poster

McQueen

 • Velká Británie

  McQueen

 • Slovensko

  McQueen

 • Nový Zéland

  McQueen

 • Austrálie

  McQueen

Dokumentární

Velká Británie, 2018, 111 min

Scénář:

Peter Ettedgui

Kamera:

Will Pugh

Hudba:

Michael Nyman

Hrají:

Alexander McQueen (a.z.), Kate Moss
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • blondboss
  ***

  Taký obyčajný ničím výnimočný autobiografický dokument, ktorý hovorí o živote, pohnútkach, osobnom živote a aj osobnej tragédii známeho módneho návrhára. To je ale tak všetko. Pokiaľ nie ste fanúšik módy, je to pre vás zbytočné, a pokiaľ ste, tak si aspoň prídete na svoje a ponoríte sa na dve hodinky do vôd showbiznisu ako takého. Mne to nič nedalo. 50 %(5.8.2020)

 • Dave Lister
  *****

  Dokument McQueen je dojemným i extravagantní sondou do světa módy, ale ne jen to. Je také pohledem do koutů lidské duše vyjimečného a kreativního člověka. Geniální britský návrhář s vizáží skinheada a citlivou duší malého chlapce. Absolutní talent od Boha a vnímání vnitřních běsů i demonů , které úžasný Lee Alexander McQueen utišil, až svým dobrovolným odchodem z tohoto světa. Fenomenální dokument o ikoně světového formátu.(17.2.2019)

 • Arsenal83
  *

  McQueen bol človek, ktorý tvrdí, že už v šiestich rokoch zistil, že je teplý. Kto vie, ako sa to stalo. Že by miništroval? Potom ušil pár šiat. Pri niektorých modeloch budete mať pocit, že pozeráte nejaký sci-fi film, pretože tak vyzerajú aj tie šaty, aj tie modelky, ako nejaké hybridy. McQueen potom nevedel čo od rozkoše, tak začal brať drogy, trocha zadepkaril a spáchal samovraždu. Pozoruhodný príbeh na dvojhodinový dokument, že? Ale ja toho človeka mám a mal som v prdeli. Samozrejme nie doslova.(4.6.2019)

 • yanw
  **

  Nezaměňovala bych podmanivost objektu s kvalitou dokumentu, byť evidentně se podařilo za sebe naskládat velký objem extrémně zajímavého materiálu, pro mě osobně ale jaksi bez řádu a bez hlubšího vhledu. Příležitostné pokusy o analýzu působí ploše a nahodile (inspirovalo Ho to či ono, ovlivnila Ho taková či onaká událost, říkají postupně jednotlivé mluvící hlavy - s výjimkou záběru na blízkého spolupracovníka kousajícího si nehty, když přijde řeč na tragický konec života návrháře, jako by z obrazu vystupovaly emoce jenom ze záznamů přehlídek a samotného McQueena). V kontrastu s jakousi plytkostí dokumentární práce je překombinovaný předělový lebkový vizuál, který sledujeme bez vysvětlení dlouhé minuty a až z titulků se mimochodem dozvíme, že je (jen některé?) vytvářel McQueenův synovec. Pro téma ale jednoznačně stojí za vidění.(16.9.2018)

 • spaceboyCZ
  *****

  "Vášeň, oddanost, hněv, strach, naprostá úzkost" - dokument popsaný ve zkratce. V roce 2010 přišel svět o neuvěřitelného módního vizionáře. Nebál bych se ho nazvat Steve Jobs of fashion industry. McQueen byl neuvěřitelně jedinečný a dokazuje to každou svou kolekcí, každou větou, kterou v dokumentu pronese. Bohužel, díky nepozornosti svých nejbližších, svůj život ukončil. Zařadil se tak po bok mnoha dalších, kteří prohráli svůj boj s depresí (namátkou z poslední doby Chester Bennington, Kate Spade, Tony Scott, Rick Genest, Avicii..). Samotný dokument je poskládaný z nahrávek za McQueenova života, z rozhovorů jeho nejbližších, módních přehlídek atd. Perfektně poskládáno do šesti aktů jako divadelní hra. Naprosto dokonalý je pak i hudební doprovod, kerý má na svědomí Michael Nyman.(10.9.2018)

 • - Celosvětová premiéra proběhla 22. dubna 2018 na Tribeca FF v New Yorku. (Varan)