• Nový Zéland

Velká Británie, 2017, 97 min

Simon Hunter

Scénografie:

Chris Richmond

Krasný a smutný lidský příběh, vyprávěný velmi citlivě a věrohodně. Nádherná kamera, která opravdu neskrývá krásy skotské přírody.(11.5.2019)

• chelseaman22

Edie je tak otravná ženština, že nebýt panoramat skotské vysočiny, tak bych s ní vážně nevydržel až do samotného konce. Film má být nejspíše takovým manuálem pro staré a ošklivé ženy, které již neshledávají ve svém životě smysl. Takže babčice, ruksak na záda a hurá (minimálně) na Sněžku! 40 %(27.5.2019)

Tady ta kamera úplně kouzlila, uplně jsem cítitl vítr, doteky , vlídno, nevlídno a především tu euforii štěstí, když něco takovýho dáš, ale to pochopí jen ten kdo nesedí doma na prdelce. Pokud jde o Edie, tak velký respekt, jestli já v 83 letech dokážu dojít alespoň na Petřín, budu frajer.(8.5.2019)

Vizuálně úchvatné, ty záběry kamery byly fakt vymazlené. Příběh příjemný, tempo dost pomalé, hlavně v úvodu, ale ono to k tomuto tématu sedělo, jen s tím musíte počítat. Závěr pak nebyl příliš kýčovitý, jak jsem se bál. Negativní vyznění by mi k tomu nesedlo.(26.4.2019)

U podobně laděných životních příběhů dávám většinou pět hvězd, ale v tomto případě jsem nebyl úplně spokojený se závěrem, který byl na můj vkus až moc patetický. Přitom ten příběh, to prostředí…to si prostě musí zasloužit pozornost. Tvůrci tu do příběhu vhodili babičku, která celý život obětovala pro manžela a když zůstala sama, tak se rozhodla vylézt na jednu z nejnáročnějších hor ve Skotské vysočině. Hora je ale až moc drsné slovo, Suilven je totiž vysoký asi jako Milešovka. Nicméně budiž, pořád se jedná o kopec, který je daleko blíže severnímu pólu než Milešovka a tak tam povětrnostní podmínky budou přeci jen trošku někde jinde, než na Milešovce, která je i tak považována za největrnější vrchol Česka. S ohledem je třeba brát i to, že Suilven leží od poslední silnice také poměrně dost daleko. Líbil se mi ale námět, líbila se mi kamera, užíval jsem si skotské horské prostředí. Mělo to něco do sebe. Babička byla ze začátku protivná jak činže, aby se z ní nakonec vyloupla frajerka, která dokáže nemožné. Takové životní příběhy si zaslouží respekt.(25.4.2019)