foto

Sarah Jessica Parker

  • nar. 25.3.1965 (55 let)
    Nelsonville, Ohio, USA

Biografie

Módní ikona z přelomu tisíciletí
 
Ačkoli nemá mnoho společného s tradičním ideálem krásy, stala se módní ikonou. Vysoce osobitá drobná herečka je po čtyřicítce stále zajímavá pro role v romantických komediích, jimž dodává něco zcela jiného než typ dívek odvedle jako Sandra Bullock nebo romantických ideálů, které prezentovala sladká Meg Ryan. Sarah Jessica Parker představuje spojení elegance s trochou výstřednosti i romantiky. Neodmyslitelně k ní patří upnuté topy s hlubokým výstřihem a rozevláté, téměř baletní sukénky. „Působí jako holčička, ale je velice rafinovaná. Pěstěná a přitom rozpustilá. Má úžasnou dikci. Říkám jí Lingvistka, protože způsob, jakým mluví je naprosto úžasný,“ vyjádřil svůj dojem její kolega Matthew McConaughey.
 
Jedinečnou pozici, kterou dnes mezi herečkami – a to nejen hollywoodskými zaujímá si nezískala jen díky zvláštní podlouhlé tváři, zvýrazňovaným očím a dlouhým kudrnatým vlasům, jaké dnes nosí jen málokdo, ale především díky svému alter egu Carrie Bradshaw, rázné i rozčarované novinářce z televizní série Sex ve městě, za níž byla mnohokrát nominována na Zlatý Globus a Emmy (několik Zlatých Globusů a jednu Emmy za ni také získala). Šest sezón strávila v pečlivě vybíraných kostýmech, které nebyly jen moderní, ale také velice sexy a elegantní. A co víc, z Carriiny záliby v krásných botičkách na jehlových podpatcích se stalo synonymum pro Sarah Jessicu Parker.
 
Jaký je tedy vztah mezi Sarah Jessicou, módou, botkami a seriálovým dvojčetem Carrie? Hýčká si šaty z pařížské série Sex ve městě, jiné však dávno prodala v charitativních aukcích (třeba botky z úvodních dílů nebo noční košilku, v níž ji obdivoval Mr. Big). Na Manhattanu v Greenwich Village jsou Sarah Jessica a její manžel Matthew Broderick neustále zaměřováni hledáčky zrcadlovek, které číhají na to, v jakých šatech a botách se objeví. „Když vyjdete ven z domu a vypadáte skvěle den co den, řeknou, že jste narcistka,“ říká Parker „a když jdu neupravená jen pro mléko, fotograf si říká - uáá, doufám, že jde k holiči – takže jak vidíte, nikdy nemůžu vyhrát.“ Nicméně Sarah Jessica si stále ráda obouvá zlaté pantoflíčky a přebíhá v nich celý New York, což údajně už jednou skončilo natrženými šlachami. Ačkoli je stále blázen do módy, hlavně z časopisů, nevychází jí to příliš ani s nákupy. „Diane Keaton (s níž pracovala na The Family Stone) mi řekla: nemůžu uvěřit, že nechodíš na nákupy a já odpověděla, já vím, chtěla bych, přemýšlím o tom, ale nemůžu se tam dostat.“
 
Před pár lety se totiž rozhodla změnit dosavadní život a dát sbohem novinářce z Manhattanu, co má možnost skvěle se oblékat. Byla to Sarah Jessica Parker, kdo dal podnět k ukončení Sex ve městě, protože se v té chvíli předpokládalo, že ještě natočí filmovou verzi, z níž však potom sešlo. „Bylo velmi těžké to všechno opustit, ale rozhodla jsem se tak. Teď se cítím lépe, když dělám něco jiného než co jsem dělala těch uplynulých sedm let,“  říká Parker. Od té doby hrála v romantickém dramatu The Family Stone, romantické komedii Lemra líná a mihla se v komedii s Broderickem Strangers with Candy – Nicméně ani v nich se z jehlových podpatků nevyzula. Pantoflíčky, kozačky, lodičky, páskové botičky, špičaté i balerínky na její nohy už nějak patří a snad žádný filmový kostymér si ji nedokáže představit bez nich. Kromě toho také píše scénáře pro HBO přes svou společnost Prettymatches Productions a vytvořila parfém nazvaný Lovely.

