• Mexiko

• Nový Zéland

• Austrálie

Mexiko / USA, 2018, 135 min

Čakal som veľa a dostal som tak akurát. V prípade Romy (aspoň z môjho uhľa pohľadu) vyhráva (skvelá) forma nad (slušným) obsahom. Filmársky je snímka natočená na jednotku, ale život chudobnej slúžky Cleo ma nevedel ohúriť natoľko, aby som jej príbeh žral od začiatku do konca. Kým som sa do celej situácie s hlavnou postavou naozaj ponoril, bola už polovice stopáže preč. A možno som len práve dnes nebol naladený na pomalejšie tempo snímky. V každom prípade ale Cuarón zas a znova dokázal, že je borec.(23.12.2018)

ROMA není úplně láska na první pohled. Není to film, který by mě zaháčkoval hned v prvních minutách a "nepustil" až do konce. Ale s odstupem dvou, tří dnů, to vyrostlo. Cuarón tentokrát nabízí relativně nezúčastněný vhled do pár měsíců života jedné rozvrácené mexické rodiny a především do života její služebné Cleo. Děj se odehrává vlastně jen tak jakoby mimochodem, zatímco kamera sleduje relativní "neděj". Z jednotlivých střípků se skládá až překvapivě bohatá mozaika lidských osudů, takže divák na konci musí uznat, že se toho vlastně stalo docela dost. Vůbec ne mimo mísu jsou ta připodobnění k českým filmům, které na mikrokosmu jedné rodiny vypráví širší, univerzálě platný příběh. Zhlédnutí v kině má rozhodně význam, neboť kamera a především práce se zvukem jsou exkluzivní. Jeden z filmů roku. #svetozor(16.12.2018)

Cuarón své příběhy rád zasazuje do úchvatně propracovaných světů se specifickými pravidly, vyžadujícími jiný způsob jednání, než na jaký jsme zvyklí z běžného života. Roma se sice odehrává na předměstí Mexico City (nazvaném Colonia Roma) na přelomu let 1970 a 1971, ale v realitě, která je nám dobře známá. Mexický držitel dvou Oscarů tentokrát nevytvořil svět, resp. rekonstrukci světa, aby prozkoumával dopad jeho zákonitostí na životy postav. Neslouží mu jako dějiště vzrušujícího dobrodružství plného napětí. Nepředvádí (se), pozoruje. Deset let připravovaný, 108 dní natáčený film je současně zcela původní, hluboce osobní projekt, nekompromisně naplňující vizi svého tvůrce. Pokračování zde. 100%(16.12.2018)

Předně je třeba napsat, že Roma je film natolik intimní, že vyžaduje i naprosto intimní diváckou atmosféru k tomu správnému zážitku. Je to film, který bych doporučil sledovat sám, odpoutat se od všeho kolem a na dvě hodiny se do něj ponořit. Dobrý zvuk a co největší obrazovka výhodou! Jinak je to fascinující svou hravostí (prací s mizanscénou a kamerovými jízdami), svou hypnotickou plynulostí, kdy se jednotlivé scény zrcadlí a variují napříč filmem a jednotlivé motivy a filmařské volby tím nabývají smyslu (ještě nikdy nebylo tak zvláštně "strhující", a zároveň ne jen rádoby umělecké pozorovat parkování auta). A zároveň je to i nenásilně odzbrojující, nenápadný příběh. Ten film nemá sebemenší vadu na kráse, a zároveň je dělaný s láskou. Roma JE mistrovské dílo.(15.6.2019)

Příběh, který srší jednoduchostí, ale postupem času rezonuje uvnitř a nechce odejít. Alfonso Cuarón svou kamerou ustupuje od postav a přesouvá svou kameru do vlastního času a prostoru - ve větší stopáži tohle miluji hlavně u Ceylana, nebo Reygadase. Roma čerpá ze skutečnosti a drsné doby v Mexiku, tak autenticky, až mrazí. Scéna porodu a závěrečná očista na pláži je nejsilnější za poslední roky. Černobílá kompozice je v mých očích stále po skončení díla a nechci aby odešla.(3.1.2019)

• - Diváci v kině sledují závěr francouzské komedie Velký flám (1966). (D.Moore)

• - Celosvětová premiéra proběhla 30. srpna 2018 na Benátském filmovém festivalu. (Varan)

• - Herci neměli předem k dispozici scénář, jednotlivé repliky a informace o osudech svých postav se dozvídali postupně v průběhu natáčení. (radekgfx)