• Mexiko

• Austrálie

• Nový Zéland

Mexiko / USA, 2018, 135 min

• Fr

„MÁME TĚ RÁDI, CLEO…“ /// Po půlhodině, kdy jsem si asi 3x málem rozsekal hlavu o …(cokoliv), jak nudou přecházela ve spánek, jsem se rozhodl, že požádám Cuaróna, aby přijel za mnou. Posedíme, popijeme a dám mu asi tak … prostě hodně podnětů, aby mohl natočit můj život. Klidně to můžeme spáchat ve španělštině, a nemusí to bejt ani barevně (jestli nechce). Jen budu trvat na tom, aby ten děj měl nějakej děj. Aby tam byl prostor pro emoce nejen v poslední… prostě na závěr. Nevím, jestli o to ocení kritický publikum, včetně Mirky Spáčilový, páč tam asi nebude místo pro psa seroucího v průjezdu, taky služku jsme neměli, takže tam nemusíme dávat pasáže s úklidem (navíc ji nikdo nemůže naštěkat do boudy)… na návštěvě u příbuznejch nám neshořel nikomu nic neříkající (a téměř zbytečnej?) les, doma jsme se smáli, chodili ven… takže pro někoho asi nuda, ale já… Jasně, je to film vo vobyčejnejch věcech. Vo životě „těch druhejch“. A hlavně aby to bylo smutný… Ale já u tohodle nemasturbuju… to snad už je lepší Díra u Hanušovic. Taky píčovina, ale aspoň naše… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju nudu! Navíc mě baví na ni čumět. 2.) Jsem (nebo chcu bejt) filmovej akademik. 3.) Thx za titule “stanbb“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(29.12.2018)

Čakal som veľa a dostal som tak akurát. V prípade Romy (aspoň z môjho uhľa pohľadu) vyhráva (skvelá) forma nad (slušným) obsahom. Filmársky je snímka natočená na jednotku, ale život chudobnej slúžky Cleo ma nevedel ohúriť natoľko, aby som jej príbeh žral od začiatku do konca. Kým som sa do celej situácie s hlavnou postavou naozaj ponoril, bola už polovice stopáže preč. A možno som len práve dnes nebol naladený na pomalejšie tempo snímky. V každom prípade ale Cuarón zas a znova dokázal, že je borec.(23.12.2018)

Zvěsti nelhaly alespoň v tom, že se bude skládat pocta matkám a vůbec ženám. V jádru celého eposu ale nic jiného, než potvrzení známé pravdy, že krásnější polovičky jsou silnějším a pro život připravenějším pohlavím, nakonec není. Um, se kterým dokáže Cuarón vystavět komplexní dramatický oblouk uprostřed zdánlivě obyčejné situace, je nezpochybnitelný. Jediným, ale přes celý film se táhnoucím problémem, tak pro mě zůstává styl dávkování jednotlivých zvratů. Máloco mi je totiž proti srsti tak moc, jako když se v instantně vyvolané depresi nechá postava koupat v nepřerušeném záběru. Volá to po umělé pozornosti a celistvost rodinných i životních peripetií se mi rozpadá před očima.(17.12.2018)

Myslím, že hype tomuto filmu škodí, přotože zatím každá recenze nebo hodnocení, které jsem viděl, bylo pouze oslavné a i když jsem dnes neměl na tento typ filmu moc náladu, tak jsem si ho stejně dneska pustil, protože je to Událost. (A taky protože mám Cuaróna moc rád a Gravitace je pro mě jeden z TOP filmů vůbec.) A udělal jsem dobře. Roma (název odkazuje na čtvrť v Mexico City, nemá nic společného s romským etnikem) je rozhodně nejlepší film roku a asi i několik let nazpátek. Celkem těžko se mi vysvětluje proč. Jsou tam na jednu stranu velkolepé momenty, byť postava třeba jen běží nebo jde po ulici (a když si uvědomíte, kolik tenhle 20 vteřinový záběř dal práce, tak vás to ohromí), či širokoúhlé záběry na krajinu (nepochybuji, že z velké části digitální - ale není to poznat), ale na druhou stranu je to veskrze vysoce civilní a vlastně všední příběh jedné obyčejné rodiny. Kamera je vynikající, i když je většinu času statická, nebo se pouze otáčí za postavami. Vůbec to nevadí. Otravovalo mě, jak všude píší, že pro co nejlepší zážitek to chce co největší plátno/obrazovku, ale ...je to prostě pravda. Na větší úhlopříčce kompozice záběrů vyniknou v celé své kráse - viděno v domácím kině s projektorem a 92" plátnem. Ohledně děje - je asi nejlepší nic nevědět. A vydržet pomalejší začátek. Ze scény na pláži jsem měl podobně svíravý pocit, jako snad naposled kdysi dávno v Schindlerově seznamu z Osvětimi. Už dlouho se mi nestalo, že by mě něco tak moc emocionálně dostalo, uf. Silný film, veliká krása.(19.12.2018)

Klidným tempem a jen pomocí černé a bílé si Cuarón natočil vzpomínky na své dětství. Ne zrovna dramatické, spíš rutinní a intimní okamžiky každodenního života. Ten záměr natočit film, který dostane nálepku mistrovského díla je sice evidentní, ale proč ne. Spíše jeho lpění na detailech ubíralo příběhu na dramatičnosti a emocích, a diváka tím odsunul spíš do role pozorovatele, který si bude pomlaskávat nad vizuální stránkou.(24.12.2018)

• - Film se natáčel 110 dní. (radekgfx)

• - Název filmu je podle čtvrti v Mexico City. [Zdroj: Hospodářské noviny] (DecentFellow)

• - Během natáčení 3. listopadu 2016 v Mexico City, byl štáb napaden pracovníky města, kteří se pokusili zastavit natáčení. Filmaři uvedli, že mají pro svou činnost oficiální povolení, druhá strana ale na zastavení natáčení trvala. Došlo ke rvačce po níž muselo být pět osob hospitalizováno a štábu byly ukradeny mobilní telefony, peněženky a šperky. (Nach)