Nákupy, botky ani práce však nejsou tím prvním v životě jednačtyřicetileté útlé herečky. Její prioritou je momentálně jedno batole (syn James Wilkie), už osm let manžel Matthew Broderick a odjakživa jejích sedm sourozenců. Sama Sarah Jessica přibyla do rodiny Parkerových v roce 1965, zanedlouho se však její matka Barbara, která pracuje v mateřské škole a otec, businessman Stephen Parker rozvedli a ke třem vlastním sourozencům jí přibyli další čtyři z matčina druhého manželství s řidičem kamionu Paulem Forstem. Sarah Jessica je zvyklá nazývat oba muže své matky tátou. V tomto smyslu je Sarah Jessica tradičnější, než bychom od té, kterou si ztotožňujeme s Carrie očekávali: je o ní známo, že nechodí na večírky, takže ji na ně během natáčení ani nezvou, netráví čas u baru, protože vlastně ani nepije alkohol, raději se učí psát všemi deseti a před usnutím miluje pocit, že má zametenou podlahu a uklizenou kuchyni i dětský pokoj. Užívá si však možnosti kupovat si boty a šaty, které v dětství jedině dědila po starších sourozencích a výzdobu velkého bytu, jaký její obyčejná rodina nikdy neměla. Zkrátka život skutečné Sarah Jessicy je mnohem méně o povídání si s kamarádkami nad koktejlem a více o rodině.
 
Zpěv, tanec a herectví: pošlete ji na Broadway
 
K umění měla vždycky blízko, protože v její rodině bylo zvykem trávit neděle v galeriích nebo muzeích, nicméně Sarah snila spíše o baletní dráze – ne nadarmo chodila na American Ballet School. Herectví na konzervatoři a tanec studovala také většina jejích sester, takže není divu, že byla již coby dítě obsazena do broadwayské inscenace The Innocents, která přiměla rodinu přestěhovat se z Cinncinatti do New Jersey. V zápětí byla Sarah se svými čtyřmi sourozenci angažována do muzikálu Za zvuků hudby a nakonec malá slečna Parker zazářila v hlavní roli muzikálu Annie. Už tenkrát se jí splnil sen řady mnohem starších hereček, když večer co večer zpívala s celým orchestrem na Broadwayi, tančila s American Ballet Company a zpívala v Metropolitní opeře.
 
Od sedmnácti se pohybuje v televizním průmyslu. Známější se stala díky seriálové roli středoškolačky Patty Green (Square Pegs, 1982). V příštích deseti letech se objevovala v řadě vedlejších rolí méně známých filmů, v jedné hlavní v teenagerovské komedii Girls Just Want to Have Fun (1985) a výrazněji se divákům připomněla rolí idealistické státní zástupkyně Jo Ann Harris v seriálu Právo pro všechny. Mezitím si však získala respekt jako divadelní herečka v muzikálech How to Succeed in Business Without Really Trying (zde hrála s Broderickem), v Once Upon a Mattress a v mimobroadwayské hře Sylvia.
 
V devadesátých letech začala být úspěšnější také ve filmu. Mezi její známější role patří prodavačka Sandy, která komplikuje život potrhlému meteorologovi v komedii se Stevem Martinem Příběh z Los Angeles (1991), newyorská učitelka, kterou ženich Nicolas Cage těsně před sňatkem prohraje v pokeru (Líbánky v Las Vegas) nebo Gwyn pozorující typologii vztahů okolo sebe (Rapsodie v Miami). Zahrála si také v životopisném filmu Ed Wood, a menší role v Klubu odložených žen nebo sci-fi komedii Mars útočí!
 
„Říkám svým přátelům, že být vdaná je nuda, ale je to jen pro rozveselení těch samotných lidí, aby se cítili lépe.“
 
Není právě obvyklé, aby se broadwayský talent stal televizní hvězdou. Sarah Jessica Parker však nikdy nebyla právě běžná. Ačkoli občas narovnává své kudrnaté vlasy podle konvenčnější módy, obyčejně zůstává ve všem jiná, než ostatní americké herečky. Považuje za zodpovědnost a součást své práce, být při vhodných příležitostech extravagantně, ale elegantně oblečená (a obutá) a nikdy tak nemůže zničit obraz manhattanské sloupkařky Carrie, který zastávala v letech 1998 – 2004, ženy jež se jí stala životní rolí. Také díky tomuto překrývání se stylu hrdinky se stylem její představitelky, nebyla svou rolí zastíněna, jako řada jiných hvězd, které jejich hrdinové převálcovali (např. Pierre Brice, Michelle Mercier).
 
