Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pavel je typický konzumně žijící teenager, sleduje béčkové akční filmy, poslouchá Michala Davida a zbožňuje McDonalds. Jeho život se změní, když při cestě do videopůjčovny vyruší seanci tajemných intelektuálů. Nastává hororová scéna, kdy intelektuálové útočí na hlavního hrdinu. Ten se sice ubrání, ale je pokousán hlavním představitelem těchto mystických stvoření. I když se zdá být Pavel v pořádku, začíná se nenápadně měnit. Z ničeho nic si klade dosud nezodpovězené otázky lidské existence, zajímá se o Hegela, Kanta nebo Nietzscheho… A jeho „symptomy“ se stále zhoršují. Jeho dívka Eva se ho však snaží zachránit…

Tento snímek je krátkometrážní komedií, která paroduje hororové nízkorozpočtové filmy. Místo tradičních hororových monster zde nastupují intelektuálové, zuřiví, fanatičtí, zákeřní a tolik vzdálení běžnému člověku závislém na standardizovaném produktu masové kultury. (janespie)

(více)

Recenze (271)

Hawaj 

všechny recenze uživatele

Školometské provedení scénáře filmových fandů, který může posloužit jako učebnicivý příklad toho, jak to dopadne s filmem když chybí filmařské řemeslo. Nic naplat jedině v proklínaném Hollywůdu jsou takový profíci, kteří dokáží skvěle natočit jakoukoliv hovadinu, která lidi napadne. Jestli je Fuka skladatel filmové hudby, tak to už je pak i každá kočka domácí, která skáče po klávesový Casio samohrajce. S tímhle by ho vyhodili i z intelektuální TV Šlágr! Štastni ti jimž to připadá jako genialitka. ()

Frankie 

všechny recenze uživatele

Jsoucnost projektu odkazuje k neautentickému bytí nižších stupňů spirálovitého evolučního rámce každého samozvaného intelektuála a přeangažovaného floutka. Jejich postuláty jest spojeny s anticipačními tendencemi přehršle filosofických škol včetně těch poststrukturalistických i sofisticky relativistických dávných antických časů před klíčovými zlomy variujících eónů. Tím se vytrácí názornost a dopad paradigmaticky laděných syntéz Husserlovského typu absolutní reflexe! Budu si dávat bacha ať mě žádný nekousne.....;o) ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Tato krátkometrážní parodující hororová komedie vznikla v koprodukci České televize a studia Brutto. Jedná se o parodii obyčejného života lidí a intelektuálů, kteří vším normálním opovrhují, protože se cítí být na výši a lepší než všichni ostatní. Film je nabytý různými odkazy na známé filmy či seriály.Doprovází ho solidní hudební podtext, který se občas skládá z písní Michala Davida, jenž si ve filmu taktéž na chvíli zahrál (lépe řečeno zazpíval). Ve filmu se objeví spousta intelektuálních průpovídek, které jsem pořádně ani nepochopil, protože já patřím do té sorty méně chápajících lidí. To však nic nemění na tom, že jsem se docela bavil. ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

V této podvratné fresce obžalovávající dekadenci a dysgenické směřování naší západní společnosti nejde, jak si vy tupci myslíte, o oslavu čisté naivity vaší komercionalizované, konzumní pseudokultury, nýbrž o hyperbolizovaný kryptosatirický postesk nad postupnou, všeobecnou, dějinnou realizací dystopické vize Aldouse Huxleyho popsané v Konci civilizace: zpovrchnění veškerého umění, vítězství toho, co nazval pocitovými filmy, vítězství Něčeho, co se stává Ničím. Ano, ty řeči o Ničem a Něčem nejsou vloženy, aby: "to byla prdel," jak vy rádi říkáte, leč jako ironický komentář k neohraničené prázdnotě vašich myslí, vaší medvídkovské vygumovanosti. Intelektuální bytí možná nenabízí štěstí chovného prasete z McDonaldu - té svět zestejňující instituce - jehož potřeby jsou zajištěny až do dosažení jateční váhy, ba dokonce otevírá pandořinu skříňku pochybností o povaze lidské existence, trvá na neustálém vědomí pomíjivosti a vůbec podrobuje člověka nepřebernému množství zkoušek vůle, díky čemuž může působit poněkud temně, jak film vtipně reflektuje, nicméně nelze pominout ani jeho pozitivní aspekty. Intelektuál jen ve chvílích slabosti touží býti buranem, a to i přes vědomí toho, že mu tato regrese může přinést štěstí. Nemůže vyzvrátit jablko poznání. Cítí potřebu šířit Světlo vědění. Ach, kéž by to bylo možné tím, že někoho kousne. Ve skutečnosti však musí agitovat vystaven posměchu těch, o jejichž povznesení usiluje, neboť pro ně existencialistické myšlenky končí u trvanlivého salámu Sartre. Časem si uvědomí hořkost vtipné, mezi intelektuály zlidovělé moudrosti: "Jedině rozum Bůh rozdělil spravedlivě, každý si myslí, že ho má dost," a možná se uchýlí do azylu kavárny, "inner sanctum" každého intelektuála. Film tento útěk sice nezřetelně, ale přeci jen jednoznačně kritizuje a volá do zbraně. Ve vrcholné kavárenské scéně se podává Kant bez cukru a následuje Proust se šlehačkou. Ztučnělé Hledání ztraceného času a Čistý rozum bez energie jako věci samy o sobě neobstojí, je třeba Schopenhauerovské vůle kořeněné Nietzscheánskou vášní! Třeste se, šampóni, nakonec vyhrajeme, protože taková je historická nutnost. Jinak by dějiny neměly smysl! Hegela na vás! ()

Godhaj 

všechny recenze uživatele

,,Pavle? Co tam děláš tak dlouho?“ ,,Uh, čistim si zuby.“ Tohle je už klasika. Stylový kraťas o boji proti zrůdným intelektuálům je krásnou parodií na hororový žánr i vtipným zamyšlením nad konzumní kulturou. Nejdůležitější je v tomto filmečku každopádně Michal David, bez nějž by to nebylo ono! ()

Galerie (3)

Zajímavosti (5)

  • Česká pobočka Warner Bros. pomohla financovat přepis filmu na 35mm formát, načež ho uvedla jako předfilm před několika svými celovečerními snímky (např. Celebrity, 1998) (PenelopaW)
  • Knihkupectví, kde se u Pavla (Vladimír Škultéty) objeví první projev intelektu, je dodnes existuící žánrové knihkupectví Arkham v Čáslavské ulici. Nápis nad výlohou je také stále aktuální. (messiah)
  • Restaurace McDonald's v závěru snímku se nachází v pražských Modřanech. Prošla ale radikální úpravou, stejně jako benzínka v pozadí. (Šéfik)

Reklama

Reklama