Co tomu řeknou lidi

(festivalový název)
  • Norsko Hva vil folk si (více)

Šestnáctiletá Nisha vede dvojí život. Přes den je pokornou a svědomitou dcerou pakistánského imigranta a v noci si tajně užívá s kamarády noční život v Oslu. Jednoho dne otec odhalí Nishinu přetvářku a rozhodne se pro drastickou ochranu dcery před nástrahami západního světa. Snímek s aktuální a citlivou tematikou ukazuje, jak zásadně může být rozdílná jedna kultura. Na jedné straně stojí muslimští teenageři žijící v Evropě a toužící po svobodném životě, na druhé straně jsou jejich rodiče, kteří ctí tradice, ale usilují o lepší budoucnost. Život plný konfliktů, rozdílů a bolesti... Příběh plný empatie a porozumění ukazuje vlastní cestu, jak se ze zdánlivě předurčeného osudu vymanit. (Severský filmový podzim)

Kaluž

Takový ten snímek, co vám ustavičně hýbe žlučí a vy si v tom hovíte, protože víte, že tak je to správně a režisér je kabrňák. Silný filmový zážitek nastiňující temné hlubiny generačně zakořeněného sociálního marastu. ()

ibeh

Velmi napínavé a silné psychosociální drama odehrávající se v Oslu a v Pákistánu. Hlavní představitelka byla výborná, autentická. Celou dobu jsem o Nishu měla strach. Film je natočený se švihem, nenudila jsem se ani chvilku. Dospívání je vždy těžké pro děti i jejich rodiče, natož v takto uzavřených komunitách svázaných vlastními zvyky a tradicemi spojenými s náboženstvím, ale žijících v západních zemích. V Anglii jsme se letos od jednoho pákistánského řidiče, zhruba padesátiletého, dozvěděli, že se po 20 letech vrací do své země s celou rodinou. Prý nezapadli. Více jsme se nedozvěděli, kdo ví, co se stalo. ()

Aljak

To zas bude nárekov o praktikách islamu... Čo na tom, že vo filme bol predstavený jeden z extrémov, ktorý zaiste donúti odsúdiť bez výnimky všetkých prisťahovalcov z akejkoľvek moslimskej krajiny. Ale áno, aj takáto drezúra sa v domácnostiach a komunitách prisťahovalcov vyskytuje, no ani zďaleka to nie je pravidlom a bežným javom. Záleží na konzervatívnosti rodiny, ale aj na otvorenosti integrácie v konkrétnej krajine. Akonáhle som si prečítal popis k filmu, tak som bol naozaj zvedavý na tú prezentáciu tejto kontroverznej témy, ktorá je teraz "v móde". V podstate, niečo takéto som aj čakal, takže nie som nijako extra prekvapený, ale ani unesený (ako väčšina hodnotiteľov). Film bol natočený zručne, herci zahrali kvalitne, postavy boli zaujímavé (a kontrastné), no po scenáristickej stránke to bolo na môj vkus až príliš tendenčné. Každopádne, najviac z celého filmu ma bavila tá časť odohrávajúca sa v Pakistane, tam aspoň Nisha nadobudla konečne nejakú disciplínu (aj keď všetko potom zničil jediný okamih). ()

Martin741

Rezisera Iraq Ham, pardon Iram Haq natocila celkom slusny film o tom, jak dodrzivat striktne a drsne pravidla pakistanskej rodiny v Norsku. REzisersky to nie je nic moc, Ham nie je svetovy fenomen, v Europe tiez neznama velicina. Ale sympaticke je to ze reziserka sama neveri v ten zasrany stret civilizaci /podla konspiracnych teoretikov, tiez tu na databaze je jeden, vola sa Karel Chrocht, odborne Karlos80/ a pohlad na rodinu je podany bez ruzovych slnieckarskych okuliarov, bez xenofilie, antirasizmu a podobnych kravin : 75 % ()

Abes

Otřesné. Bych blil. Se divím, že tohle svinstvo zrovna v tak hrdém, dogmetickém Norsku trpí. Být jimi, sroloval bych to do ruličky a poslal zpět do Islámábádu se vzkazem "Dík, tohle tady nechceme!". Copak jsme se už nesčetněkrát nespálili? Tahle nepřizpůsobivost je fackou a plivnutím do tváře zavedeným pořádkům. V posledních letech se to docela stupňuje a začíná mě to pěkně srát. Kde se v režijním kánonu vzalo tohle slepé přesvědčení, že závěr snímku je nejlepší s pohledem ústřední postavy do kamery? ()

