poster

Buď, anebo

 • anglický

  Hobson's Choice

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie, 1954, 107 min

 • StaryMech
  ***

  Odhlédneme-li - jistě ne v souladu s Leanovým záměrem - od bezútěšných životních podmínek řemeslníků v Manchesteru předminulého století a v daných souvislostech sice pochopitelné, nicméně jinak dost pochybné životní filosofie hlavní ženské postavy, můžeme se nechat unášet chytrým a roztomilým humorem a strhující atmosférou (jak dovede nasvítit pečlivě vypravený prostor, předvádí Jack Hildyard nejlépe v kašírovaně hrozivém úvodu a v kapitolce o opilcově návratu z hospody). Laughton v roli pokřiveného šosáckého Leara zastiňuje všechny ostatní - jako skoro vždy. Za přečtení stojí příspěvky RIKITIKI a JESTER_ X.(16.11.2015)

 • dopitak
  ****

  Povedená taškařice z britského Midlands, přes 60 let stará. Charles Laughton jako dokonalý alkoholík, cholerik a rodinný hegemon. České televizi se povedl i dabing, Olšovský a především excelující Jaromír Meduna odvedli své. Starý Hobson to má dobře vymyšlené - jeho nejstarší dcera Maggie potáhne za něj obchod, zatímco on si bude vylejvat držtičku U Prosťáčků, a dvě mladší dcery provdá lepším partiím. Jenomže Maggie si snadno spočítá, že Černý Petr by připadl jedině jí, a trochu se do toho obuje. Doslova. Škoda té ateliérnosti, v exteriérech by se asi natáčet nedalo (Británie se od dob manufaktur a před průmyslovou revolucí přeci jen proměnila), ale tady se pořád pohybujeme na dvou scénách (plus kulisa hospody).(11.12.2016)

 • Jester_X
  ****

  Lean dokazuje, že umí natočit dobrou komedii, byť v tomto žánru není doma. V porovnání s Blithe Spirit zde není tolik břitkého britského humoru, ale příběh je laděn spíše do úsměvné morální poučky. Vzhledem k tomu, že se filmy zakládají na divadelních hrách, není toto zásluhou přímo Leana samotného. Ten ovšem projevil cit k předloze a pochopil, že film stojí na výrazných charakterech, a proto také opřel jeho vyznění o výkony hlavních herců. Postava liberální Meggie je v přímém kontrastu s jejím otcem, od čehož se odvíjí celý děj. Lean děj nenápadně posunuje, ale při tom nevynechává nic podstatného, vhodně vybírá prostředí, aby podtrhl vyznění obou charakterů (chudý sklep plný naděje a talentu proti snobskému přepychu). Z divadelní předlohy se tak podařilo zachovat ústřední myšlenku a navíc ji obohatit o možnosti filmového média.(7.8.2012)

 • Petrus1
  ****

  Opět mě překvapilo, jak dlouho může trvat, než se k nám dostanou dobré komedie (dabing 2009). Maggie, dcera obuvníka a alkoholika, který ji považuje za starou pannu (ve 30) a který je smířen s tím, že se už nikdy neprovdá a zůstane mu na krku, je opravdu žena činu. Rozhodne se, že se provdá za ševce svého otce a společně se trhnou. A nezabrání ji v tom nic. Ani, že dotyčný švec o ni nemá zájem a že má snoubenku. V jednom dni stačí odejít od otce, vypůjčit si peníze, pronajmout si obchod, uklidit ho, zařídit ho a večer spokojeně sedět u stolu a štupovat. Během následujících dní dotlačí chudáka ševce k oltáři, sestrám zařídí věno a vdavky. A tahle její ráznost vede k tomu, že se do ní švec zamiluje, obchod jim prosperuje a nakonec se oba vrátí k otci a rozjedou spoječný obchod. A Meggie (Brenda de Banzie) skvěle sekunduje poslušný nevzdělaný a tak trochu trdlo, John Mills: "Já jsem teda přišel" (na rande). "Já vím, nařídila jsem vám to!" :-)(31.3.2010)

 • classic
  *****

  David Lean je výnimočný režisér veľkovýpravných filmov ako sú The Bridge on the River Kwai, či Lawrence of Arabia, ale podotýkam, že je rodený angličan, ktorého treba poznať aj prostredníctvom starších britských filmov, ktorými voľakedy začínal, a nielen týmito spektáklami, ktoré mám zaradené medzi najlepšími filmami, aké som kedy videl, skôr som zvedavý na majstrovú rannú tvorbu, a tento kus je bravúrnou štúdiou rodinných vzťahov, ktoré smerujú opačným smerom, vyhrotia sa, komplikujú sa, zdajú sa byť zakomplexované !!! Harry Hobson ( Charles Laughton dokáže perfektne zahrať OPILCA, parádny výkon, že miestny dedinský mančaft by sa mal čo učiť ... ) vlastní vychýrené obuvníctvo, kde mu pomáhajú jeho tri dcéry, pričom najstaršia Maggie si nedáva servítku pred ústa, ostatné sestry Alice a Vicky sú skôr poslušné, alebo viac - menej zakríknuté, ale aj ony zohrajú dôležitú úlohu. Harry je taktiež chronický opilec, čo sa potáca sem a tam, ľúbi to, a keď by mal zastaviť svoju lokomotívu, tak nevie prestať. Maggie a jej dve sestry by sa rady vydali, ale otec o tom nechce ani počuť, pohár trpezlivosti dozačista pretiekol, Maggie vymyslí plán, ako zatočiť s otcom, totiž dvorí sa ich vyhľadávanému obuvníkovi Williamovi Mossopovi, ktorého si najprv obtočí okolo prstu, neskôr sa zoberú, odídu odtiaľto, aby si otvorili vlastné obuvníctvo a otec sa správa detinsky, že vystrája vylomeniny, ktoré ho predoženú pred súd, v ktorom má prsty najstaršia Maggie, ale Harry si to zaslúžil, kvôli jeho povýšeneckému správaniu, tak aj na psa dôjde mráz ... Výborný Charles Laughton, ktorý zvláda s ľahkosťou zahrať ožrana, alebo otca rodiny s veľkými problémami, John Mills je najprv totálny suchár, aby sa zmenil v človeka, ktorý sa nebojí niečo povedať, zato sa môže poďakovať cvičiteľke Brende de Banzie, ktorá z neho urobila chlapa !!! David je borec, pred ktorým mám rešpekt, začínal menšími filmami s výborným obsadením, aby sa vypracoval na najvyšší možný stupeň výšky, a to krásne až k Mount EVEREST !!!(20.8.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace