Očima fotografky

Dokumentární / Drama

Česko / Slovensko, 2015, 81 min

Matej Mináč

Matej Mináč

Priznám sa,že hrané dokumenty moc v obľube nemám,no v tomto prípade sa tie hrané scénky výborne dopĺňajú s rozprávaním Zuzany Mináčovej.A dokonca posledná hraná pasáž mi vyrazila dych.Neskutočne silný životný príbeh... EDIT: Po tomto dokumente som si pozrel aj film Všetci moji blízky,kedže v dokumente sú úryvky z filmu...A čo som videl,to mi hlava nebere.Zuzana Mináčová v dokumente vraví,že Abrhám a Šafránková hrali jej rodičov,pritom oni hrali rodičov toho chlapca.Vo filme posadia chlapca do "Wintonovho" vlaku,zatiaľ čo v dokumente skončia obidvaja v Osvienčime a mnoho mnoho ďalších nezrovnalostí...Absolútne som to nepobral!(31.1.2016)

Naprosto uchvacující dokument (patří-li dílo do této škatulky) o báječné ženě, která by takovou nejspíš nebyla, kdyby ji osud, ztělesněný všelikými mocipány, neustále, často existencionálně, nezkoušel. Ona i my, kteří jsme žili naštěstí jenom pod jedinou totalitou, bychom si tuto zkušenost rádi odpustili. Rodí a formují se nyní (v době tlačítkové až dotekové) tak výrazné osobnosti? Jo-li, kde jsou? Dozvěděl jsem se mnoho zajímavého nejen o paní fotografce, o fotografovaných objektech, ale i o Jánošíkově hospodaření. :-) Je možné, že paní Mináčová není uvedena v kolonce „Hrají“?!(27.1.2016)

Kdybych hodnotil dokument podle natáčené osobnosti dal bych rovných 5*. Zásadní chybou dokumentu byly ty polohrané scény, které zbytečně rušily. Raději se měl dokument věnovat přímo fotografce, a divák by měl možnost se dozvědět více. Vlastně ten dokument zachránila neuvěřitelná vitalita Zuzany Mináčové, jinak bych asi dal jen 3 hvězdy. Takto 3-4*(27.1.2016)

Vynikající dokument, který nádherně zachycuje nejen utrpení, ale také lásku, vervu a hlavně obrovský talent Zuzany Mináčové. Pocta, kterou ji v tomto filmu udělil její syn, dokumentarista Matěj Mináč se sleduje opravdu krásně, ačkoliv mnohé vyprávění a scény jsou velmi bolestné. Víc takových dokumentů. A vít takových umělkyň.(28.1.2016)

Naprosto nepřehlédnutelný dokument, ve kterém syn předkládá příběh své matky, která je však vším, jen né poslušnou portrétovanou osobou. Za svůj život si prošla mnoha utrpeními a převraty od Osvětimi až po pomyslný vrchol dvorní fotografky MFF v Karlových Varech. Dokument překvapuje tím, že v posledních 30 minutách přechází z chronologického vyprávění a současnosti do hluboké minulosti a přechází z klasického statického dokumentu na dokument s hranými pasážemi popisujícími život 13leté Zuzany. Do nedávna jsem si myslel, že tématika Šoa, druhé světové války a utrpění Židů už je téměř vyčerpaná, ale právě Matěj Mináč se svou matkou dokazujeme, že tomu tak není a rozhodně ještě dlouho nebude. Za to ze srdce díky a naprosto plné hodnocení (i když je pravda, že by se dalo sem-tam samotnému filmu něco vytknout, ale přiznejme si, že nic není dokonalé, tak jako život sám).(26.1.2016)