1812 (TV seriál)

Napoleonské vojny

Napoleonic Wars in Russia

Dokumentární / Historický

Rusko, 2012, 4x52 min

Komentáře uživatelů k TV seriálu (2)

Veľmi premrštené hodnotenie. Dokument nie je nestranný, je typicky ruský. Necháva sa uniesť patriotizmom a dokola vyvyšuje ruských generálov a ponižuje Francúzov. Dokonca ruských vojakov označuje za gentlemenov, hoci sú najznámejší svojou brutálnosťou a hulváctvom. Prínos tu vidím len v popise rôznych ruských historických postáv, kedy sa dozvedáme nové informácie o ľuďoch, o ktorých sa v učebniciach u nás nezmieňuje. Ale z pohľadu hodnotenia konca napoleonských vojen tu chýba objektívnosť.(20.8.2017)

vydarený dokumentárny seriál, ktorý je objektívnym pohľadom na osud uchvatiteľa Európy Napoleona, od konca jeho agresie v Rusku až po dobytie Paríža, Napoleonovu abdikáciu a jeho nevydarený pokus dostať sa opäť k moci...vyzdvihuje výbornú stratégiu protinapoleónskeho ťaženia ruského cára a jeho generálov, ktorí i napriek neschopnému veliteľovi von Schwarzenbergovi uštedrili spolu s koaličnými vojskami tyranovi totálnu porážku...dokument prináša nové, historicky relevantné a najmodernejšou filmovou technikou stvárnené vojnové scény, je svieži a chvíľkami až vtipný...na rozdiel od podobného francúzskeho dokumentu nie je zďaleka tak tendenčný a je oveľa lepšie spracovaný - podobnosť hercov so stvárnenými historickými postavami je až zarážajúca. Pútavý dokument má vysokú výpovednú hodnotu, opisuje detaily bojov, preniká do hĺbky vojenských procesov a logistiky, historicky relevantne analyzuje a vyhodnocuje všetky kroky Francúzov i Rusov a ich spojencov a v konečnom dôsledku poukazuje na fakt, že sa z cárskeho Ruska následkom vojenskej porážky Napoleona stáva akceptovaná svetová veľmoc...výborný počin ruskej dokumentaristiky(9.8.2018)