Michael Jackson: Thriller (hudební videoklip)

Krátkometrážní / Hudební / Horor

USA, 1983, 14 min

John Landis

John Landis

Robert Paynter

To co dal Kmotr světové kinematografie, to dal Thriller videoklipům. Mladičký M. Jackson, kterého nemusím, ale pro jeho přinos popu a vůbec hudbě jsi ho vážím a jeho písně si i rád poslechnu. Opravdu této 13 minutové poctě zombie movie nemám co vytknout, dokonalá choreografie, režie, scénář a do toho asi nejznámější Jacksonova píseň Thriller. Myslím, že v době uvedení tohle musel být obrovský hit a zůstal dodnes.....(5.5.2008)

Nemám nic proti tvrzení, že tohle je nejlepší videoklip všech dob a možná s tím i souhlasím, ale subjektivně k němu mám výhrady. A to jednak v tom, že mě v životě nikdy nebavilo hrát si se zombíky na honěnou déle než minutu a hlavně v tom, že skladba je dlouhá jen necelých šest minut a klip má skoro čtrnáct minut. Ty minuty bez hudby nebo se zcela nesouvisející hudbou mne zkrátka moc neberou.(24.11.2014)

Klasika, oficiálne prvý moderný videoklip, ktorý je doslova svetoznámy. Ja uprednostňujem a obľubujem iné Jacksonove, ale s týmto mám spojenú stužkovú. Nikdy som nechápal, prečo sa pozerá sám na seba v kine a prečo tá postava, na ktorú sa pozerá, teda on, najprv spečatí vzťah s dievčaťom prsteňom a následne ju ako obluda roztrhá. Taktiež to, prečo to dievča nebežalo preč druhou stranou ulice, ale išla do domu, či to, že sa tváril Michael zdesene, keď videl nemŕtvych a následne sa na také niečo premenil. Nie je to dokonalé, nezaraďujem to medzi svoje obľúbené, ale musím uznať, že to spôsobilo prelom, skoro by som až povedal, že revolúciu v hudobnej tvorbe. Je to legenda.(16.8.2012)

Michael Jackson je mistr videoklipů. Jeho klipy vypráví příběhy. Thriller je jeden z nejlepších klipů, jaké kdy byly vytvořeny. Klip, spolu s příběhem je hororový a fenomenální. Taneční choreografie je, dnes již legendární a neopakovatelná. Text, hudba a Vincent Price. K tomu není třeba slov. Stačí, když to uvidíte. "It's close to midnight and something evil's lurking in the dark..."(14.10.2007)

Tuto zřejmě nejlepší skladbu Michaela Jacksona by si zřejmě neměli nechat ujít ani jeho nejzarytější odpůrci už i proto, že jde o jedno z nejprodávanější hudební VHS. Navíc zde můžeme alespoň hlasově slyšet další legendu hororového žánru, kterou bezesporu Vincent Price byl. Když k tomu navíc připočítám i fakt, že se jim podařilo navodit během těch třinácti minut docela solidní atmosféru, tak musím smeknout. Je sice pravda, že pro dnešní generaci už to bude nejspíš celé k smíchu, tak i přesto je to dodnes pro mnohé nezapomenutelná PECKA. Vedle skvělé a chytlavé hudby zde totiž hrají důležitý prim i masky nemrtvých. Nejen ta vlkodlačí v úvodu, ale především ty nemrtvých jenž svým tancem doprovázeli Michaela v druhé polovině videoklipu. Nejen hororový fanda musí uznat jejich kvalitu a pestrost, která mě osobně zaujala na celém díle nejvíce. Docela se stydím za to, že jsem Thriller viděl až dlouho poté, co jsem poprvé slyšel jeho hudbu v rádiu či na diskotékách. Michael Jackson však nikdy nepatřil mezi moje nejoblíbenější interprety a trvalo hodně dlouho, než jsem si pořídil nějaké jeho CD. Odstupem času jsem však jaksi přišel alespoň částečně na chuť jeho hudbě a tanečním kreacím.(5.7.2012)

• - Film, ktorý Michael a Ola sledujú v kine, je The Last House on the Left (1972). (Raccoon.city)

• - V roku 2010 označil jeden známy americký magazín tento videoklip za druhý najstrašidelnejší videoklip hudobnej histórie. (Raccoon.city)

• - Jde o první a zatím jediný hudební videoklip, který byl zapsán do Národního filmového registru v USA. (GreatestFan)