Reklama

Reklama

Profil

(festivalový název)
Trailer

Obsahy(1)

Minimalistický thriller Timura Bekmambetova sleduje investigativní novinářku Amy, která vyšetřuje internetové praktiky Islámského státu při náboru mladých evropských dívek do vlastních řad. Založí si falešný facebookový profil, na němž se vydává za radikální muslimku. Vzápětí je kontaktována Bilelem, jedním z klíčových členů ISIS, jemuž se podaří získat její náklonnost. Amy brzy přestane vnímat rozdíly mezi skutečností a virtuální realitou, čímž se vystavuje čím dál tím většímu nebezpečí. Osobitý snímek, jenž vychází z reálných zkušeností francouzské novinářky Anny Erelleové, buduje zneklidňující atmosféru pouze prostřednictvím počítačové obrazovky. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (43)

Chrysopras 

všechny recenze uživatele

Je to radost, když se takhle protne obsah s formou! Nejspíš koncept filmu prostřednictvím sociálních sítí není taková novinka, jak se TB snažil zdůraznit, ale to nic nemění na tom, jak ( dle ohlasů v Puppu nejen ) mě Profil naprosto vtáhnul do děje. A kombinace nebezpečí virtuální reality a IS je díky vedení děje i výkonům herců opravdu strhující... Krásná tečka mé účasti na 53. KVIFF ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Rádoby investigativní novinářka se z fleku rozhodne prostřednictvím facebooku a skypu infiltrovat náboráře pro ISIS, aniž by pro to měla dostatečné vybavení, zázemí, průpravu a právní ochranu. Následkem toho udělá takovou spoustu chyb, že jí bezprostředně jde o život. A bezesporu i jejím blízkým, což už snímek v úvahu nebere. Hlavní postava navíc jedná naprosto impulzivně - neustále mění názor, kašle na své nejbližší, nechává se unést iracionálními pocity, jako novinářka zcela postrádá objektivitu a ani neví, proč to celé vlastně dělá. Můžeme si možná namlouvat, že tak se lidé v reálném světě opravdu chovají (normální lidé tedy ne) a že téma Profilu je dnes tak nějak aktuální (snímek je založen na skutečném příběhu), ale co nás přiměje, abychom takové nestabilní, neopatrné, neinteligentní a neohleduplné postavě drželi palce? Absolutně nic. A ačkoliv Timur Bekmambetov prokládá tohle drama i humornými vložkami, jsou v tomto filmu zejména vážně míněné scény, které vzbuzují smích, což tvůrčí záměr určitě nebyl. Ale většině diváků očividně stačí forma. [KVIFF 2018] ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Nemám veľmi rád tie filmy, kde je plno skypu, fás buku, twitterov a iných bludov, treba veľa čítať a proste ma to ruší. Tu ale ocením myšlienku a skutočný príbeh novinárky, ktorá si môže naozaj hovoriť, že investigatívna. Darmo raz. V móde síce sú teraz drevorubači, ktorým sa z omrviniek v brade dá poskladať rohlík, ale nie každý pod tým vohozom má červenú pokožku vikingského pilčíka. Ono môže kľudne ísť aj o výbušnejšiu povahu, pričom tú výbušnosť veľmi rád prenesie rovno na vás, zas niekto tie plastické hračičky s butadiénstyrénovým kaučukom musí aj vyskúšať. Že sa niekto dá takto sfanatizovať, ľudovo povedané normálne ojebať, tak to mi hlava fakt neberie. A poukazuje to aj na to, že manipulovať môže aj idiot. Lebo tento majster verbovač musel byť iný hlupák, že na prvý pohľad nevidel, že tá žena nemusí byť úplne naša... ()

Vodnářka 

všechny recenze uživatele

Anonymita sociálních sítí se zmítá mezi svými protipóly. Své o tom ví i novinářka Amy, která má možnost získat jméno ve světě médií (a peníze na nájem londýnského bytu) reportáží, která odhaluje taktiky a postupy recruiterů ISIS. Ti ročně nalákají do Sýrie desítky mladých evropských dívek, jejichž osud má většinou dost podobný a zřejmý konec. Anonymita sítí a znalost technologií přináší Amy nespočet možností, jak proniknout do promyšlených taktik těchto extremistů a celý postup vyzkoušet krok po kroku na vlastní kůži. Ty samé možnosti však anonymita poskytuje i druhé straně, jež dovede s lehkostí vykonstruovat vlastní silné příběhy a vtáhnout osobu na druhé straně sítě přímo do jejich děje. Začíná hra o silnější strategii, v níž se ISIS díky zkušenostem a přesně cílené hře na soucit, pochopení, souznění a lásku, pohybuje o dost přirozeněji. Amy den po dni ztrácí přehled, kde je hranice virutální reality, zapomíná na svá pravidla i na svůj vlastní život. A nejsou to sliby majetku, bytu a darů, čemu ona a další dívky podléhají, jsou to právě ta hezká slova, soucit, obdiv a společné virtuální zážitky, které dovedou zamotat hlavu. Timur Bekmambetov, u nás známý především pro snímek Wanted, představuje Amy, Biela i ostatní postavy pouze prostřednictvím Amyho MacBooku, snímek se odehrává na jejich facebookových profilech, v konverzacích, videohovorech na Skypu, tedy způsobem, kterým jsme dnes všichni zvyklí nejen přijímat informace, ale také prožívat emoce. Spolu s Amy se ocitáme v příběhu o tom, jak se pragmatická inteligentní žena téměř lusknutím prstu promění v oběť vlastní hry. O tom, že lásku lze očividně vyvolat pár hezkými slovy, správnými kroky a častým kontaktem, a snad i o tom, že pokud nemáte výborně promyšlenou taktiku zabijáka z ISIS, žít dva paralelní životy je prakticky nemožné. Snímek inspirovaný skutečnou událostí z Francie mrazí a zároveň přináší hluboký a empatický vhled do tématu, který dnešní Evropa nemá ještě zdaleka zpracovaný. ()

Filmmaniak 

všechny recenze uživatele

Po technické stránce nesmírně pečlivě a do detailu propracovaný film se silným námětem i působivým průběhem, jehož největší problém však spočívá v úplném základu - v nevěrohodnosti výchozí situace. Těžko věřit tomu, že by se investigativní novinářka pokusila infiltrovat ISIS jen tak z fleku, s nulovou přípravou a bez základní orientace v problematice Islámského státu, myslet si, že jí to projde, a ještě se navíc do celé té věci tak emocionálně zaangažovat. Druhá věc je, že zkušený terorista, který převáží z Evropy do Sýrie několik dívek týdně, okamžitě neprokoukne naivní holku se zcela evidentně nově založeným facebookovým profilem a prázdnou pracovní plochou počítače, kde není nic než obrázek s čerstvě staženou tapetou té plochy. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (7)

  • Film je založený na knihe francúzskej novinárky Anny Erelleovej "V koži džihádistky" o jej vyšetrovaní náboru mladých žien ISIS. (Arsenal83)
  • Film byl natočen za 9 dní. (ČSFD)
  • Vo filme sú použité aj autentické dokumentárne zábery. (IceQueen)

Související novinky

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Film, od kterého jsme kvůli komplikacím při natáčení (výměna režiséra) raději nic velkého nečekali. Bohemian Rhapsody. Dnes suverénně nejoblíbenější a masami nejlépe hodnocený filmový šlágr roku.… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno