Byl jsem mladistvým intelektuálem

I Was a Teenage Intellectual

Krátkometrážní / Komedie / Horor

Česko, 1998, 16 min

Skvělý film, teprve teď jsem na to natrefil a nostalgicky zavzpomínal na dobu kdy pro mě akční béčka znamenaly celý svět a kdy jediná starost byla jestli si půjčit nový film nebo si zahrát novou hru. A zajímalo by mě kolika různým hudebním intelektuálům, kteří uznávají jedině svůj žánr, jedině svoji pravou hudbu by praskla hlava při puštění Michala Davida... stálo by to za vyzkoušení :-)(12.7.2012)

Rád vzpomínám na ty dávné časy, kdy jsem byl mladistvým intelektuálem. Bylo mi šestnáct a horké srpnové odpoledne jsem trávil s přáteli a knihami, když mě v jeden okamžik napadla velmi zábavná a hravá myšlenka, kterou jsem vzápětí vyslovil i nahlas: „Co kdyby se idea odcizila sama sobě, vzala na sebe vnější podobu jsoucna a toto svoje neadekvátní bytí překonala, aby realizovala svůj vnitřní účel, vědomí sebe samé.“ Arpád narychlo zavřel plechovku toluenu, hluboce se zamyslel a s úsměvem odvětil: „Tím by ale nutně překonala důvodnou etapu na cestě k uskutečnění ducha.“ Starý Fedorko přihodil dalšího Hegela do vatry, podrbal se v rozkroku a jen vztekle zabručel: „Tento duch, představovaný v čistém jsoucnu, nebyl by sice abstraktním čistým jsoucnem, nýbrž toto jsoucno by naopak pokleslo v živel právě tím, že bylo pouze momentem v duchu, more.“ Dezider Tancoš očistil brýle od malty, láskyplně pohladil měděné trubky na dvoukoláku a namítl: „Podání ducha v tomto živlu by přece mělo v sobě po stránce formy týž nedostatek, který má jsoucno jakožto jsoucno.“ Marika si upravila podvazky, dlouze potáhla z dýmky a naši diskuzi rázně uzavřela: „Duch, vyslovený v živlu čistého myšlení, by byl bytostně sám ten, který nebyl jen sám v sobě, nýbrž byl skutečným, neboť v jeho pojmu by byla obsažena jinakost sama, to jest překonání čistého, myšleného pojmu. Chcete vidět kundu, buzeranti?“(2.10.2012)

PRO MUŽE: Fuka, Fuka, KDO je k*rva FUKA? Bůh, který dokázal v 16ti minutách si inteligentní formou utahovat jak z rádoby intelektuální selanky, tak i z konzumního způsobu života. Neskutečné, dokonalé, vynikající. Viděl jsem to 2x za sebou a stále si vychutnávám další lahůdky.  PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Mezi námi děvčaty na pánské toaletě si zde můžeme přiznat, že kdo dodnes nezná (tak jako já ještě před hodinou) tvůrce Františka Fuku a minimálně tento klenot, má hrubé mezery ve vzdělání. Ó jak se hanbím, že jsem netušil, že s námi dýše stejný vzduch génius jeho parodické zkratky.(13.10.2012)

Mi to přijde nevěryhodné. 1. žádný intelektuál neuběhne víc jak pár metrů, takže i mladiství trávící veškerý čas u televize a vážící tak do 150 kg jim v pohodě utečou 2. intelektuál nesnáší pohled na krev a hrozí se násilí, proto pro něj nepřipadá žádný jiný způsob boje než unudit protivníka k smrti nekonečným monologem 3. každý správný filozof ví, že "nic" (pozor, neplést s nýčem) je nesmyslný termín, něco nepředstavitelného, proto o tom nelze mluvit.(22.8.2013)

Tak musím uznat , že tohoto snímku jsem se opravdu dost bál, neboť se líbil téměř každému a to je vždy minimálně zvláštní. Já jsem čekal , že to bude pár rádoby vtipných gest a scén a smičec.Ale obrat o sto stupňů jsem zažil , když jsem si tento film pustil a pořádně se do něj položil. Nejdříve nájezd v podobě videokazet, které jsem zahlédl za Škultétym, a kterým jsem se upřímně od srdce zasmál, nevím proč ale ty názvy těch filmů jsou fakt směšný a vzbuzují ve mě nostalgii, neboť většinu z nich jsem žral asi jako ve filmu Pavel se svojí dívkou:-). Dalším super flákem bylo vyobrazení inťoušů jako upírů, kteří po kousnutí přenesou svoji iňťouštinu na dalšího člověka, ale již samotný nápad vyobrazit inťouše jako upíra je velmi povedená! Co mě dál zcela odrovnala jsou nesmírně trefné a místy nádherně zcestné komentáře a hlášky např. narážky na laciné filmy , které prý jsou :" Standardizovaný produkt masové kultury prostý jakéhokoliv hlubšího myšlenkového poselství" :-). Dále Škultétyho výrok "se kterými mám společné myšlenkové NIVO" mě úplně zničila. Nejlepší a nejvtipnější scénou shledávám však závěrečný souboj, kde uvidíte poprvé v historii filmu zbraň alá Coca Cola :-) Asi to vypadá že filmu nic nechybí a nebýt Jáškowa v roli vůdce Intelektuálů, který mi tam moc neseděl, byl by to skutečně geniální počin. I tak ovšem zůstává na velmi vysoké pozici v mém imaginárním žebříčku nejlepších českých snímků. Na závěr bych ještě rád podotknul , že i když nejsem žádný intelektuál tak hudba Michala Davida mě trhá hlavu stejně jako Jáškówovi!(2.12.2004)

• - Restaurace McDonald's v závěru snímku se nachází v pražských Modřanech. Prošla ale radikální úpravou, stejně jako benzínka v pozadí. (Šéfik)