvapovať. Oscar je len čerešničkou na torte, konečne akademici ukázali že majú gule dať sošku nekonvenčnému filmu. Parazit je proste skvelý a vrele ho všetkým odporúčam. ()

KukulienkaHO

"Parazit" je film, ktorý charakterizuje ľudskú spoločnosť ako takú a postavenie v nej. Jedni majú hojno a druhí hovno. Je to aj dokonalý príklad toho, ako spraviť z podarenej komédie morbídny, až brutálny thriller. Motívom to dosť pripomína Jokera. Lenže "Joker" bol len morbídnou drámou, v Parazitovi je aj kus satiry. Možno aj to je dôvod, prečo ho "Parazit" predbehol na Oscaroch. ()

warha

Jsem smutný, film mi nepřišel nějak výjimečný a přesto sklidil takovou chválu. Přitom v korejské kinematografii najdeme mnohem lepší kousky. ()

Franki69

Hodně pobavilo!! Chce to ale být otevřený jiné kultuře, nečekat u herců evropskou emoční mimiku a práci s hlasem, prostě jsou to korejci! Přesto tenhle film nabídne opravdu v mnoha vrstvách propracovaný příběh vychytralých chudáků, kteří začnou parazitovat na bohaté rodině. Ve filmu je několik „epizod“, nebo snad lépe, zlomů v ději, které ho posunují k čím dál tím bizardnějšímu vyvrcholení. Jelikož mám rád Fargo (myslím film a podobné noir spektákly) rozhodně mi nevadilo. Musím ale přiznat, že si režisér se mnou dost pohrál, nejméně v první polovině bych sázel na úplně jiný vývoj příběhu. Kamera a kompozice záběrů je naprosto famózní, exteriéry i interiéry jihokorejského Soulu jsou patřičně exotické a představují život „lidských švábů“, rozuměj chudiny, která usiluje o vyšší sociální status naprosto brilantně, s téměř dokumentární licencí. Dávám 90% … byl to divný film, ale patřičně zasáhl a k tomu i zabavil. ()

ircidlo

U tohoto filmu mi natolik kolýsaly emoce, že jsem si pak musela vzít prášek na uklidnění. Už mi dlouhou dobu něco nevyrazilo dech jako je Parazit. Jednu chvíli se smějete, pak se vám chce brečet a potom vás všechno štve. Nemyslím si, že je to okno pouze do korejské společnosti, ale i my tady v evropě máme k některým vlastnostem celkem blízko. ()

brasek

Zo začiatku som sa bavil, žiaľ zábava až príliš skoro prešla do nudy. Niektoré momenty z príbehu sa mi zdali príliš hlúpe a trápne. Celkovo nemám dobrý pocit. ()

Vieriq78

.. ako keď potiahnete linku do pol oka a nevedno prečo .... za mna obrazovo a technicky super, humor mimo môjho, korejska mimika ešte viac mimo mňa (fakt sa mi to zlieva do jednej).... otec bol super, myšlienka samozrejme hlboká no kostrbato podaná a byť tento film podčiarknutý s jemnou kontúrou tejto myšlienky, aj by so mnou otriasol.... za daných okolnosti sa to nestalo, čiže len silnejšie 3* ()

belinko

Nedá mi ako tomu dať plný počet. Mňa to bavilo a síce mal by som pár pripomienok, nebudem si kaziť dojem a nechám si ich pre seba. 5* ()

tchempi odpad!

To má být komedie? A oskarová? Jako vážně? V první hodině (víc jsem nevydržel) nebyl jediný vtip, gag, náznak komedie. Jen nudné a předvídatelné představení rodiny vychcaných hochštaplerů. Jaká byla druhá půlka filmu (podle mnoha recenzentů je ještě otřesnější), netuším, neb jsem této srágoře odmítl věnovat další hodinu života. ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 8/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

Lendak

Parazit sa dá vnímať z troch uhlov naraz. Spočiatku, ako čierna komédia o chudobnej rodine, v strede ako geniálne napísaná a zrežírovaná dráma, a ku koncu ako úžasný triler, ktorý diváka priklincuje ku stoličke po celý film. To celé tvorí jeden z najoriginálnejších filmov za posledné roky, ktorý skvelo hraje s mixovaním diametrálne odlišných žánrov (čo som tu teraz pred chvíľou spomenul). Je vidno, že scenár sa písal veľmi, veľmi dlho, lebo u asi žiadneho iného filmu som nemal toľko "Aha!" momentov. Scéna, kde naša rodinka postupne nahrádza služobníctvo v dome, je jedna z najlepšie natočených scén, ktorú som kedy videl, to mi verte. Tento film by som sa nebál odporučiť úplne každému, ale že úplne každému. Lebo každý si tu nájde aspoň jednu časť, ktorá mu padne presne ako prdel na hrnec. Či už sa tu nájdu priaznivci čiernych komédií (úvod), alebo priaznivci goru (finále), alebo ľudia ako ja, ktorí milujú chytro napísané a zrežírované filmy (upratovanie). Celý film sa veľmi ťažko opisuje, či už je to skvelý mix žánrov (čo tu uža asi, moree, tretíkrát spomínam), alebo po geniálnej charakterizácie postáv, kde aj samotná lokalita sa stáva postavou, ktorá má nejaký svoj účel vo filme, alebo aj chirurgicky presne skonštruovaná réžia pána, ktorého meno neviem ani zaboha vysloviť. Zlatým klinčekom do tohoto, až priam umeleckého diela, je samotný koniec, ktorý nieje nijak šokujúci, ale ani taký, ktorý by diváka až priam urazil. Ale také niečo medzi, a to sa dnes vidí ojedinele. VERDIKT: Oscar zaslúžený, aj tá palma. Dovidenia, dopočutia. 10/10. ()

Ironhead

Korea zas válí... skvělý film a neotřelý nápad. Jediný problém mám s tím uvěřit základní premise, že takhle schopná rodina, kde má každý její člen nějaký skvělý skill (spíš více dovedností naráz vč. vysoké inteligence), každý jedinec je výborný herec, manipulátor a umí reagovat rychle a spontánně na nepředvídatelné situace, tak že ta celá rodina je nezaměstnaná a žije v bídě. To prostě nesedí. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů