• Mexiko

• Austrálie

• Nový Zéland

Mexiko / USA, 2018, 135 min

Jedna mexická rodina a dvě služky tvoří osazenstvo tohoto filmu zasazeného do let 1970 a 1971. V jeho samém centru stojí služebná Cleo, o ostatních postavách se toho vlastně dozvíme jen tolik, kolik je třeba pro její příběh. Bohužel jsou pro mne mexické dějiny španělskou vesnicí, takže netuším, co to tam figuruje za ozbrojené střety, ani jak velký hajzl vlastně byl mladík Fermín. Lubezki neměl čas, ale Cuarón si výborně poradil i bez přítomnosti svého dvorního kameramana (i když s ním by film byl nepochybně ještě lepší), zkrátka je to režisér, jehož filmy se vyplatí sledovat.(22.12.2018)

Takú optiku akú má ROMA nevidieť každý deň. Krásne zachytený život v meste ktorý dýcha, a jeho bežnosť je zachytená tak reálne až som mal pocit, že sa nachádzam niekde na ulici a nie na gauči pred projektorom. Príbeh síce nie je s tých najdramatickejších no príjemne odsýpa, nenudí a vizuálne nasýti. Avšak nič Vás nepripraví na dramatický (skoro) záver vďaka ktorému odo mňa Roma "vyfasovala" 5 hviezdu.(9.1.2019)

Priebežne za 80%. Hyperočakávania so sebou prinášajú takmer vždy mierne sklamania, v tomto prípade ale len veľmi mierne. Skrátka Roma nie je pre mňa najlepší film desaťročia, ako som v kútiku tak trochu dúfal. Vidieť ho pred celým tým šialeným hypeom, asi by som so stovkou neváhal. Opačný prípad sa mi stal so Shape of Water, kedy som si po projekcii na MFFB myslel, že film zapadne a bola by to škoda. A som rád, že som ho videl "pred". Takže Yalitza Aparicio hrá jednu z najsympatickejších postáv za dlhé roky, Cuarónova kamera je jedna z najlepších za posledné roky a skutočne budete mať dojem, že sledujete dobový mexický film z roku 1971, ale po prepísaní do HD kvality. Príbeh je síce jednoduchý, ale natoľko dôverne známy z reálneho života, že sa voči tomu nedá nič namietať.(7.3.2019)

Stále měním to hodnocení mezi 4* a 3* a stále si nejsem úplně jistá, které je to správné. Pro mě bohužel jasné vítězství formy nad obsahem. Ten film je neobyčejně natočen, působivá kamera a Cuarón působí spíše v roli jakéhosi pozorovatele a celé je to opravdu působivé. Některé scény vyloženě majstříkové (scénu porodu i nesmírně emotivní závěr jen tak z hlavy nedostanu), ale jako celek se mi film jednoduše ne a ne zarýt pod kůži. Co oceňuji nejvíce a důvod, proč mi možná ruka přece jen vyskočí k té 4*, je, že film je i silně feministický, ale naprosto přirozeným a nevtíravým způsobem.(1.1.2019)

• O.Peta

Ach, to zas byl kus skvělé filmařiny. Jistou technickou dokonalost nelze upřít. Kamerová kompozice jednotlivých scén taky obohacující. Jinak ale odtažitý a bez šancí emocionálního dosahu, čemuž nepomohou ani herci neherci. Bohužel nejvíc si budu pamatovat chodbu posetou exkrementy, což mě nutí k zamyšlení, jak toho tolik ten pes dokázal vyprodukovat, nebo jen ty lidi byli tak líní a nechávali si je tam smrdět týden. Průměr 60%(30.12.2018)

• - Název filmu je podle čtvrti v Mexico City. [Zdroj: Hospodářské noviny] (DecentFellow)

• - Násilný incident ve filmu odkazuje k tragické události z roku 1971, označované jako Corpus Christi massacre, při které bylo zabito okolo 120 demonstrantů. (Stany3)

• - Film se natáčel 110 dní. (radekgfx)