Černá kočka, bílý kocour

Μαύρη γάτα, άσπρος γάτος

Čierna mačka, biely kocúr

Komedie / Romantický / Hudební / Krimi

Fed. rep. Jugoslávie / Francie / Německo / Rakousko / Řecko, 1998, 123 min

Málokterý film mně dokáže tolik naplnit radostí ze života jako právě tento Kusturicův kus. Cikánský temperament smíšený s dny plnými slunce, geniální hudbou, neskutečně pohodovou atmosférou, radostí ze života etc. Emir Kusturica má podobně jako například Jean-Pierre Jeunet (DELIKATESY, AMÉLIE Z MONTMARTRU etc.) zvláštní dar: udělat zábavnou fantasmagorii, která by držela pohromadě, byla dostatečně originální a přitom filmová; prostě, aby takto předložený materiál fungoval jako FILM, nikoliv pouze jako EXPERIMENT. Co si přát více? Snad jen více takových filmů.(19.9.2004)

Režisér unavený dost kontroverzním přijetím Undergroundu opět sáhl po familiérním cikánské látce, ale tentokrát nechal tragiku stát stranou a natočil neuvěřitelně ujetou a originální komedii. Slovo "crazy" není úplně přesné, protože tahle komedie je jako balkánská dechovka: dravá, divoká, veselá, živočišná... Příběh o přátelství až za hrob, vykutáleném kšeftíčkování s ropou a poklažené svatbě vyšperkovala geniální postava mafiána Dadana. Na jeho taneční kreace a šňupací krucifix se nezapomíná... Kusturica se opět podepsal pod snímek, který je nepřehlédnutelný. Mimochodem, víte, co žerou balkánská prasata? Trabanty!(28.1.2004)

Rád se podívám na něco, co vybočuje mimo konvence západní kinematografie - tohle bylo mé první setkání s Kusturicou (ano, stydím se, stydím), určitě se podívám na další snímky, ale něco mi říká, že to asi nebude můj šálek čaje. Třeskutý humor, pitoreskní postavičky, bláto, holé hýždě, kadibudky, porcelán, ryčná hudba, tanečky, rozmáchlé lovestory ... Takový Bollywood na mezi Evropy.(29.6.2011)

• claudel

Viděno během Challenge Tour - Filmový lov: Úkol číslo 13 - Film s barvou v názvu. Málem začínám propadat panice, že se můj filmový lov začíná měnit v lov na filmové blbosti. Kusturicova poetika se se mnou naprosto míjí, nežeru mu to a nezasmál jsem se ani jednou. Pokud budu chtít vidět bizarní postavičky jako z nějakého panoptika, pustím si rozhodně jiné filmy. Dvě hodiny nudy, jedna hvězdička za ústřední píseň a nostalgii spojenou s No Mercy.(7.6.2015)

Černá kočka, bílý kocour je neuvěřitelně šílená komedie. Chování všech postav dává dohromady dotažený do absurdity, ať už je to gangster Dadan a šňupací kříž nebo starý Grga a sledování filmu Casablanca. Celý snímek zakládá svoji komiku právě na absurdních komických situacích vázajících se na hlavní téma filmu - svatba Dadanovy sestry, doplněných chytlavými cikánskými melodiemi. Vtipy zde použité jsou jednoduché, ale o to účinnější, některé z nich člověka ve filmu rozesmějí až když jsou vidět poněkolikáté (prase a trabant). Osobně mi vadilo Dadanovo "Pit-bull ! TERIÉR !", při němž se divák spíš najednou cítil jako u sledování hudebního videoklipu a ve filmu mi to docela vadilo. Ale rozhodně nikdy nezapomenu na závěrečnou parafrázi na Casablancu ... " Tohle je začátek velkého přátelství..."...(25.12.2007)

• - Když Zare (Florijan Ajdini) uniká od Dadana (Srdjan Todorovic) na žebříku, Dadan ho chytí za pravé ucho. V dalším záběru ho ale drží za levé. (thecentre)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 1. (Stanley619)

• - Jedná se o první snímek, k němuž si režisér Kusturica hudbu zajistil sám se svou domovskou kapelou The No Smoking Orchestra. (Gabrielle)