Podobnost mezi Sarah Jessicou a Carrie je zřejmě i v oblasti vztahů, protože také Parker našla až po dlouhém hledání toho pravého. Sedm let prožila se svojí první láskou Robertem Downey Jr., s nímž se seznámila během natáčení filmu Prvorozený (1984). Hercovy legendární drogové aféry, zatčení, soudní procesy a léčby však byly důvodem pro konec jejich vztahu. Krátce se objevovala po boku zpěváka Joshua Kadisona, Nicolase Cage a krátký, leč sledovaný byl její vztah s Johnem Kennedym Jr., jenž údajně překazila jeho rodina. Od roku 1997 je šťastně vdaná za herce Matthewa Brodericka, s nímž ji seznámil její bratr Timothy Parker. „Mám ráda jeho smysl pro humor,“ říká o Broderickovi, „a pořád ho velice miluji. Hádáme se, aniž bychom si ubližovali. A on miluje svého syna – to nás spojuje.“ Jejich syn James Wilkie Broderick se narodil v říjnu 2002 v manhattanské nemocnici a Sarah Jessica, která touží ještě po dceři, s níž by více sdílela zálibu v módě, dodává „chceme mít všechno, ale obvykle toho nedosáhneme. Naštěstí se to netýkalo mého syna.“
 
Nezdá se, že by to Sarah Jessicu Parker – uznávanou divadelní herečku, neoddiskutovatelnou módní ikonu a známou seriálovou hvězdu nějak trápilo, ale faktem je, že na pořádnou filmovou roli teprve čeká, protože z nějakého důvodu se slušná herečka a navíc netuctově vyhlížející žena stále dostává jen do pochybných rolí stěží průměrných komedií.

Jana "Jeanne" Krátká

Herecká filmografie

Filmy

2020 Married and Cheating
2018 Here and Now
2015 Mixtape
Všechny cesty vedou do Říma
2013 Útěk z planety Země
2011 Nechápu, jak to dokáže
Šťastný Nový rok
2010 Sex ve městě 2
2009 Morganovi
2008 Samotář
Sex ve městě
2007 Spinning Into Butter
2006 Lemra líná
2005 Strangers with Candy
Základ rodiny
2002 Zamilovaná do vraha
2001 The Big Show (TV film)
2000 Sex and the Matrix (TV film)
Velké trable malého města
1999 Drsňák Dudley
1997 Než jsme se našli
1996 Klauni (TV film)
Klub odložených žen
Mars útočí!
Smrtící léčba
Zkouška ohněm
Ztraceni na Manhattanu
1995 Rapsodie v Miami
1994 Ed Wood
1993 Hokus pokus
Na dostřel
1992 Líbánky v Las Vegas
V nejlepším zájmu dětí (TV film)
1991 Příběh z Los Angeles
1990 Equal Justice (TV film)
1989 Life Under Water (TV film)
Pursuit (TV film)
The Ryan White Story (TV film)
1988 Dadah znamená smrt (TV film)
1987 Pokoj v podkroví (TV film)
1986 Malý navigátor
1985 Going for the Gold: The Bill Johnson Story (TV film)
Holky se chtějí bavit taky
1984 Almost Royal Family, The (TV film)
Footloose
Prvorozený
1983 Somewhere, Tomorrow
1982 My Body, My Child (TV film)
1979 Bohaté děti

