McQueen

Trailer 5

Příběh Alexandra McQueena je moderní, leč poněkud gotická pohádka o obyčejném chlapci z dělnického Východního Londýna, který spoutal vlastní démony a stal se globální hvězdou módního návrhářství. Film McQueen sleduje mimořádný osud jednoho z nejvýraznějších umělců našeho tisíciletí, který v 27 letech stanul v čele Givenchy, aby následně založil svou vlastní úspěšnou módní značku. Ukazuje divokou krásu a odvážnost jeho originálních modelů, které šokovaly veřejnost a nadchly zástupy celebrit od Lady Gaga po Sarah Jessicu Parker, a současně nahlíží do niterného světa inspirativní i zmučené duše radikálního génia. Skrze rozhovory s jeho nejbližšími kolegy a přáteli, rodinou i s návrhářem samotným poprvé rozkrývá i jeho osobní traumata, která silně ovlivnila jeho tvorbu a zřejmě mu také předčasně zkrátila život. (Aerofilms)

Trailer 5

spaceboyCZ

"Vášeň, oddanost, hněv, strach, naprostá úzkost" - dokument popsaný ve zkratce. V roce 2010 přišel svět o neuvěřitelného módního vizionáře. Nebál bych se ho nazvat Steve Jobs of fashion industry. McQueen byl neuvěřitelně jedinečný a dokazuje to každou svou kolekcí, každou větou, kterou v dokumentu pronese. Bohužel, díky nepozornosti svých nejbližších, svůj život ukončil. Zařadil se tak po bok mnoha dalších, kteří prohráli svůj boj s depresí (namátkou z poslední doby Chester Bennington, Kate Spade, Tony Scott, Rick Genest, Avicii..). Samotný dokument je poskládaný z nahrávek za McQueenova života, z rozhovorů jeho nejbližších, módních přehlídek atd. Perfektně poskládáno do šesti aktů jako divadelní hra. Naprosto dokonalý je pak i hudební doprovod, kerý má na svědomí Michael Nyman. ()

Arsenal83

McQueen bol človek, ktorý tvrdí, že už v šiestich rokoch zistil, že je teplý. Kto vie, ako sa to stalo. Že by miništroval? Potom ušil pár šiat. Pri niektorých modeloch budete mať pocit, že pozeráte nejaký sci-fi film, pretože tak vyzerajú aj tie šaty, aj tie modelky, ako nejaké hybridy. McQueen potom nevedel čo od rozkoše, tak začal brať drogy, trocha zadepkaril a spáchal samovraždu. Pozoruhodný príbeh na dvojhodinový dokument, že? Ale ja toho človeka mám a mal som v prdeli. Samozrejme nie doslova. ()

mazic

moda pro mě znamená rozchod a změnu dívky. vždy u té nové se dozvím, jak ta předchozí mě oblékala totálně nevkusně. přitom já bych stále chodil v té pubertácké 100x propálené mikině ve které jsem ztratil panictví. Jo ty víš, žes mi jí vyhodila ty!!! a já ti to nikdy neodpustil!!!!!!! jinak jsem si potvrdil názor na modu jako na něco totálně povrchního, co dělají zfetovaní buzíci objevující svou sexualitu. děkuji TV Mall za ukázku zdarma.... ()

Marze

V tomto dokumentu o životě módního návrháře Alexandera McQueena mluví velké množství postav. Pamětníci, rodina, modelky. Alexander také. Říká „Buďte si znechucení, buďte si nadšení. Hlavně chci emoce, jestli se nedostaví, pak jsem svou práci odbyl.“ Dokument mohl čerpat z velkého množství obrazových záznamů. Hrdina se oběsil v roce 2010. Právě díky jeho tvorbě film účinkuje spíše jako jevištní verze Vetřelce než coby životopisná procházka mezi více či méně efektními hadříky. Hned první kolekce ve stylu Jacka Rozparovače naznačuje výstřední stylizaci s temnými tóny, kterou nešlo přehlédnout, provokativní dekadenci, jež vynikne nejostřeji v konfrontaci s hMcQueenem a jeho blízkými. Sestra zosobňuje prototyp usedlé anglické dámy včetně domáckého prostředí a on sám je na pohled prozaický obtloustlý chlapík v nudné košili či mikině. Někoho může frázovitá sebestřednost říše módy odradit. Nakažlivá je hrdinova vášeň. Kromě mód jde o takovou velkou pódiovou show. ()

Deleatur

Plusy: Fascinující a výřečná osobnost. Nepopiratelná vášeň i pro samotné řemeslo. Oslnivý talent. Nepřehlédnutelné umění. Přiblížení tlaku módní branže a snahy dostát své pověsti. Někde mezi: Praktická móda to nebyla, ale McQueen srozumitelně vysvětlil, že to má jen přitáhnout pozornost k značce (a Tom Ford ocenil, že McQueen byl i zdatný obchodník). Nabízelo by se, že jde o další potvrzení negativního gay stereotypu, ale těžko předpokládat, že heterák by nemohl spáchat sebevraždu i kvůli pochybnostem o nevyčerpatelnosti svého talentu nebo smrtelné nemoci (ano, AIDS). Mínusy: Nebylo ale příjemné koukat na McQueenova synovce, který vypadal jako další oběť násilné rodinné historie a jakkoli pochopitelné, možná ale stejně nezdravé připoutanosti k matce. Pons nebyl sympatický skoro vůbec. Hodnocení: 83%. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 22. dubna 2018 na Tribeca FF v New Yorku. (Varan)

Související novinky

Herní Grand Theft Auto míří do kin

Herní Grand Theft Auto míří do kin

14.10.2018

Salon Pictures, společnost, která produkovala oceňovaný dokumentární počin McQueen Iana Bonhôteho, oznámila práce na novém celovečerním dokumentu o herním fenoménu Grand Theft Auto. Snímek ponese…