Reklama

Reklama

Diana - sedm dnů, které šokovaly celý svět

(TV film)
  • Velká Británie Diana: 7 Days That Shook the Windsors (více)
Dokumentární
Velká Británie, 2017, 93 min

Obsahy(1)

Smrt populární britské princezny vyvolala před dvaceti lety lavinu emocí doslova po celé zeměkouli. 31. srpna 1997 se v Paříži završil trpký osud tehdejší nejpopulárnější členky britské královské rodiny, princezny Diany. Celý svět obletěly záběry zdevastovaného auta, v němž našla princezna smrt spolu se svým partnerem Dodi Al-Fayedem. Dokument BBC rekapituluje nejen princeznin život a manželství s britským následníkem trůnu, ale především týden, který následoval poté. Týden smutku, týden mediálního šílenství, ale také týden tvrdé lekce pro celou královskou rodinu. Zatímco Dianiny děti byly zdrceny ztrátou matky, královna prožívala zdrcující ztrátu jiného druhu – zdálo se, že přízeň jejích poddaných je tatam. Nakonec však Alžběta II. vyšla z tohoto týdne poučena, posílena – a nová éra britské monarchie mohla začít. V dokumentu najdeme kromě množství archivních záběrů také rozhovory s Dianinými nejbližšími spolupracovníky, novináři a specialisty na britskou královskou rodinu. (Česká televize)

(více)

Recenze (23)

MM_Ramone odpad!

všechny recenze uživatele

Diana Frances Spencerová bola nijak zvášť pohľadná, za to mimoriadne snaživá anglická zlatokopka, ktorej sa podarilo vydať za následníka britského trónu princa Charlesa. Stala sa z nej princezna Diana. Porodila mu dvoch synov a po pätnástich rokoch sa rozviedli. I potom sa však stále predtŕčala pred kamerami, behala po svete, fotila sa s bezdomovcami, obeťami vojen a chudákmi čo umierali na AIDS. Zhýralá aristokratická kurtizána sa hrala na svätú matku Terezu. Nakonec si začala milenecký vzťah s poriadne bohatým moslimom, s ktorým sa pri šialenej jazde Parížom zabila v aute. Odpad! ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Dokument povedený, nikomu nic zlého, však mně Diana nikdy nepřipadala ani pohledná, ani zajímavá, nerozumím tomu, že snad jen já si všimla, že byla blbě učesaná, přihrblá, s roztěkaným pohledem, neurotická, v obličeji flekatá a věčně zrudlá, s křiváckým úskočným pohledem, zkrátka hysterka, se kterou budou jen problémy. A taky že byly. Chápu, že svatba s princem z ní udělala skutečnou celebritu a jednu z nejfotografovanějších žen světa, oceňuji její charitativní počiny, i roli milující maminky, která se ke svým dětem nechová podle protokolu, nicméně tato osobnost by spokojená nebyla nikdy. Charlese vlastně chápu, že si po letech vzal svého nejlepšího kamaráda Kamila a žijí spolu šťastně na věky věků, Amen. S vyčúranou, ambiciózní zlatokopkou, která si ukousla většího soustíčka, než mohla anorekticko-bulimicky zvládnout, válela se s kdejakým bodygárdem, poskokem nebo psychoanalytikem, to skutečně ten suchar nevyhrál. Takže: Bůh ochraňuj královnu! ()

Reklama

otík 

všechny recenze uživatele

Přesně takový dokument, který čekáte. Mraky autentických záběrů, vyprávění blízkých osob, sem tam trochu překvapení, sem tam sentimentalita, sem tam očekávaná svědectví. Asi není nic zásadního, v čem dokument překvapil, ale určitě potěšil všechny, kdo si chtěli 20 let starou tragédii připomenout. Hudba: Audio Network ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Diana byla jistě významnou britskou osobností a titul nejfotografovanější ženy světa nosila svého času plným právem. O tom, zda její smrt otřásla celým světem, by se dalo s úspěchem polemizovat. Nejen v zemích třetího světa, kde většina lidí nemá nejen televizi, ale často ani přístup k pitné vodě, natož luxusní výdobytky typu záchodu, ale ani u nás zdaleka ne všichni ronili krokodýlí slzy. Nemusím jít ani daleko, má sestřenice na zprávu, že zemřela princezna Diana reagovala naprosto nevzrušeně otázkou: "A kdo to byl?" Davové hysterické truchlení, při němž se někteří dali slyšet například, že smrt princezny Diany byla větším otřesem, než smrt vlastní ženy diváka zaskočilo. Jaké rodinné vazby to tak reprezentuje? Královna moudře udělala několik ústupků, protože druhou cestou by bylo nechat střílet do davu. Tehdy poměrně mladí princové svou úlohu zvládli s královskou důstojností a grácií, kterou zcela jednoznačně zdědili jak po své matce, která přes veškeré své nedostatky byla citlivou lidskou bytostí a především láskyplným rodičem, tak po babičce, která byla důstojná za všech okolností. Pohled na všechny ty květiny v celofánu potom v člověku probouzí jediné. Šok nad tím, jak davová hysterie dokáže udělat neskutečný bordel téměř v rozměru lokální ekologické katastrofy. ()

dubinak 

všechny recenze uživatele

Tohle se stalo měsíc před tím, než jsem se narodila. A až do dne dvacátého výročí této události jsem ani neměla tušení, jak strašně obrovská kauza to byla. Jsem ráda, že mi tento dokument rozšířil obzory. Navíc byl natočen velmi atraktivně a původně jsem chtěla koukat jen na kousek, ale tak mě to zaujalo, že jsem u něj zůstala sedět. V Británii se v té době zastavil čas a já jsem zase o něco chytřejší. ()

Galerie (33)

Reklama

Reklama