Reklama

Reklama

McQueen

Trailer 5

Obsahy(1)

Příběh Alexandra McQueena je moderní, leč poněkud gotická pohádka o obyčejném chlapci z dělnického Východního Londýna, který spoutal vlastní démony a stal se globální hvězdou módního návrhářství. Film McQueen sleduje mimořádný osud jednoho z nejvýraznějších umělců našeho tisíciletí, který v 27 letech stanul v čele Givenchy, aby následně založil svou vlastní úspěšnou módní značku. Ukazuje divokou krásu a odvážnost jeho originálních modelů, které šokovaly veřejnost a nadchly zástupy celebrit od Lady Gaga po Sarah Jessicu Parker, a současně nahlíží do niterného světa inspirativní i zmučené duše radikálního génia. Skrze rozhovory s jeho nejbližšími kolegy a přáteli, rodinou i s návrhářem samotným poprvé rozkrývá i jeho osobní traumata, která silně ovlivnila jeho tvorbu a zřejmě mu také předčasně zkrátila život. (Aerofilms)

(více)

Videa (6)

Trailer 5

Recenze (24)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Po dlouhé době dokument, který se vymyká. Zatímco zprvu se to jevilo jako obvyklá přehlídka mluvících hlav (byť v překrásných interiérech), které chválí slavného návrháře, už za chvíli bylo jasné, že tvůrci kreativně pracují s výtvarnou stránkou, dělí vyprávění na kapitoly podle přehlídek, využívají archivní profi i amatérské záběry, dávají dohromady skládanku, kdy se nízké mísí s vysokým, přehlídková mola se zákulisím a oficiální rozhovory se soukromými. Perfektně vytipovali postavy, které McQueena ovlivnily nebo které naopak ovlivnil on. A když se po čase přidaly hodně soukromé vzpomínky z dětství, získal tento portrét i psychologický rozměr a možná i vysvětlení cesty, kterou se návrhářův život ubíral. Měl talent na šaty, ať už nositelné nebo inspirující, a i na show, jak je prezentovat. Dechberoucí, opulentní, oslňující a jedinečné! SHRNUTÍ: Vizuální hold výjimečnému návrháři. ()

spaceboyCZ 

všechny recenze uživatele

"Vášeň, oddanost, hněv, strach, naprostá úzkost" - dokument popsaný ve zkratce. V roce 2010 přišel svět o neuvěřitelného módního vizionáře. Nebál bych se ho nazvat Steve Jobs of fashion industry. McQueen byl neuvěřitelně jedinečný a dokazuje to každou svou kolekcí, každou větou, kterou v dokumentu pronese. Bohužel, díky nepozornosti svých nejbližších, svůj život ukončil. Zařadil se tak po bok mnoha dalších, kteří prohráli svůj boj s depresí (namátkou z poslední doby Chester Bennington, Kate Spade, Tony Scott, Rick Genest, Avicii..). Samotný dokument je poskládaný z nahrávek za McQueenova života, z rozhovorů jeho nejbližších, módních přehlídek atd. Perfektně poskládáno do šesti aktů jako divadelní hra. Naprosto dokonalý je pak i hudební doprovod, kerý má na svědomí Michael Nyman. ()

Reklama

MyrnaAlec 

všechny recenze uživatele

Plachý obézní kluk z East Endu, šik návrhář po liposukci, umělecký ředitel GIVENCHY, 14 kolekcí ročně, kokain, milovaní psi, skvělý šokující přehlídky, precizní zvládnutí řemesla. Látky si platil z podpory v nezaměstnanosti, oběsil se v noci před matčiným pohřbem. Krása/děs, život/smrt. Zářící kometa, chtěl vyprávět svoje příběhy látkami. Chtěl šokovat, dostat se do titulků, zbohatnout. A když se to stalo, stejně nebyl šťastný. Pohltil ho módní průmysl nebo on změnil pohled lidí na módu ? Drzý a dojemný dokument. ()

yanw 

všechny recenze uživatele

Nezaměňovala bych podmanivost objektu s kvalitou dokumentu, byť evidentně se podařilo za sebe naskládat velký objem extrémně zajímavého materiálu, pro mě osobně ale jaksi bez řádu a bez hlubšího vhledu. Příležitostné pokusy o analýzu působí ploše a nahodile (inspirovalo Ho to či ono, ovlivnila Ho taková či onaká událost, říkají postupně jednotlivé mluvící hlavy - s výjimkou záběru na blízkého spolupracovníka kousajícího si nehty, když přijde řeč na tragický konec života návrháře, jako by z obrazu vystupovaly emoce jenom ze záznamů přehlídek a samotného McQueena). V kontrastu s jakousi plytkostí dokumentární práce je překombinovaný předělový lebkový vizuál, který sledujeme bez vysvětlení dlouhé minuty a až z titulků se mimochodem dozvíme, že je (jen některé?) vytvářel McQueenův synovec. Pro téma ale jednoznačně stojí za vidění. ()

Deleatur 

všechny recenze uživatele

Plusy: Fascinující a výřečná osobnost. Nepopiratelná vášeň i pro samotné řemeslo. Oslnivý talent. Nepřehlédnutelné umění. Přiblížení tlaku módní branže a snahy dostát své pověsti. Někde mezi: Praktická móda to nebyla, ale McQueen srozumitelně vysvětlil, že to má jen přitáhnout pozornost k značce (a Tom Ford ocenil, že McQueen byl i zdatný obchodník). Nabízelo by se, že jde o další potvrzení negativního gay stereotypu, ale těžko předpokládat, že heterák by nemohl spáchat sebevraždu i kvůli pochybnostem o nevyčerpatelnosti svého talentu nebo smrtelné nemoci (ano, AIDS). Mínusy: Nebylo ale příjemné koukat na McQueenova synovce, který vypadal jako další oběť násilné rodinné historie a jakkoli pochopitelné, možná ale stejně nezdravé připoutanosti k matce. Pons nebyl sympatický skoro vůbec. Hodnocení: 83%. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (1)

  • Celosvětová premiéra proběhla 22. dubna 2018 na Tribeca FF v New Yorku. (Varan)

Související novinky

Herní Grand Theft Auto míří do kin

Herní Grand Theft Auto míří do kin

14.10.2018

Salon Pictures, společnost, která produkovala oceňovaný dokumentární počin McQueen Iana Bonhôteho, oznámila práce na novém celovečerním dokumentu o herním fenoménu Grand Theft Auto. Snímek ponese… (více)

Reklama

Reklama