Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mezi operetně vyhlížející trampy jezdí i bankéřova dcera, dokonce se tam seznámí s přitažlivým mužem, jenž tají svou identitu. Nesmírně slaboučký a prostoduchý film, považovaný za jeden z nejhorších děl meziválečného období, byl nejen odsouzen kritikou, ale navíc vyvolal protesty skutečných skautů. (oficiální text distributora)

Recenze (22)

Gekacuk 

všechny recenze uživatele

Zcela nepovedený film, kde selhali úplně všichni. Kamera trpí dětskými nemocemi – statická, špatně postavená, dlouhé záběry nikam, opakující se záběry. Scénář naprosto tragický, ze života pražské smetánky, která si hraje na trampy. Nevím, jak mohla jedna trampice přijít do jiného stavu, když se všichni chovali tak rezervované. Režie katatrofální. Herci – většinou neumětelové a přehrávající ochotníci + Steimar, Vašátková, epizodní Struna a Vondrovič. Jednu hvězdičku dávám za odvahu se do filmování vůbec pustit v době velké hospodářské krize, za několik záběrů do přírody, odvážné skoky ze skály a „humorný“ boxerský souboj. ()

Véča odpad!

všechny recenze uživatele

Takový krásný romantický slaďák ze života hochů ekologů, kteří jsou tak štědří a rozdávají si čeky na požádání. No a ten Alžír,taková malá zaplivaná hospůdka, jak tam jezdí tramvaje, jestli se nepletu,tak to byla jednička a dvojka a obsluhuje tam pan Kubla, který má svoje poprsí velikosti číslo 4 zavěšeno proklatě nízko, níž než svůj hluboko posazený kastrát, jež se nese svým libým zvukem až do trampské osady, kde žije naondralovaná Aša. Dýchej zhluboka, Aša si zula boty a z deseti metrů skočila do metr hlubokého jezera. A co z ní zbylo pořádně promixovali, dali do krabičky a poslali do muzea. ()

Reklama

honajz2 

všechny recenze uživatele

Když jsem zjistil, že do digitalizované verze (která pak šla i v televizi) bylo přidáno varování před sledováním, tak jsem měl okamžitě jasno, že to musím vidět. Jen jsem se teda nedočkal tak geniálního guilty pleasure jako u Perníkové chaloupky a všechna místa, která mě rozesmála, mi vystačí jen na hvězdičku, protože jich nebylo tolik. Ne, že by to nebylo otřesné - to samozřejmě bylo a celá výstavba tohohle filmu je neskutečně stupidní a filmařsky mizerná - ale na rozdíl od Perníkové chaloupky jsem si tady na tu příšernost rychle zvykl a bizarnějších překvapení už moc nepřicházelo. Takže to pro mě byla hlavně nuda s nepřeberným množstvím písniček, které jsou podobně laciné jako ta závěrečná ve Strýčkovi z Ameriky. Kmínek ale rozhodně natočil další otřesnost - film o trampech, kteří spíš působí jako milionáři trávící víkend v lese, připitomělá zápletka, idiotské dialogy, jednorozměrné postavy a na vrch to má nejzbytečněji nejpřekombinovanější konec, jaký jsem kdy v životě viděl. On se tu vlastně stane malý omyl, který by šlo jednoduše napravit a dojít tak líp a přirozeněji k happy endu, ale místo toho se dostaneme do Alžíru. A ne do té krásně zaplivané hospůdky, ale přímo do hlavního města Alžírska. Ve filmu o trampech. A v hotelu pracuje český recepční. Jo, a nezapomeňte, že mezi povinnou výbavu každého správného trampa patří šeková knížka! 1* ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

