DOGG (festivalový název)

(festivalový název)

Povídkový / Psychologický / Thriller / Horor

Slovensko, 2017, 80 min

• xxCat

Jednu hviezdičku venujem druhej poviedke, ktorá bola zo všetkých najzaujímavejšia a spätne aj nosným pilierom propagácie tohto filmu. Za túto by som tvorcom dala aj viac, ale ten neskutočný trash, ktorý nasledoval ďalej, zatlačil moje dojmy veľmi veľmi hlboko.. Chápem myšlienky, ktoré sa tvorcovia snažili vysloviť avšak vložili ich do lacnej, gýčovitej formy, ktorá viac odradí ako zaujme. Snaha o umeleckosť (prestrihy na les, stromy a zasnežené hory) a experimentálnosť nevyšla. To snaženie kričalo. Veľmi.. Prvá poviedka: Myšlienka dobrá, Monika H. to celé zachraňuje, výsledný dojem slabý. Druhá poviedka: Najsilnejšia zo všetkých, zo začiatku bolo cítiť silnú inšpiráciu Antikristom od Larsa von Triera, vyvrcholenie perfektne PSYCHO.. Tretia časť: Gopnik s neostrihanými nechtami a suchými pätami si dáva do tela jedno cez druhé, do toho rádoby mafiánsky boss a.k.a. farárko z našej dediny a príbehy z drogového podsvetia alebo: Don´t do drugs kids! A štvrtá poviedka je momentom, kedy si poviete: kámo, tak toto fakt nie! a čakáte, kedy rozsvietia a môžete ísť domov ľutovať, prečo ste radšej peniaze za lístok do kina nezoskartovali a neurobili si z nich vianočnú girlandu.(20.11.2017)

• HarryBlock

1. poviedka: Čo asi autori zamýšľali: Natočiť artový horor, kde sa demaskajú predsudky voči inej kultúre./Realita: podobne ako B-moll Zuzany M. natočili niečo medzi midcultom a gýčom kde hudba má symbolizovať akúsi univerzálnu ľudskosť, pri ktorej sa musí človek dojímať(vlastným dojatím). Jednozáberovky celkom fungujú pri vytváraní napätia, ale scenár je bohužiaľ gýč ako bič. // 2. poviedka: Čo asi autori zamýšľali: Klasický horor s originálnou témou kde je strach z nového potomka pretransformovaný do akýchsi nočných môr. Realita: Najmenší fail hlavne vďaka kamere Maťa Žiarana, scenár má veľa dobrých nápadov, ale autori zabudli, že aj v horore musia byť niektoré veci presne vymotivované inak sú smiešne a presne to sa stalo, ľudia sa smiali, keď sa mali báť. // 3. poviedka: No comment. nebudem sa čudovať, keď za toto budú autorov trestne stíhať (tie lacné dva zábery na konci to nezachraňujú) 4. poviedka: Čo asi autori zamýšľali: Kritika modernej spoločnosti kde sa túžba po zábave a násilí stala až excesívnou. Realita: Reklama na random típka, o ktorom sa nič nedozviete, lebo autori zrejme zamýšľali, že túto prázdnu formu vyplní každý divák vlastným vedomím, lenže to práve nefunguje, identifikácia môže prísť iba s určitým charakterom s vlastnosťami a ten tu nevytvorili, takže sledujete to pobehovanie a čakáte kedy ho už konečne zabijú. // Chápem, že dojmológovia budú celkom spokojní, ale pre mňa ani jedna poviedka nefunguje v základných veciach. Mrzí ma to.(15.9.2017)

Myslim, že pri tomto experimentálnom počine, došlo k hlbokému nepochopeniu zo strany publika. Treba vnimat okolnosti, za ktorých film vznikal a tiež základný umelecký koncept. Na Slovensku sa filmy vo všeobecnosti ľahko netočia, čo musí byt zrejme snáď každému, kto nepristupuje k filmovej tvorbe ako totálny konzument. A aj preto vela dobrých slovenských filmov ani nevzniklo (nerátam samozrejme československé filmy, opierajuce sa o genialnu česku filmovu školu). Navyše sa slovenské filmy potýkajú, okrem remeselneho babractva, aj s bezobsažnosťou, neoriginalitou - keď už nie priamo s plagiatorstvom. Pri DOGGu je (aspon) ista snaha robit veci inak - slobodne, lahko, nekonvenčne. Samozrejme, vela veci sa mohlo spravit lepsie, inak, ale aj tak mam pocit, že vacsina kritiky vyplýva z divackej "lenivosti premýšlať", a nemenej aj z nasej "slovenskej sebanenávisti".(14.11.2017)

Takto. Vôbec to nie je zle natočené alebo zahrané a nepovedal by som ani, že koncepty sú zlé. Len som sa hlasno smial a hlavnú tému strachu som vôbec necítil. Prvá poviedka vyšumela do stratena, fádne bububu s koránom je pre mňa úsmevným cringeom na aktuálne veci ktoré desia bielu privilégiu. Druhá mi popravde učarila a dostal som od nej absurdný evildeadovsky plot twist za ktorý by sa nehanbila akákoľvek čierna komédia. Tretia poviedka je nielen efektívne náučné video o drogách pre školy, ale aj celkom fajn natočená ukážka totálneho ľudského dna slovenského whitetrashu s absurdne zábavnou zápletkou. Zo štvrtej sála inšpirácia "battleroyalov" a "blackmirrorov", vizuálne by skoro človek ani nespoznal že to je natočené v strede blavy a je ľahko stráviteľná a možno o pár minút dlhšia než treba. Experiment, do ktorého treba ísť s ľahkou hlavou a nie pripravený nenávidieť.(15.9.2017)

Dogg sa radí medzi odvážne počiny na Slovenského diváka. Experiment štyroch tvorcov ktorý každý ma svoj rukopis. To si myslím že je dobre. Taktiež sa mi páčila žánrová pestrosť poviedok. Prvá poviedka bola dráma v ktorej sa riešili ľudské predsudky. Snažilo sa to vyvolávať napätie ale skôr to siahalo do nudného naťahovania s divákom. Oceňujem koniec poviedky. Uškodilo tomu ale televízny výraz a taktiež to čo fungovalo na papieri nefungovalo na obraze. Druhá poviedka bola svojou absurdnosťou komická. Chcelo sa to tváriť ako horor a z nova to čo fungovalo na papieri nefungovalo na obraze. Pekná síce myšlienka, oko za oko a tvoja minulosť ťa doženie však svojim prevedením jednej scény zmenilo zo strachu na smiech. Tretia gangsterská poviedka bola najbizarnejšia. Tam to zase východniarske nárečie obohatilo a zároveň utopilo. Neherci síce boli fajn do tej chvíle dokiaľ nezačali hovoriť. Síce autor chcel ukázať že nie všetko sväté je naozaj tak, ale mnohé iné obrazy som nedokázal odčítať. Asi najzaujímavejší strih z celej vzorky. Štvrtá poviedka bola najdynamickejšia a najviac podarená. Na dnešné pomeri u nás je problematické nakrúcať sci-fi no autorovi sa to podarilo. Vizuálne a strihovo najbližšie mojím obľúbeným filmom. No nezaškodilo keby to malo o pár minút menej. Média nás od začiatku prenosu televízneho signálu pekne manipulujú. Každá jedná poviedka má čosi do seba, ale ako celok to nefunguje. Síce na Slovenské pomery slušné, ale v globále priemerné. 45%(5.12.2017)