poster

Poslední růže od Casanovy

Komedie / Romantický

Československo, 1966, 93 min

 • Oskar
  ****

  Zcyničtělý a nevrlý Giacomo Casanova (Felix LeBreux ve své snad jediné hlavní roli) dožívá v ústraní na Duchcově, ale ještě jednou (naposled?) ožije, když na zámek přijede Vladimír Brabec se svou okouzlující ženou Milenou Dvorskou... Rád bych ten film zase po letech viděl, abych se přesvědčil, zda je tak dobrý, jak si pamatju. Vzpomínám si na něj jako na velmi duchaplnou konverzační komedii s notně překvapivými hereckými výkony. On je totiž vůbec zvláštní zážitek vidět české herce v rokokových parukách a kostýmech, úplně to mění jejich způsob řeči, pohybu, chůze... inu, noblesse oblige. 80%(1.2.2006)

 • Marthos
  *****

  "Zabili eleganci, zdvořilost prohlásili za přežitek, vzdělání za podvod a cit za staromódní veteš. Zničili všechno, nač sáhli. Cožpak je možno zbavit lásku okouzlujících půvabů, vybrané pozornosti, vynalézavé dvornosti? - Ale to všechno je přece pouhá forma! - A čím jiným než formou se kulturní člověk liší od barbara?" Dialog, který jsem v záhlaví záměrně použil, až s přesnou doslovností reflektuje a tím jakoby i odsuzuje celonárodní mravní a společenský úpadek bezmála dvacetileté totalitární degradace prvorepublikových hodnot, jež se stejně jako v časech Casanova stárnoucího vyhnanství zdály být jen muzejním artefaktem. Snaha a odhodlání režiséra Václava Kršky, tohoto věčného romantického snílka a šrámkovského poety, jenž se návratem do dob šlechtických soubojů a jiskřivých milostných hrátek pokusil oživit žánr vkusných romantických příběhů, nalézá své opodstatnění i dnes. A možná, že právě dnes je Casanovův milostný epilog mnohem aktuálnější, než jím byl v minulosti. Láska je dnes fráze, slovo bez významu, něco, s čím se dá kalkulovat a obratně manipulovat. S Krškovým filmem přichází citlivé, něžné zastavení a uvědomění, že svět býval kdysi přece jen v něčem hezčí, a i když se vlastně jedná o pouhou iluzivní představu, vnáší do našeho svědomí určitou rovnováhu. Doslova životní výkon tu odehrává neprávem opomíjený herec šlechtického jména Felix le Breux, který proslulého svůdníka ztvárnil s nonšalancí požitkářského neurotika, neúprosně devalvovaného časem a přicházejícím stářím, přesto se ještě jednou pokoušejícího objevit nikdy nepoznaný milostný cit. Velice dobrou partnerku nalezl v okouzlující Mileně Dvorské, která tu projevila výrazný smysl pro ironickou nadsázku, ale přehlížet bychom neměli ani skvělého Bohumila Záhorského a Vladimíra Brabce v typově neobvyklé roli. Spíše trpce pak působí skutečnost, že právě Krškův film je onou poslední růží posledního opravdového romantika českého filmu. To hlavní poselství však zůstává napříč generacemi i dějinnými epochami pořád stejné: milovat a být milován.(24.10.2010)

 • tulen12345
  *****

  (2x) Tenhle film si užívám coby nádherné historické divadélko, které s odstupem času stále víc okouzluje nejen svou atmosférou a příjemným humorem, ale i hereckými výkony. Jednu ze svých nejvýraznějších stop zde zanechal Felix le Breux, herec zajímavý nejen svým netypickým jménem, ale i výrazným hlasem a osobitým projevem. Sice jde spíš o parodii, ale Breuxův šarmantní Casanova (ač v poněkud pozdním věku) působí mnohem lahodněji než stejnojmenní vyumělkovaný hrdina ze slavného Felliniho filmu. A když se vedle něj objevila v plné kráse mladá "hraběnka" Milena Dvorská a noblesní "rytíř" Vladimír Brabec, tak nepodlehněte kouzlu doby zámeckých oslav, knihoven osvětlených vysokými svícemi a jízd romantickým kočárem...:-)(3.9.2017)

 • Vesecký
  ***

  Je to taková jemně lechtivá komedie zabalená do mnohomluvných konverzací, které jsou ale přitom na jedno brdo. Příběh o tom, jak mladá vévodkyně Valdštejnová za souhlasu svého manžela zkouší, co je pravdy na Casanovově svůdcovském umění a podlehne až tomu, co Casanova nadiktuje do dopisu Františku Adamu Valdštejnovi... Film by postrádal prakticky všechno, kdyby nebylo výborných výkonů Felixe le Breux, Mileny Dvorské a Bohuše Záhorského. Málem jsem nepoznal Libuši Havelkovou.(11.10.2014)

 • Historik
  ****

  Půvabný snímek, který je vzorovou ukázkou jemné historické konverzační komedie. Vynikající byl už nápad využít postavu slavného duchcovského bibliotekáře, podařilo se napsat velmi obratný scénář, obsadit výborné herce, kteří to pak také výborně zahráli. Skvělý je samotný představitel hlavní role Felix le Breux, jinak vlastně docela mezi širší veřejností neznámý herec, přesný je Záhorský, příjemně překvapil Vladimír Brabec a Milena Dvorská v hlavní ženské roli byla minimálně okouzlující. Vznikl originální snímek, ke kterému je možno se vracet. Nejlépe tak ještě za zimních večerů u planoucího krbu, to by pak byl divácký požitek dokonalý.(20.5.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace