Co tomu řeknou lidi

(festivalový název)
  • Norsko Hva vil folk si (více)

Šestnáctiletá Nisha vede dvojí život. Přes den je pokornou a svědomitou dcerou pakistánského imigranta a v noci si tajně užívá s kamarády noční život v Oslu. Jednoho dne otec odhalí Nishinu přetvářku a rozhodne se pro drastickou ochranu dcery před nástrahami západního světa. Snímek s aktuální a citlivou tematikou ukazuje, jak zásadně může být rozdílná jedna kultura. Na jedné straně stojí muslimští teenageři žijící v Evropě a toužící po svobodném životě, na druhé straně jsou jejich rodiče, kteří ctí tradice, ale usilují o lepší budoucnost. Život plný konfliktů, rozdílů a bolesti... Příběh plný empatie a porozumění ukazuje vlastní cestu, jak se ze zdánlivě předurčeného osudu vymanit. (Severský filmový podzim)

Awer

Citlivě vyvážená sonda do osobních a (mezi)kulturních vztahů - bez příkras či plochého orientalistického odsudku, obrazově přesvědčivá. V transnacionálním i islamofobickém světě tak potřebná reflexe reality, jak ji vidí a částečně přímo prožila režisérka pakistánského původu. ()

Accuphose

Aneb Hurvínek ve válce... problém tohohle filmu je, že nemá tah na bránu. Což bych čekal, s ohledem na fakt, že režisér a scénárista jednou osobou jest. Chování hlavní hrdinky je dost nevěrohodné a nekonzistentní, včetně některých dějových lapsů. A přitom to mělo velkej potenciál, jenže napsat dobrej scénář je kumšt a dobrej režisér pozná, kde tomu tlačí bota. Závěr je nijakej s ohledem na dosavadní průběh, ale poprvé za celej film uvěřitelnej a lidskej. Kvůli němu tomu dávám ty dvě hvězdičky. ()

Werrona

Jdou za lepším do světa, jehož kulturou a životním stylem opovrhují. Co o nich řeknou sousedé je pro ně důležitější než štěstí vlastních dětí. Režisérka prý film napsala podle zkušenosti, kterou zažila ve svých třinácti letech. Film bez příkras ukazuje, jakým způsobem funguje muslimská komunita v Norsku. S čím se musí potýkat mladí lidé narození mezi dvěma kulturami. Mladí lidé, kteří cítí, že ta naše je přirozennější a svobodnější, jejich rodiče to však vnímají jinak. ()

Zaks

Zaujímavý pohľad na (ne)integráciu moslimskej rodiny do európskeho sveta. Hudba pekne zvýrazňuje deprimujúcu atmosféru prítomnú od začiatku do konca filmu. Pakistanská časť je asi pre každého európana topkou filmu - cudzí svet vo svojej rýdzej podobe a tiež veta o „západných primitívoch“. ()

Boanka

Bože, ako neznášam, keď ľudia plodia bolesť a problémy tam, kde nie sú. Vrámci etnografického večierku skvelý film, ináč akurát slzy, šikana a beznádej. "Viete, chceme pre našu dcéru to najlepšie." - Evidentne! Mier a pokoj všetkým ľuďom dobrej vôle. ()