Ran

Ran

• japonský

Drama / Akční / Válečný

Japonsko / Francie, 1985, 160 min

Souhlasím s většinou, že ta stopáž byla opravdu otřesně dlouhá. Na asijskou filmografii se nedívám často, ale je naprosto odlišná od té evropské a americké - taková jiná, velmi zvláštní a tohle je vlastně vůbec první dílo od Kurosawi, co jsem viděl, nicméně film je natočen s velkou precizností a je hodně krutý a tragický - takové filmy mám rád. Kostými jsou samozřejmě parádní ( taky za to byly oceněny Oscarem ) a já jsem byl rád, že jsem tenhle film od Kurosawi viděl jako první, kdyby tak nebylo, možná bych hodnotil jinak, třeba jako většina ostatních 4*.....(29.11.2012)

• Dan9K

Tentokrát si poprvé a pravděpodobně naposledy vyzkouším následující styl komentáře; začínáme na průměrných 3 hvězdách, dvě přidáme za dokonalou němou několikaminutovou pasáž a hudbu v ní obsaženou, jednu za hru na flétnu a jednu za pár úsměvných scének ke konci (bylo-li to úmyslem). 7 hvězd...to by bylo slušné hodnocení, že? Jenže...jednu uberu za herecké výkony, jednu za zvuk, další za absenci zábavnosti, jednu za absenci napětí, další za neschopnost či nechuť vyprávět obyčejný příběh zajímavě, další....další důvody by se našly také snadno ( nevěrohodnost, místy trapnost), už toho ale nechám, protože bych se dostal do sfér, kde by mé hodnocení leckoho jistě rozermoutilo ještě více...že. Jako krátkometrážní němý film by to bylo geniální, škoda toho balastu okolo.(31.3.2007)

Kurosawa je mistr v modifikování scény. Přesně vyměřené rozložení objektů a osob v záběrech je fascinující, vrozený východní cit pro "krásno a dokonalost" nelze tedy zpochybnit. Ve snímání prostoru je velkorysý, scény působí neuvěřitelně "ovzdušněle", a o to složitější jistě musela být příprava detailů, které tyto (povětšinou) spoře zaplněné kompozice drží pohromadě. Bitvy, při kterých si pan Režisér vyhrává s estetikou barev jsou také excelentní. Hrůzostrašný útok na hrad je dokonce vrcholem filmu. Slyšíme jen nesmírně sugestivní (ba výbornou) hudbu a naše zřítelnice bombarduje chmurná vize oněmělého a stylizovaného válečného pekla. Nesmírně osudová záležitost. Výpovědní a estetická hodnota k nezaplacení. Tato scéna by samostatně byla za deset zlatých hvězdiček, stejně jako atmosféra blížící se pohromy v první polovině filmu - ano, ta je téměř dokonalá. A ve znázornění "shakespearovského" šílenství by Kurosawa taktéž pohledal výraznější konkurence. V čem tedy tkví problém? Bohužel se mi nechtělo věřit, že film je z roku 1985. Ran je staromilský. Je to divadelní inscenace v manýristickém hávu, u které jsem se asi patnáctkrát otupeně přistihl, že přestávám vnímat dialogy a soustřeďuji se pouze na líně se odvíjející obraz. Takto to zkrátka dopadne, když se velkolepý koncept rozpadne v (bohužel poměrně často) nevýraznou konverzační nudu. Není to potíž herců, není to potíž příběhu, není to ani potíž výpravy, protože, jak už jsem na vrub skvělých bitev poznamenal výše, ta je úchvatná, ale paradoxně právě samotným Akirovým stylem (z části též charakterizovaným výše), který se ostýchá častého střihu a formuje scény do nepřerušovaných záběrů snímaných z veliké dálky. U jeho starších děl jsem tento postup zbožňoval, ale u Ranu mi přišel jen a pouze na obtíž. Ve výsledku by se dalo říci, že právě Akirovo autorství je největším lákadlem filmu (mizanscéna a kamera), ale zároveň jeho největší slabinou (životnost a dynamika děje na úkor obsahu předchozí závorky).(26.9.2008)

První film od Kurosawy, který jsem viděl. Nebylo to vůbec špatné, jen ke konci první poloviny snímku následoval několik ne uplně jasný scén, které si myslím, že měly být více vysvětleny, nebo nějak lépe přemostěny (mluvím o událostech na třetím hradu). V závěru mě taky docela mátlo, která armáda je čí. No la ejinak se jednalo o krásné tragické drama a kvalitně natočený film.(13.2.2009)

Vynikající snímek AKIRA KUROSAWY. Film patří do uměleckých skvostů, ikdyž některé scény se mi zdály příliš zdlouhavé a měly malý spád. Je třeba vzít v úvahu, že Japonci mají jinou mentalitu, jiné zvyky a též jinou historii svého národa. I přesto, že film obdržel Oscara a 3 nominace na Oscara, dal by se asi o 40 min. zkrátit tím, že by se některé dlouhotrvající scény, kde se vůbec nic podstatného nedělo, vynechaly. (Mám na mysli scény, které se děly kolem šíleného Hidetora). Ale jak už jsem výše uvedla, Japonci si velmi váží svých rodičů a svých předků a z této skutečnosti vychází celý film. Kostýmy úžasné, výprava jedinečná.(4.7.2008)

• - Ran znamená v překladu "chaos". (Kulmon)

• - Během natáčení filmu zemřela Kurosawovi manželka Yoko Yaguchi, se kterou byl 39 let. Kurosawa zastavil natáčení jen na jeden den. (Kulmon)

• - Akira Kurosawa o filme Ran:
    "Mali by ste sa vystríhať priveľmi intenzívneho analyzovania filmového diela. Predstavte si že pred vami je krásna váza. Môžete ju rozbiť, aby ste zistile z akého materiálu je vyrobená. Zničíte tým však jej krásu. Preto vázu radšej postavte a jednoducho sa na ňu dívajte." (Zdroj: ČSFD.cz)