Očima fotografky

Dokumentární / Drama

Česko / Slovensko, 2015, 81 min

Matej Mináč

Matej Mináč

Vynikající dokument, který nádherně zachycuje nejen utrpení, ale také lásku, vervu a hlavně obrovský talent Zuzany Mináčové. Pocta, kterou ji v tomto filmu udělil její syn, dokumentarista Matěj Mináč se sleduje opravdu krásně, ačkoliv mnohé vyprávění a scény jsou velmi bolestné. Víc takových dokumentů. A vít takových umělkyň.(28.1.2016)

Matej Mináč natočil poctu svojej mame. Hrané pasáže Julie Ondráčkové a Zdeňka Piškuly jsou výborné. Vypravování Zuzany Mináčové zarámované válečným příběhem je dojemné, ale zároveň pobaví i nadsázkou, vtipem a potěší skomností. Výborné je i zachycení dějinných mezníků Československa po 2. světové válce.(26.1.2016)

Naprosto nepřehlédnutelný dokument, ve kterém syn předkládá příběh své matky, která je však vším, jen né poslušnou portrétovanou osobou. Za svůj život si prošla mnoha utrpeními a převraty od Osvětimi až po pomyslný vrchol dvorní fotografky MFF v Karlových Varech. Dokument překvapuje tím, že v posledních 30 minutách přechází z chronologického vyprávění a současnosti do hluboké minulosti a přechází z klasického statického dokumentu na dokument s hranými pasážemi popisujícími život 13leté Zuzany. Do nedávna jsem si myslel, že tématika Šoa, druhé světové války a utrpění Židů už je téměř vyčerpaná, ale právě Matěj Mináč se svou matkou dokazujeme, že tomu tak není a rozhodně ještě dlouho nebude. Za to ze srdce díky a naprosto plné hodnocení (i když je pravda, že by se dalo sem-tam samotnému filmu něco vytknout, ale přiznejme si, že nic není dokonalé, tak jako život sám).(26.1.2016)

Matej Mináč nakrútil trilógiu o Wintonovi Všetci moji blízki, Sila ľudskosti – Nicholas Winton a Nickyho rodina. Tentoraz sa v dokumentárnej dráme Očami fotografky úspešne pokúsil nahliadnuť do života svojej matky, fotografky Zuzany Mináčovej. Najsilnejšie sú spomienky na zatknutie gestapom, na jej záchrancu Petra, ktorý ju ako trinásťročnú zachránil pred istou smrťou v koncentračnom tábore Osvienčim a na jeho ďalší osud. Ako sa po vojne prebíjala životom, ako sa z nej stala známa a uznávaná fotografka a ako sa popasovala so svojim dramatickým osobným životom. Najzaujímavejšie, najkrajšie i najkrutejšie príbehy píše život sám. Netreba veľa vymýšľať len pozorne počúvať.(28.1.2016)

Pre mňa bol tento film skutečným zážitkom. Sledovalo sa to veľmi príjemne, okamžite sme skočili do výborného humoru a je tu aj veľa talentovaných ľudí, ktorých Zuzana Mináčová pozná a poznala a dozvieme sa dosť aj o ich spolupráci. Plus musím priznať, že Zuzana je veľmi vtipná a veľmi sa mi páčilo ako samú seba a svoj život odprezentovala a čo všetko sa môže za jej životom skrývať. Osobne sa mi páčil moment keď sme sa dozvedeli ako sa spoznala so svojím manželom. Vynikajúce. Film je okrem toho skvele načasovaný, veľmi dobre plynie, nie je nudný a všetko na konci do seba skvelo zapadne. Plus to aj výborne adresuje myšlienky niektorým dnešním situáciam, kde neonacizmus pomaly naberá na sile. Záverečné momentky boli vskutku skvelé, plus aj absolútny koniec. Ak máte radi dokumenty a životopisné filmy, tak si určite "Očami Fotografky" pozrite. Film stojí za to. Hodnotenie: A(28.9.2015)