Papírový dům (Netflix verze) - Série 4 (série)

Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní

Španělsko, 2020, 6 h 33 min (Minutáž: 42–60 min)

Obával jsem se těch kupících se názorů, že se v prozatím poslední sérii z našich oblíbených lupičů stali nepříjemně arogantní tupci, kterým přestával fandit i sebezarytější divák. K tomu bohužel zpočátku řady skutečně došlo a mě osobně nesmírně zamrzelo, kam se původně tak geniální seriál vypracoval. Druhá půlka se naštěstí uklidnila v rámci zbytečných vztahových patosů a vrátila mou zvědavost zpátky tam, kde mile ráda posečká na sezónu pátou.(30.6.2020)

• bearmeedek

Závěr každé série říká, že horší už to být nemůže. A ejhle, jde, protože s dobrým nápadem jde všechno - tady totiž všechno přešlo do sci-fi. Pokud to tedy nebylo točeno za zdmi blázince. V tomto geniálním projektu nelze vyjmenovat všechno, ale ve třetí sérii jsem zapomněl zmínit dvě úžasné věci. Přenosná huť na tavení zlata. A potom medicína na nejvyšší úrovni. Loupežníci si nezapomněli vzít s sebou kompletní vybavení chirurgického operačního sálu a napěchovali se předem znalostmi, aby se mohli navzájem operovat, a to i v těch nejtěžších případech. Jejich debilní mozky chrlí jeden klenot za druhým, Profesorovi bych ukopnul hlavu jen ho uvidím a svět dále tleská, což potvrzuje, že blbci jsou všude.(31.5.2020)

První dvě série byly super, třetí byl pomalý rozjezd ale konec byl asi TOP ze seriálu. Bohužel čtvrtá série pro mě byla spíše zklamáním, na mě málo akce, málo geniálních plánů, resp. vyzrání na policajty, hodně řečí kolem. U některých dílů jsem musel sáhnout na dvě hvězdičky... Hodnocení jednotlivých sérií dalo průměr tři, ale zvedám na čtyři i tak jde o nadprůměrný seriál a těším se na další sérii.(8.4.2020)

• M.i.k.e

ačkoliv se mi třetí řada nelíbila,tak jsem se na tu čtvrtou celkem těšil a doufal jsem,že si tvůrci napraví reputaci.To co sem ale dostal naprosto předčilo mé očekávání a bohužel ne v dobrém slova smyslu.Sice celkem chápu,že má tahle řada tolik extrémně pozitivních reakcí a hodnocení,protože se tam celou dobu něco děje,akce je opravdu hodně,svyým způsobem je to napínavé a to vše je doprovázeno hřmotným soundtrackem (který má na svědomí dobře polovinu atmosféry).Bohužel to všechno je ale na úkor samotného děje/příběhu.Jasně,že ani první dvě skvělé řady by po logické stránce úplně neobstály,ale mě osobně hodně bavilo sledovat to milisekundové načasování a neomylnost Profesora,který měl promyšlenou každou myslitelnou i nemyslitelnou variantu.V tomhle případě se ovšem tvůrci (jakkoliv jim to dávalo smysl) rozhodli vydat cestou slabé třetí řady a všechno to co mi v ní dost vadilo ještě znásobit.Tudíž se tu kupí na sebe jeden zvrat za druhým,ale děje se tak jen proto aby se něco dělo a mohlo to být hlasité a akční (jako třeba přestřelka u výtahu,která je sice dlouhá a hlasitá,ale primárně úplně blbá).Všechny postavy to pak podporují tím,že se chovají jako totální kreténi (jakože opravdu úplně všechny postavy) a nálady a chování mění každých pět minut.V závěru už jsem měl spolu se ženou pocit,že ze mě/nás tvůrci dělají takové jitrnice,že mi zákonitě musí z uší trčet špejle.Nejsem schopen určit proč se tohle s touhle kdysi tak dobrou sérií stalo,ale trochu to dávám za vinu Netflixu,protože je hodně znát,že první dvě série vzniknuvší čistě ve španělské režii byly sice "komornější",ale měli mnohem větší švih a nutili hltat díl za dílem,protože diváka zkrátka zajímalo co se stane.Dvě další řady,které už jsou prací Netflixu jsou sice bombastičtější,ale zároveň mnohem hloupější a tu poslední sem odkoukal za asi 3 dny spíš proto abych věděl jakou blbost scénaristé ještě vymyslí a měl jsem to rychle za sebou.A to je škoda...u seriálu jako je - spíš byl - tenhle o to větší.Pátou řadu si budu muset hodně rozmyslet ať už je závěrečný cliffhanger sebevětší...40% PS : ještě se budu muset rozhodnout kdo dostane mojí osobní cenu za nejdementnější a nejotravnější postavu v seriálu ever.Zda Arturito,nebo Palermo...(7.4.2020)

• pushover

Ach jo, tak bohužel tvůrci zvolili cestu natahování a neukončili heist čtvrtou sérií. Navíc prvky telenovely zhoustly a zpatetičtěly a i když jsou pravidelně prokládány akčními scénami, toho hraní na city je tam moc. Také je hrozně znát, že na rozdíl od prvních dvou sérií, které měli propracovaný scénář se tady píše za pochodu a pod tlakem a bohužel blbě. Tvůrci jedou na kšeft a původní myšlenka série šla do kopru.(11.4.2020)

• - V epizodě se policie snaží přerušit satelitní komunikaci skriptem psaným v jazyce PHP. Jde o skutečný DDoS skript, který ale slouží k zahlcení webových serverů mnoha požadavky v jednu chvíli. (OndrejBakan)

• - Gandía (José Manuel Poga) používa zbraň od Českej zbrojovky (ČZ P-09). (Maikl42)

• - Ve 38. minutě epizody vidíme Gandíu (José Manuel Poga), jak se dostává z pout pomocí Palermovy rady, a to sice tak, že si vykloubí palec na své pravé ruce – logicky by pak měl mít volnou právě tuhle ruku. Hned v následujícím záběru mu ale pouta zůstávají viset na pravé ruce a volnou má levou ruku. (Baldfee)