"Viděla jsem vás tančit s takovou odbarvenou blondýnou. Proč říkáte, že neumíte, když tančíte jako gigolo? – Nerad se přiznávám, jakým způsobem vydělávám peníze." Objektivně zhodnotit tento filmařsky neumětelský výrobek vyžaduje značnou míru shovívavosti. Nepříliš úspěšný režisér Oldřich Kmínek se tehdy snažil zareagovat na módní vlnu trampingu, který se na počátku třicátých let stal doslova davovým fenoménem. Ovšem srovnávat autora stejnojmenného brakového románku Viléma Neubauera s vůdčí osobností tehdejšího skautského hnutí Jaroslavem Foglarem je holý nesmysl. Neubauerův román není ničím jiným, než špatně vyfabulovaným milostným románkem dvou mladých lidí, pro něž tramping znamená pouhé dobrodružství a zbohatlický rozmar. Na hranici přijatelnosti se pohybuje samotný scénář s řadou hluchých míst a dětinských dialogů i veškeré »herecké výkony«. Ty obstarali zcela nevhodní představitelé operní pěvec Richard Kubla, operetní milovník Václav Norman a Aša Vašátková, jejichž vystoupení lze korunovat za vrchol umělecké trapnosti. Jediná hodnota tohoto filmu tak spočívá v dokumentárním zachycení posázavské přírody a několik obrazů z Alžíru. Film byl při své premiéře na počátku září 1931 jednomyslně vypískán a mládež se od něj ostře distancovala. Lze jen litovat, že počátky českého zvukového filmu jsou lemovány podobným brakem. Je sice pochopitelné, že v prvních letech hledal zvukový film svou tvář, ovšem v Osadě mladých snů ji rozhodně nenašel. Spíše naopak. ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Tenhle film jsem chtěl vidět od té doby, co jsem v dětství četl Dobrodružství šesti trampů, kde bylo řečeno zhruba toto: "Osada mladých snů byl román, co ovlivnil celou jednu ženskou generaci a dorazil i mužskou, byv zfilmován drtivým způsobem. Bill Stín a jeho přítel Sam ničili diváky svými marnými pokusy vtěsnat svá objemná břicha do kajaku." Takže jsem si myslel, že to musí být ohromná bžunda. Tak nějak nebyla, jako parodie mi to nepřišlo vůbec, a svou úrovní tento film nevybočuje z řady předválečných "vážných" filmů (samozřejmě komédie jsou úplně někde jinde). Dal bych tomu tři hvězdičky, nebýt následujících věcí: 1. věku hlavních hrdinů - ta dívka ještě šla, ale ti ostatní čtyřicátníci moc mladých snů mít nemohli 2. postavy víceméně všech mužských hrdinů slibovaly mnoho zábavy při nasedání do kajaku, já jsem však tyto scény buď prošvihl, nebo ve filmu vůbec nebyly 3. ten závěr tak nějak už moc velká síla ()

Zajímavosti (3)

  • Osada mladých snů byl první československý hraný zvukový film zabývající se skautskou tématikou. (topesto)
  • V době uvedení filmu v kinech byl šířen mezi diváky pravděpodobně levicovým křídlem trampů agitační leták tohoto znění:
    Kluci, holky, trampové! Ukázati vám tedy blbinu několik metrů dlouhou! Byla to sranda, ale mohli jste přece při tom pozorovat pěkný momenty, na takovýho milionáře, Billa, na takovou dceru bankéře, na Osadu Mladých Snů nejde četňas s bajonetem nečuchá jim do kedsek, hledajíc tam vlastizrádu, nezjišťuje je , a soudcové netrestají... a mohli by. Dívky používají každé chvilky, aby ukazovaly zadečky ňadýrka, laškují zpívají se dvojsmyslné písničky. Spí se pohromadě. Jedno děvče je zbouchnutý Kde je četňas? Kde jsou bezpečnostní orgány? Není jich tu. Proč? Stín je milionář, pozemek osady jest zaplacen, tatíček Nadi dal 5 tisíc na ostrostřelce. Proč jezdí osada Mladých snů ven? - Je unuděna týdenním flákáním po kavárnách, po buffetech a kinech a tož si zajedou ven pro trochu exotiky, zahrát si na trampy. Těm se pak cancá o přírodě, o romantice, ale ji v pondělí makat do fabriky, jdi do kanceláře, jdi do obchodu, kde tě tatíčkové členů Osady Mladých Snů budou vykořisťovat, jak jen jim to bude možno. Můžeš být jejich kamarád? Nemůžeš! Můžeš stát za těmi, kteří takhle kydají na tramping a mají dokonce odvahu to fedrovat ve filmu? Nemůžeš! Budeš proti nim bojovat! Pošleš všechny Osady Mladých Snů o s jejich orgánem "Naše Osady" ke všem čertům, pošleš tam také všechny tiskoviny Melantricha! Postavíš se za TOV a Trampa! Bill Stín nepotřebuje bojovat proti předvojenské výchově, ten do války nepůjde, toho za nějaký ten šek Dvořáci osvobodí od vojenské služby, ale on tam pošle vás, aby jste mu dělali povolnej jatečnej dobytek. Bill Stín je mrva, vy né! - Vy budete bojovat proti předvojenské výchově! Proti zákazu trampingu! Za takovou svobodu, o jaké píše trampská delegace z SSSR.!! (Véča)
  • Filmovanie prebiehalo v Posázaví. (dyfur)

Reklama

Reklama