Byl jsem mladistvým intelektuálem

I Was a Teenage Intellectual

Krátkometrážní / Komedie / Horor

Česko, 1998, 16 min

Na Dobešově tvorbě, tedy tom, co jsem viděl, se mi hrozně líbí to, že on vlastně netočí horrory, jen schopně využívá jeho formu, aby ještě pozvedl do komicky-kritické, co chce říci. Proto v mých očích točí výborné komedie, a stejně jako Choking Hazard i tohle je výborná komedie a nijaký horror. Ty odkazy jsou bránicervoucí, Jašków je úchvatný, dialogy kvalitní a můžete Michala Davida nesnášet jak chcete, ale tady ho prostě budete milovat. Pravděpodobně budu muset prohrabat a zredukovat vlastní knihovnu, nebo se se mnou nikdo nebude bavit. Ale nebojte, já nekoušu...(20.1.2014)

Jedna z nejlepších porevolučních mikrokomedií, ne-li vůbec nejlepší. Franta Fuka je nejlepší knihkupec v republice. A Robert Jašków? Svůj osud si zasloužil. Podobný osud mě může potkati též, neb občas také projevuji mladistvé intelektuální choutky. To by možná vysvětlovalo, proč nemám rád Michala Davida... A teď mě, vážení přátelé, omluvte, musím si dopřáti svou pravidelnou dávku kapky Nietzcheho.(12.10.2008)

Všechno se totiž liší od nic jen tím, že má bytí nebo je jsoucí. Něco co by se vůbec netýkalo bytí, tedy by se žádným způsobem nejevilo jako jsoucno, by nebylo něčím, nýbrž právě ničím. – Nebylo něčím, nýbrž právě ničím. – Doprdele, intelektuálové! Sartre není druh trvanlivého salámu? :-D Sakra, odhalili mě díky své promyšlené maieutice! A hlavně pozor na dialektiku!!! Užívání tohoto výrazu dosáhlo v současné filosofii takové míry zmatku, že je sotva možné podat byť i tu nejobecnější charakteristiku tohoto pojmu. To už přebije opravdu jen Michal David! | ► Byl jsem mladistvým intelektuálem(25.10.2010)

Rád vzpomínám na ty dávné časy, kdy jsem byl mladistvým intelektuálem. Bylo mi šestnáct a horké srpnové odpoledne jsem trávil s přáteli a knihami, když mě v jeden okamžik napadla velmi zábavná a hravá myšlenka, kterou jsem vzápětí vyslovil i nahlas: „Co kdyby se idea odcizila sama sobě, vzala na sebe vnější podobu jsoucna a toto svoje neadekvátní bytí překonala, aby realizovala svůj vnitřní účel, vědomí sebe samé.“ Arpád narychlo zavřel plechovku toluenu, hluboce se zamyslel a s úsměvem odvětil: „Tím by ale nutně překonala důvodnou etapu na cestě k uskutečnění ducha.“ Starý Fedorko přihodil dalšího Hegela do vatry, podrbal se v rozkroku a jen vztekle zabručel: „Tento duch, představovaný v čistém jsoucnu, nebyl by sice abstraktním čistým jsoucnem, nýbrž toto jsoucno by naopak pokleslo v živel právě tím, že bylo pouze momentem v duchu, more.“ Dezider Tancoš očistil brýle od malty, láskyplně pohladil měděné trubky na dvoukoláku a namítl: „Podání ducha v tomto živlu by přece mělo v sobě po stránce formy týž nedostatek, který má jsoucno jakožto jsoucno.“ Marika si upravila podvazky, dlouze potáhla z dýmky a naši diskuzi rázně uzavřela: „Duch, vyslovený v živlu čistého myšlení, by byl bytostně sám ten, který nebyl jen sám v sobě, nýbrž byl skutečným, neboť v jeho pojmu by byla obsažena jinakost sama, to jest překonání čistého, myšleného pojmu. Chcete vidět kundu, buzeranti?“(2.10.2012)

PRO MUŽE: Fuka, Fuka, KDO je k*rva FUKA? Bůh, který dokázal v 16ti minutách si inteligentní formou utahovat jak z rádoby intelektuální selanky, tak i z konzumního způsobu života. Neskutečné, dokonalé, vynikající. Viděl jsem to 2x za sebou a stále si vychutnávám další lahůdky.  PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Mezi námi děvčaty na pánské toaletě si zde můžeme přiznat, že kdo dodnes nezná (tak jako já ještě před hodinou) tvůrce Františka Fuku a minimálně tento klenot, má hrubé mezery ve vzdělání. Ó jak se hanbím, že jsem netušil, že s námi dýše stejný vzduch génius jeho parodické zkratky.(13.10.2012)

• - Restaurace McDonald's v závěru snímku se nachází v pražských Modřanech. Prošla ale radikální úpravou, stejně jako benzínka v pozadí. (Šéfik)