Errementari

• Španělsko El herrero y el Diablo (neoficiální název) (více)

Errementari vypráví příběh kováře Patxiho (Kandido Uranga), který uzavřel smlouvu s ďáblem, aby se vrátil v bezpečí z války za svou milovanou ženou. Když nadejde den, kdy si má ďábel vybrat svůj dluh, skočí na lest vychytralému kováři a stane se jeho zajatcem. Situace se změní, když zatoulaná dívka jménem Usue (Uma Bracaglia) ďábla nevědomky propustí. Proti kováři teď stojí nejen rozběsněný dav vesničanů, kteří si myslí, že Patxi dívku unesl, ale především celé peklo. (Hernycztek)

LukyValient

že Španěláci uměj horory, to vim, ale pohádky důstojný roku 2018? :D Jo.. je to prostě temnější pohádka :) Dost podobný českýmu folklóru a popravdě se Češi můžou stydět, že od revoluce točej jen pohádky s mentálně postiženejma čertama a nepřišli s něčim takovym sami :P ()

Ravenous

Peklo, čertíci však, ani trošku jako Troška …a to je moc dobře. Trochu drsná pohádka, při které se dost možná španělsky i počítat naučíte. Poslední dvě minuty filmu byly nejlepší. ()

LeChouan

Pohádka, legenda, jednoduše příběh – příběh o člověku v souboji s vyslanci Pekla. V souboji, do kterého se náš hrdina nedostal jen tak, čistě náhodou, kdepak - souboji předchází smlouva s pekelnými silami. Takové smlouvy ovšem bývají zrádné. Můžete dostat to, co jste chtěli a současně dostat pravý opak - platba je ovšem vyžadována. Zde pekelný výběrčí narazí na člověka, který platit nehodlá. Snímek je lahůdka pro ty z českých diváků, kteří oblibují temnější Herzovy „pohádky“ a kterým se všeobecně zajídají „pekelníci“ dle tradiční české filmové školy. Španělsko (včetně Baskicka), stále ještě protknuté náboženskými tradicemi, křesťanskými i předkřesťanskými, si mnohem lépe uvědomuje povahu a podobu Zla. Toto vědomí je cítit i z tohoto konkrétního filmu. Ne - Peklo není k smíchu, není roztomilé. Zástupy hříšníků, fatalisticky čekající na osudovou chvíli, kdy vejdou pekelnou branou, vědí že za ní končí veškerá naděje - ale u Španělů (a Basků) se ďábel musí mít na pozoru i zde … . Doufám, že režisér a scénárista Paul Urkijo Alijo rozmnoží svoji filmografii, a přidá ke krátkometrážním další celovečerní film. ()

SAINTS

Pomerne temný fantasy film.Je to ponuré,je to temné,je to dosť neuprostné,no má to srdce na správnom mieste.Samotný príbeh je vyrozprávany putavo a aj herci boli dobrí. ()

wauhells

Perfektní zážitek a velké překvapení. Shlédnuto s baskickým audiem a mluva i barva hlasu, nejen ďábla, je fantastická. Ale i en. stopa je velmi dobrá. O skvělých maskách a vizuálu ani nemluvě. Velmi zdařilé dílo! ()

hufnagel

Veľmi sa mi páčil ten európsky a nešablonovitý prístup.Skôr je to kvalitné fantasy s uveriteľnými postavami a rozprávkovou atmosférou.A poučenie,že svojho diabla si nosí každý človek vo svojej duši. ()

Naghavi

Pohádka o statečném kováři je v ČSSR dodnes oblíbená, tohle je její španělská verze, smíchaná s Čerty nejsou žerty :) Akorát mohlo to být aspoň trošku krvavé a děsivé, takhle jen úchvatně výpravné a nádech humoru tomu dával šmrnc...Aspoň vím, jak vypadá brána pekelná a těším se tam o něco víc. ()

Scaevola

Ve prospěch snímku mluví původní zpracování lidové legendy a neokoukané baskické prostředí (snad poprvé jsem slyšel tento jazyk v mluvené podobě). Horší je to však se scénářem, který očividně nechtěně nezvládá svůj etický rozsah, přičemž nejde o to, že by nemohl zobrazovat negativní vjemy, ale o to, že se urputně snaží vykřesat pozitivní morálku, přestože ji není schopen na ambivalentním příběhu kovářově vysvětlit. Na původní legendu zřejmě naroubovaný příběh osiřelé dívčiny tak z děje nepatřičně trčí včetně jejího finálního rozhodnutí a závěrečné konání většiny postav nedává smysl postrádajíc jakoukoli motivaci. Posledním hřebem do rakve je potom přehnané peklo jakoby vystřižené z jiného snímku, ač se doslovně pokouší vycházet z dobových zobrazení ďáblů. Snad kdyby tvůrci tolik nestáli o věrnost a raději se zaměřili na jiné, sevřenější a žánrově čistší aspekty vyprávění, působil by film lepším dojmem. ()

finkie

Žánrově sice mírně neujasněné - chvíli se to tváří jako horor,chvíli jako pohádka, chvíli temně a vážně, chvíli skoro jako parodie - ale jako celek alespoň z mého pohledu výborné. Nevzpomínám si na film s tak stylově a "realisticky" zobrazeným peklem jako je tady. ()

Miroslav.Zac

Myslím ,že se shodneme, že Španělsko patří mezi filmové velmoci už minimálně dvacet let. V Čechách je bohužel španělská filmografie notně opomíjená a dostat se k nějakému takovému skvostu bývá zpravidla jen náhodou. Film má skvělou temnou atmosféru, přirovnání k del Torovi je namístě. Vizuál mi ho hodně připomíná, dějově mi zase sedí k Burtonovým filmům. Pro mě skvělé překvapení, režisér Alijo má určitě slibnou budoucnost. ()

Nataraja

Pokud pristoupite na to, ze to neni horror, ale pohadka, tak dostanete skvely pribeh, s paradnimi triky, hereckym obsazenim a notnou davkou atmosfery. Jdete do toho! ()