Já, Kajínek

(TV seriál)
Dokumentární / Životopisný
Česko, 2017, 6x55 min

Televize Prima uvádí exkluzivní dokument, který je vůbec první osobní zpovědí Jiřího Kajínka – nejznámějšího českého vězně odsouzeného na doživotí za dvojnásobnou vraždu. Vězně, který dostal prezidentskou milost. Koncept této dokumentární minisérie je postaven na přiblížení osobnosti Jiřího Kajínka lidem tak, jak ho neznají, jedná se o jeho osobní zpověď. Z osoby Jiřího Kajínka se stal celospolečenský fenomén a veřejnost bezesporu zajímá, jaký opravdu je. Je to nenapravitelná vraždící bestie, jak bylo popsáno v psychologickém posudku, kvůli kterému dostal doživotí, nebo je to normální člověk s mnoha chybami, které ale dokáže přiznat a staví se k nim čelem? To jsou otázky, na které minisérie bude hledat odpovědi.
Všechny dokumenty jsou doplněny záběry jak z filmu Kajínek, tak i dalšími bonusy, a dokonce nikdy nepoužitými záběry. Části dokumentů budou hrané samotným Jiřím Kajínkem, jiné jsou natočené s figuranty v situacích, které přesně odpovídají Kajínkovým vzpomínkám. Tyto efektně natočené hrané sekvence se budou prolínat s výpověďmi hlavního protagonisty i ostatních postav vystupujících v dokumentu – a dohromady vytvoří plastický obraz světa Jiřího Kajínka. V dokumentech je také hojně využívaný archivní materiál, ať už jde o nikdy nezveřejněné fotografie z rodinného archivu a dopisy, ale i novinové články, televizní záběry a soukromá, nikdy neodvysílaná videa. Vše je založeno na exkluzivitě veškerého materiálu použitého v těchto dokumentech, které jsou koncipovány jako zpověď, kdy se postupně bude Jiří Kajínek stavět do role průvodce. Půjde o jeho subjektivní pohled na vše, co se dělo a co právě probíhá. (TV Prima)

Pilda17

První díl ukázal pohled do jeho dětství a seznámíme se s jeho činy. Občas úsměvné, rozhodně si vytvoříme určitý obrázek na věc. (2*) Druhý díl je o něco lepší, dozvíme se něco o útěku nebo dalších věžních odsouzených na doživotí Jde o stravitelnější a zajímavější díl. (3*) Třetí díl nám rozebere událost, za kterou Kajínka odsoudili a vlastně se nic nového nedozvíme. (3*) Čtvrtý a poslední díl je spíš takový rozbor psychiatrů a chování Kajínka venku. Nic zajímavého nás tedy nečeká. (1*) Řečník je to velký, dokument nám až na pár detailů nic zvláštního neukáže. Z mého pohledu zbytečně natočené, přesto si určitý názor a obrázek na Kajínka vytvoříme. ()

Jara.Cimrman.jr

"Vykrást trezor je prostě práce. To není bezpracný zisk." Zbojnický lidový hrdina Jiří Kajínek je skvělý vypravěč a kdyby se tady nejednalo o stavění pomníku recidivistovi, tak bych se asi dokázal i zasmát u veselých příběhů z vykrádání bytů. Jenže já doufám, že na našeho hrdinného bojovníka proti státu a pojišťovnám, kterému je 300.000 Kč za vraždu málo, už někde číhá Dexter, který tento seriál ukončí. Za mně tedy "jednou a dost". ()

kiddo

Nějakej šikula vytočil při korekci barev čudlík úplně do strany, takže všechno bílý planulo jak reflektor, na takhle profesionální práci se prostě nedalo koukat. Jo a pak tam byly nějaké vlhké obézní padesátky a poloztopoření důchodci, tož si to přeberte. Plus samo totální hyenismus: já se toho otílkovaného Kajínka jako moderátora Krimi zpráv snad fakt nedočkám. ()

Wacoslav1

Třeba se poserte, ale já budu hodnotit formu a nikoliv obsah. Ať už si o Kajínkovy myslí kdo chce co chce, tak jednu věc mu nelze upřít. Ten chlap je inteligentní má charizma a svůj příběh prostě umí prodat. Nebudu teď řešit jestli vraždil nebo ne (sám v tom nemám úplně jasno) ale jeho hlášky stojí za to a s hodně věcmi souhlasím, protože v životě to funguje mnohdy přesně tak jak to Jirka popisuje, tak proč moralizovat. Jo a ti co si tu hrajou na Mirky Dušíny to bejvaj většinou ty největší pokrytecký svině. Takže asi takhle.60% ()

cheyene

Nemá cenu tu rozebírat udělenou milost, otázku, zda je etické točit film o pravomocně odsouzeném vrahovi a nebo si tu hrát na psychologa a dělat rozbory Kajínkovy osobnosti. Tento dokument je logickým vyústěním všech událostí ohledně jeho osoby a v tomto ohledu mu tedy nemůžeme jeho vznik vyčítat. Navíc to byl od televize Prima dobrý tah, protože své diváky si na každý pád musel najít. Z natočených 5 epizod nejsou všechny stejné kvality, resp. kvality co se výpovědní hodnoty týče. Trochu mi vadilo, jakého beránka a zloděje gentlemana tu ze sebe Kajínek dělá, vyloženě úsměvné a až do nebe volající pak je šílenství ohledně něj v posledním díle, avšak druhý díl, kde hlavní protagonista popisuje život ve vězení, útěky a zejména pak ten slavný mírovský, je zajímavý. O něco méně, ovšem stále poměrně zajímavou částí je rekonstrukce oné vraždy, za níž byl odsouzen. Samozřejmě by mě zajímalo, jak to ve skutečnosti bylo, kdo je vrahem, proč má tento případ kolem sebe tolik nejasností, atd., ale příliš nevěřím, že se to někdy dozvíme. ()

• Po odvysílání poslední epizody série Já, Kajínek na konci roku 2017, měl následně jít do kin v únoru 2018 celovečerní dokument „Já, Kajínek“, který měl navazovat na televizní sérii z TV Prima. Producent Petr Jákl se však nakonec rozhodl, že natočený materiál do kin neuvolní, protože si myslel, že lidé do kina na dokument nepůjdou a snímek by byl prodělečný. (rublik05)
  • Premiéru prvního dílu vidělo přes 1,3 milionů diváků. (rublik05)
  • Místo celovečerního filmu „Já, Kajínek“, který měl mířit do kin, se producent Petr Jákl domluvil s TV Prima na natočení v pořadí šestého dílu. Série tak má o jeden díl víc, místo původně plánovaných pěti. Šestý díl byl pak odvysílán až na podzim roku 2018 při repríze dílů předešlých. (rublik05)