Diana - sedm dnů, které šokovaly celý svět (TV film)

Diana: 7 Days That Shook the Windsors

Diana - Seven Days That Shook the World

Dokumentární

Velká Británie, 2017, 93 min

• Ozzy2

Bohužel si to manželka pustila a já to místy sledoval.nechápu ten humbuk u nás, denně se lidé zabíjejí v autech včetně malých dětí a domnívám se, že žal jejich blízkých není menší.jen se správně nenarodili, tak to nikoho dalšího nezajímá.-nechápu bulení kvůli Dianě v naší zemi.Odpad tomu nedám,. jen to nebudu hodnotit.(4.9.2017)

Veľmi dojemné. Dokument o tom, čo bolo PO osudnom náraze, nerozoberá príčiny, ale podrobne zhrnul všetko, čo sa malo, muselo a urobilo. Aby celonárodné trúchlenie smerujúce až ku kolektívnemu nervovému zrúteniu dospelo k dôstojnej rozlúčke. Na nátlak verejnosti, nenávidených médií, premiéra a iných zmenila kráľovná naraz niekoľko stáročných tradícií, prvýkrát v histórii nad kráľovským Buckinghamským palácom zaviala iná ako kráľovská vlajka, prvýkrát kráľovná vystúpila naživo v televízii a bol to prvý kráľovský pohreb nepanovníka a vlastne človeka, ktorý už do kráľovskej rodiny nepatril. Najfotografovanejšia žena sveta tak mala najväčší obrad v histórii Británie, sprievod bol dvakrát dlhší ako v prípade Winstona Churchila a sledovali ho dva milióny ľudí na mieste a dve miliardy pri obrazovkách. Dokument výborný, aj keď na Dianu nemusí mať každý rovnaký názor, buď ako miliardy ľudí po svete alebo trebárs ako Ramone, ktorý svoj názor dodatočne vymazal.(1.9.2017)

Tohle se stalo měsíc před tím, než jsem se narodila. A až do dne dvacátého výročí této události jsem ani neměla tušení, jak strašně obrovská kauza to byla. Jsem ráda, že mi tento dokument rozšířil obzory. Navíc byl natočen velmi atraktivně a původně jsem chtěla koukat jen na kousek, ale tak mě to zaujalo, že jsem u něj zůstala sedět. V Británii se v té době zastavil čas a já jsem zase o něco chytřejší.(4.9.2017)

• MM_Ramone

Diana Frances Spencerová bola nijak zvášť pohľadná, za to mimoriadne snaživá anglická zlatokopka, ktorej sa podarilo vydať za následníka britského trónu princa Charlesa. Stala sa z nej princezna Diana. Porodila mu dvoch synov a po pätnástich rokoch sa rozviedli. I potom sa však stále predtŕčala pred kamerami, behala po svete, fotila sa s bezdomovcami, obeťami vojen a chudákmi čo umierali na AIDS. Zhýralá aristokratická kurtizána sa hrala na svätú matku Terezu. Nakonec si začala milenecký vzťah s poriadne bohatým moslimom, s ktorým sa pri šialenej jazde Parížom zabila v aute. Odpad!(20.9.2017)

Diana byla jistě významnou britskou osobností a titul nejfotografovanější ženy světa nosila svého času plným právem. O tom, zda její smrt otřásla celým světem, by se dalo s úspěchem polemizovat. Nejen v zemích třetího světa, kde většina lidí nemá nejen televizi, ale často ani přístup k pitné vodě, natož luxusní výdobytky typu záchodu, ale ani u nás zdaleka ne všichni ronili krokodýlí slzy. Nemusím jít ani daleko, má sestřenice na zprávu, že zemřela princezna Diana reagovala naprosto nevzrušeně otázkou: "A kdo to byl?" Davové hysterické truchlení, při němž se někteří dali slyšet například, že smrt princezny Diany byla větším otřesem, než smrt vlastní ženy diváka zaskočilo. Jaké rodinné vazby to tak reprezentuje? Královna moudře udělala několik ústupků, protože druhou cestou by bylo nechat střílet do davu. Tehdy poměrně mladí princové svou úlohu zvládli s královskou důstojností a grácií, kterou zcela jednoznačně zdědili po své matce, která přes veškeré své lidské nedostatky byla citlivou lidskou bytostí a především láskyplným rodičem. Pohled na všechny ty květiny v celofánu potom v člověku probouzí jediné. Šok nad tím, jak davová hysterie dokáže udělat neskutečný bordel téměř v rozměru lokální ekologické katastrofy.(22.1.2018)