TV seriály

2019 Rozvod (TV seriál)
Knock Knock (S03E06)
Away Games (S03E05)
Bad Manners (S03E04)
další epizody (6)
2018 2 Dope Queens (TV seriál)
Rozvod (TV seriál)
Alone Again, Naturally (S02E08)
Going, Going... Gone (S02E07)
Losing It (S02E06)
další epizody (8)
2016 Nightcap (TV seriál)
Rozvod (TV seriál)
Zvolnění (S01E10)
Další večírek (S01E09)
Kostel (S01E08)
další epizody (10)
2013 Glee (TV seriál)
Lights Out (S04E20)
2012 Glee (TV seriál)
Thanksgiving (S04E08)
Makeover (S04E03)
2004 Sex ve městě (TV seriál)
Američanka v Paříži II. (S06E20)
Američanka v Paříži I. (S06E19)
Plác (S06E18)
další epizody (8)
2003 Sex ve městě (TV seriál)
Jeden, jedna, jedno (S06E12)
Dominový efekt (S06E11)
Páni, přerušeno (S06E10)
další epizody (12)
2002 Sex ve městě (TV seriál)
Miluji komedie (S05E08)
Jdi na západ, mladá ženo (S05E07)
Kritický stav (S05E06)
další epizody (14)
2001 Sex ve městě (TV seriál)
Řekni prostě ano (S04E12)
Pozdě bycha honit (S04E11)
Jak to skoulet s koulemi (S04E10)
další epizody (12)
2000 Sex ve městě (TV seriál)
Problémy s ptákem (S03E18)
Jak se do lesa volá (S03E17)
Úhlavní přátelé (S03E16)
další epizody (18)
1999 Sex ve městě (TV seriál)
Bývalý milenec ve městě (S02E18)
Ženy po dvacítce vs. ženy po třicítce (S02E17)
Líbilo se ti to? (S02E16)
další epizody (18)
1998 Sex ve městě (TV seriál)
Přijďte, všichni mí věrní (S01E12)
Období sucha (S01E11)
Těhotenský večírek (S01E10)
další epizody (12)
Stories from My Childhood (TV seriál)
1990 Equal Justice (TV seriál)
1987 A Year in the Life (TV seriál)
1986 A Year in the Life (TV seriál)
1982 Square Pegs (TV seriál)
1980 3-2-1 Contact (TV seriál)

Dokumentární

2020 V záři reflektorů - a.z.
2019 Filmy našeho dětství (TV seriál) - a.z.
Hříšný tanec (E01) - a.z.
2018 Broadway: The Next Generation
2016 Crazy About Tiffany's
2014 Mobilize - a.z.
2013 Mademoiselle C
2012 $ellebrity
Vogue: Očima módních editorek (TV film)
2010 Kdo myslíte, že jste? (TV seriál)
2009 Streisand: Live in Concert (koncert)
2008 Valentino: The Last Emperor
2007 ShowBusiness: The Road to Broadway
2006 Life After Tomorrow
2004 Sex ve městě - Loučení (TV film)
2002 Intimate Portrait: Cynthia Nixon (TV film)
Playboy: Inside the Playboy Mansion (TV film)
2000 Intimate Portrait: Madeline Kahn (TV film)
1998 Divas Live: An Honors Concert for VH1 Save the Children (koncert)
1997 Life Apart: Hasidism in America, A
The Directors (TV seriál)
1995 R.E.M.: Rough Cut (TV film)

Producentská filmografie

Host

TV pořady

2020 Celý svět doma, celý svět spolu (TV pořad)
2018 The 75th Golden Globe Awards (TV pořad)
2017 The 43rd People's Choice Awards (TV pořad)
2015 The Late Show with Stephen Colbert (TV pořad)
2014 Late Night with Seth Meyers (TV pořad)
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (TV pořad)
2012 Comedians in Cars Getting Coffee (TV pořad)
2011 Zblízka (TV pořad)
2010 82. Annual Academy Awards (TV pořad)
Work of Art: The Next Great Artist (TV pořad)
2009 Oscar's Red Carpet 2009 (TV pořad)
The 81st Annual Academy Awards (TV pořad)
Watch What Happens: Live (TV pořad)
2008 MTV Movie Awards 2008 (TV pořad)
Stand Up to Cancer (TV pořad)
2007 Zlatý Glóbus 2007 (TV pořad)
2004 Fashion News Live (TV pořad)
Heidi klum: svět modelingu (TV pořad)
The 56th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
2003 Elvis Lives (TV pořad)
Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
The 55th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
2001 America: A Tribute to Heroes (TV pořad)
The 73rd Annual Academy Awards (TV pořad)
2000 2000 MTV Movie Awards (TV pořad)
GPTV (TV pořad)
1999 The 51st Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1996 This Week (TV pořad)
1994 Inside the Actors Studio (TV pořad)
1993 Noční show Conana O'Briena (TV pořad)
The 65th Annual Academy Awards (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)
1986 Oprah show (TV pořad)
1985 Larry King Live (TV pořad)
1982 Broadway Plays Washington (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)
1971 Film '72 (TV pořad)
1969 Sezame, otevři se (TV pořad)
1952 Today (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(772)