• Austrálie

Will Pugh

Michael Nyman

Alexander McQueen (a.z.), Kate Moss
  • yanw

Nezaměňovala bych podmanivost objektu s kvalitou dokumentu, byť evidentně se podařilo za sebe naskládat velký objem extrémně zajímavého materiálu, pro mě osobně ale jaksi bez řádu a bez hlubšího vhledu. Příležitostné pokusy o analýzu působí ploše a nahodile (inspirovalo Ho to či ono, ovlivnila Ho taková či onaká událost, říkají postupně jednotlivé mluvící hlavy - s výjimkou záběru na blízkého spolupracovníka kousajícího si nehty, když přijde řeč na tragický konec života návrháře, jako by z obrazu vystupovaly emoce jenom ze záznamů přehlídek a samotného McQueena). V kontrastu s jakousi plytkostí dokumentární práce je překombinovaný předělový lebkový vizuál, který sledujeme bez vysvětlení dlouhé minuty a až z titulků se mimochodem dozvíme, že je (jen některé?) vytvářel McQueenův synovec. Pro téma ale jednoznačně stojí za vidění.(16.9.2018)

Úchvatné. Božské. Dokonalé. Vizionářské. Depresivní. Pohled pod pokličku jednoho z nejvíce kontroverzních módních návrhářů. Jedni ho milovali, druzí jím opovrhovali. [Bio Oko](6.9.2018)

Krásně zpracovaný dokument, výborná temná hudba a hlavně ultra módní zážitek z nitra londýnských a pařížských šicích dílen a náhled do mozku tohoto zvláštního návrháře, který si tvořil podle sebe, žil podle sebe a ve svých 40 letech i ukončil svůj život rázně po svém. Nad záznamy jeho proslulých přehlídek se mi tajil dech, slušný odvaz a přesně jak to ve filmu řekl McQueen: "Z mých přehlídek musejí lidi odcházet naprosto šokovaní, jinak jsem odvedl špatnou práci!" Takže...to sedí.(13.9.2018)

"Vášeň, oddanost, hněv, strach, naprostá úzkost" - dokument popsaný ve zkratce. V roce 2010 přišel svět o neuvěřitelného módního vizionáře. Nebál bych se ho nazvat Steve Jobs of fashion industry. McQueen byl neuvěřitelně jedinečný a dokazuje to každou svou kolekcí, každou větou, kterou v dokumentu pronese. Bohužel, díky nepozornosti svých nejbližších, svůj život ukončil. Zařadil se tak po bok mnoha dalších, kteří prohráli svůj boj s depresí (namátkou z poslední doby Chester Bennington, Kate Spade, Tony Scott, Rick Genest, Avicii..). Samotný dokument je poskládaný z nahrávek za McQueenova života, z rozhovorů jeho nejbližších, módních přehlídek atd. Perfektně poskládáno do šesti aktů jako divadelní hra. Naprosto dokonalý je pak i hudební doprovod, kerý má na svědomí Michael Nyman.(10.9.2018)

Plachý obézní kluk z East Endu, šik návrhář po liposukci, umělecký ředitel GIVENCHY, 14 kolekcí ročně, kokain, milovaní psi, skvělý šokující přehlídky, precizní zvládnutí řemesla. Látky si platil z podpory v nezaměstnanosti, oběsil se v noci před matčiným pohřbem. Krása/děs, život/smrt. Zářící kometa, chtěl vyprávět svoje příběhy látkami. Chtěl šokovat, dostat se do titulků, zbohatnout. A když se to stalo, stejně nebyl šťastný. Pohltil ho módní průmysl nebo on změnil pohled lidí na módu ? Drzý a dojemný dokument.(21.10.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 22. dubna 2018 na Tribeca FF v New Yorku. (Varan)