C0r0ner

Do těch středověkých opičích mentalit se sice prostě nedokážu vžít (Wadjda), ale tentokrát se mi líbil příběh a zpracování, které mělo aspoň nějakým způsobem blízko k Evropě a které mělo hlavní postavu, která své dementní příbuzné nakonec poslala do prdele. A tak to má být. 75% ()

Cheeter

Celkově zajímavý náhled do mentality přistěhovalců, hlavně jak se potýkají s kulturní (ne)adaptací ve jiné společnosti. Dovedu si představit, že je to jeden z modelových případů, kterých se dějí v bleděmodrém v celé Evropě. Navíc nejde o nějaké velké drama, dokážu si představit, že otcův trest by mohl být ještě přísnější. Nicméně i zde nejspíš vidíme prostředí, odkud se může formovat extremismus. ()

kocik1

Co tomu řeknou lidi aneb jak ukrást život vlastní dceři. Aktuální téma a tradice, na které je Barnevernet krátký. Drama, které je dramatické i bez vnějších efektů. ()

fantassia

Civilizovaně podaný islám? Jsem přesvědčená, že být to ortodoxní islám tak jak je, tak to tak hladce neproběhne, ale na druhou stranu nějak v tom Norsku islám nedodržovali a co je horší tohle dělají i jiní a ani nejsou nijak nábožensky založení, ale tuhle záludnou záležitost vybíjet se a zotročovat ty slabší občas vídáme i jinde někdy horší někdy méně intenzívní, ale není to jen otázka islámu. V každém případě zla je tu už tak až dost, na co pořád importovat další. ()

Tosi

Silný příběh mladé holky, která si musí najít vlastní cestu životem. Díky rozdílným kulturám to nemá chudák vůbec lehký a zažívá si útlak od vlastní rodiny za zavřenými dveřmi. Čím víc jsem se ponořil do tohohle příběhu o nemožném porozumnění mezi rodiči a jejich dítětem, tím víc jsem byl smířen, že št'astného konce se nedočkám. 80% ()

Skeksis

Prečo už nik nezabíja tých pakistanských kokotov? Trepú sa do zeme, do ktorej sa vôbec nehodia, neuznávajú jej spoločenské pravidlá (čo by mali v prvom rade), ale ešte aby im nebolo dosť - praktikujú si vlastné spoločenské zvyky v cudzej zemi. Hajzli zasratí! Zabila by som ich všetkých rovno na letisku! A hovorte si o mne, že som rasistka, koľko chcete! Je mi to jedno. To, čo urobil pán "otecko" milovanej dcérke, by asi neurobil ani Ted Bundy. Kto je tu potom rasista?! Tie kakaové sušienky, čo ukazoval v átriu asi v prvej tretine filmu, by som mu jednu po druhej napchala do riti! Hajzli odporní! Všetkých moslimov by som dala v sekunde zabiť, pretože sú to obyčajná teroristická organizácia, čo škodí ľudstvu (to síce aj kresťanská, ale to by bolo na dlhšie). To sme už všetci prijebaní, že toto budeme tolerovať?! Celý film som zvierala päsť, a mala som na mále, aby som neroztrieskala notebook. ()

herr_carter

Uuuufff, přetěžký film.....pocit zmaru, který zažívá hlavní hrdinka prakticky od začátku do konce, jsem dost sdílel. Nemůžu si akorát pomoci, ale trošku mi to přišlo až přitažené za vlasy (Evropa vs. zbytek světa = respektive drsná konfrontace dvou kultur a náboženství = je tu vykresleno opravdu hrozně, byť to tak možná opravdu bude, z čehož je mi ještě dvakrát tak hůř, mám zato, že jsou zde pakistánští příslušníci opravdu vykresleni až skoro jako necivilizovaní...)No je to věc názoru..................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Devilian

Co k tomu říct? Abych byla slušná, tak snad jen to, že toto smýšlení nemá ve světě 21. století co dělat. Hnus. ()

klukluka

Absolutně mě to pohltilo, na 100 minut jsem se proměnil v norskou teenagerku s pákistánskými kořeny. A nebylo mi z toho vůbec dobře. Neskutečná šleha- tenhle film. Rád bych viděl i případnou dvojku, vůbec si nedokážu představit, co se mělo dít dál. ()

jakeer

Pomerne jednoduchý a priamočiary scenár. Ale niekedy je realita tak silná a neútešná, že žiadne scenáristické odbočky nie sú potrebné. Najmä výborný herecký výkon mladej herečky v hlavnej role tomu pridáva na autenticite a divák môže trpieť spolu s ňou. ()

mira007

Film na téma integrace muslimů v západní společnosti - Nisha si žije fajn život teenagerky a bere si z obou kultur to nejlepší, což její tatík nerozdýchá a poté, co ji načape s norským typem, ji pošle na převýchovu do Pakistánu, kde ji vymejou mozek... skoro. Jednoduchý spíše komorní film, který ale mrazivým způsobem řekne asi vše. Myslím, že všechny muslimské holky s evropským myšlením co musí bojovat se středověkou kulturou vlastní rodiny jsou hrdinky. ()

BlackHood

Paráda. Já se vůbec na dramata tohoto typu nedívám, ale tohle mě bavilo. Zajímám se o Asii, -stány nejvíce, takže tohle je pro mě must-see. Myslím si však, že Pákistán byl zachycen hlavně ze své špatné stránky a pro nevzdělané lidi udělá z muslimů ještě větší bubáky, než z nich informační média dělají. Místní lidé jsou strašně pohostinní, host je pro ně vždy na prvním místě a často mu dají všechny své zásoby, a pak sami nemají co jíst. Mohlo by to existovat třeba v Česku, že by nějaký čech pozval turistu třeba z Číny, kterého právě potkal, domů na pokrm? Nic není černobílé. ()

petikacka

Co tomu řeknou lidi? ....,že je to fialový hnus velebnosti, díky Salam Alejkum a Allahu Akbar celoživotnímu valení šroubů do hlavy a  vytunelovanému myšlení. Nechci se nějak rozohňovat už mi jeden fanoušek napsal, že jsem rasista, ale co seru na to!  Píšu jak to cítím a toto dílo mě vytočilo do běla...Vůbec nechápu proč jsem všichni ti islámští chudáci lezou když jsme, takoví západní primitivové?! Když jsou tak na výši proč nezůstanou doma ve svých (500 let za námi) vytuněných jeskyních dodnes bez tekoucí vody a toalety a  se středověkými zákony?  Dělají to přece pro své děti a jejich lepší vzdělání. Ovšem když dojde na lámání chleba a děti se začnou chovat jako jejich evropští vrstevníci, tak je oheň na střeše a přijde TREST!!! Šup s ní do jeskyně a tam jí to spočítají. Tento film má naštěstí dobrý konec, ale vždy tomu tak není viz v Německu žijící už 5.generace a pořád tam vládne krevní msta za potupu rodiny.  Takže, abych to shrnula. Zůstaňte doma, stavějte si mešity, žijte si jako ve středověku, svým dcerám nadále domlouvejte sňatky a nadávejte na západní primitivy, ale Hlavně!!! ...starejte se sami o sebe a nejezděte nám do Evropy dělat bordel!!! Za mě 88% ()

Bozvav

Neuvěřitelně silný příběh, který bez zbytečného patosu a příkras ukazuje, že i v "asimilovaných arabských přistěhovalcích" jsou tak silně zakořeněné dogmata jejich zvrácené formy víry, že je to na ránu. Mně nejvice zajímavé přišlo to, co už jsem slyšela z několika stran, že více než muži, jsou mnohdy ortodoxní ženy. Tady se to krásně ukázalo na matce Nishy. Zatímco na otci bylo vidět, že na vzdory strachu z odsouzení svých souvěrců svádí duševní boj mezi láskou k dceři a naučenými zvrácenými principy, tak matka nezaváhala ani na minutu. Žádní rodiče by neskákali radostí do vzduchu, kdyby jejich šestnáctiletá dcera měla v noci v pokoji cizího kluka, nicméně asi by to vyřešilo trochu řevu, možná pár facek a nazdar. Je pravdou, že znám i pár silně katolických rodin, co v obdobném případě také reagovali velmi přehnaně. Jasná ukázka toho, že bigotní víra v jakékoli podobě a přehnané lpění na tradicích je odporné a škodlivé. Skvělé herecké výkony a až jistý minimalismus z filmu udělali velmi emotivní lahůdku, která sice nezahřeje u srdíčka, ale zanechá hluboký a silný dojem v každém člověku, který má smysl pro právo a spravedlnost. Za mne plný počet. ()