Pět nocí u Freddyho

• USA Five Nights at Freddy's (více)
Trailer 10

V kůži Mika (Josh Hutcherson), hlavního hrdiny Pěti nocí u Freddyho, byste určitě být nechtěli. Sám pečuje o desetiletou sestru Abby a dosud se nevyrovnal s neobjasněným zmizením dalšího sourozence před více než deseti lety. Čerstvě bez práce a s perspektivou, že přijde o Abbyino opatrovnictví, přijme práci nočního hlídače v uzavřené pizzerii Freddyho Fazbeara. Na první pohled se to může zdát jako pohodová a nenáročná práce, jenže Mike záhy zjistí, že Freddyho restaurace skrývá četná překvapení a že většina z nich není ani trochu příjemná. Nevysvětlitelné události, do nichž se Mike zaplétá čím dál víc, ho postupně zavedou situace, která připomíná tu nejděsivější noční můru, jakou si můžete představit. Zdánlivě nudná šichta se tak mění v boj o život, ve kterém soupeř nehraje ani trochu podle pravidel. (CinemArt)

Trailer 10

maddy

Vyčítať Five Nights at Freddy's, že v ňom nie je žiadna krv je ako vyčítať disneyovke, že v nej sú princezné, takže to, ako poniektorí užívatelia v komentároch, robiť nebudem. Vzhľadom na to, že sa jedná o filmovú adaptáciu hry, ktorú väčšinou hrajú deti do dvanásť rokov (aspoň čo som postrehol z môjho okolia), tak filmový Freddy musí zákonnite cieliť na túto vekovú skupinu. Veď pre koho iného by mal byť určený? Dospelý divák nemá dôvod siahať po tomto námete. No a to je v podstate aj celý jeho problém. Emme Tammi sa síce občas darí budovať aspoň nejaký náznak atmosféry, ale v tomto námete z toho jednoducho dobrý horor upliesť nemohla, ani keby sa akokoľvek veľmi snažila. Na to je Freedy až príliš neškodný, neustále odľahčovaný humorom, hororový iba do takej miery, aby ho mohli sledovať rodičia aj so svojimi deťmi, a s happy end záverom, aby po zhliadnutí náhodou nemali nočné mory. Vyslovene zle to natočené nie je, a úprimne som čakal omnoho horšie, len sa to musí neustále musí držať v tak neškodných mantineloch a nedovoliť si ponúknuť čokoľvek odvážnejšie, šialenejšie (a teraz nemyslím vyslovene po stránke brutality), že to nemá šancu viac menej potešiť nikoho mimo fanúšikov hry. Neškodný horor takmer ako z Disney Channel. CELKOVO: 4/10 ()

Koda

Ačkoliv nejsem fanouškem FNAF her, tak jsem si tento film celkem oblíbil. Celkem jednoduchý a poutavý hororový příběh na motivy populárních postaviček z videoher, kde nechyběla krev. Zajímavý příběh hlídače a Abby, kde se polehoučku začíná rozebírat, kdo za tím vším stojí a tak. I ty flashbacky s dětmi mi vůbec nevadily, ba naopak, dobře to zafungovalo včetně prášků na spaní. Ve filmu nechyběly ani roztomilé části, kde bych za pravdu i já bych si rád vyžádal o obětí těch robotů a někdy jsem se dokonce i zasmál, ačkoliv je to horor. Takže pro mě příjemné překvapení, i když nejsem fanoušek hororových filmů. ()

stitch7

/// CZY TO FREDDY FAZBEAR? Už trailer dal tušit, že film nebude dobrý. I přesto jsem si v první půlce říkal, že se to zatím vyvíjí slušně, jenže pak přijde na řadu kupa scén, co nedávají smysl a/nebo nudí. Co mělo být to backstory o zmizelém bráchovi? Koho to zajímá? Tohle je to nejlepší, co šlo pro to obrovský lore FNAFka vymyslet? Dementní finále naprosto bez emocí. Celkově bych řekl, že se za ty roky strašně přepisoval scénář... Možná aby se upravil tak, aby byl víc kid-friendly? Což podle mě šlo udělat mnohem lépe i tak. Do kina dětí přišlo dost, takže v tomhle ohledu budou tvůrci určitě spokojený. Ale co diváci? S klidem můžu říct, že tohle by mi ani v patnácti nestačilo. ()

Trevor

Počas upútaviek v kinách som sa na tento film celkom tešil, časom akosi u mňa upadol do zabudnutia. Napokon som si hneď v úvode spomenul že toto je ten film ktorý som považoval za potenciálneho skokana roku v kategórii najväčšie prekvapenie a treba uznať že film od toho nemal príliš ďaleko, spracovaním aj príbehom (hernú predlohu vôbec nepoznám) ma zaujal, vzdialene pripomenul Sinistra a aj keď je cítiť že cieľovkou sú najmä tínedžeri je to štýl filmov ktoré mám rád a aj preto z mojej strany spokojnosť. ()

HydraCZ

Mno, co na to říct, je to horor pro děti. Herní série má zkrátka svojí cílovku a tvůrci se toho museli držet. Nakonec si ale myslím, že se jim to celkem povedlo vyvážit a v rámci možností to dopadlo dobře. Co můžu pochválit je využití praktických efektů u samotných animatroniků a design setů, konkrétně ta Freddyho pizzerie dávala správnou osmdestákovou atmošku. Naopak postavy mi krom protagonisty Mikea přišli hrozný. Dialogy mezi postavami a samotný scénář byl ještě tragičtější, a k žánru horor to má fakt daleko. Hádám, že fanoušci budou happy, normálnímu divákovi (včetně mně) to ale nic moc neřekne. ()

• Ve filmu se měl objevit Mark Fischbach. Avšak v době natáčení filmu pracoval na svém vlastním snímku Iron Lung (2023), a tak musel roli v tomto filmu odmítnout. (Nowster177)
  • Když Mike (Josh Hutcherson) jede na první noc do pizzerie, tak mu volá Steve Raglan (Matthew Lillard), který ho informuje o pizzerii a práci hlídače. Tím se odkazuje na postavu zvanou Phone Guy, který v hrách vždy a každou noc na začátku volá hlídači, aby ho informoval o práci hlídače a situacích, které se budou každou noc do 6:00 dít. (DominatorCZ)
  • V závěrečných titulcích zazní píseň „Five Nights At Freddy's“ od kapely The Living Tombstone. (DominatorCZ)

Související novinky

Scorseseho Zabijáci nevydělávají

Scorseseho Zabijáci nevydělávají

06.11.2023

Zabijáci rozkvetlého měsíce, epický western Martina Scorseseho za 200 milionů dolarů, za sebou mají tři víkendy v kinech, a za tu dobu vydělali celosvětově 119 milionů. Béčkový horor s pětinovým… (více)

Čeká nás várka hororových pokračování

Čeká nás várka hororových pokračování

02.11.2023

Jak nám letos ukázalo třeba australské Mluv se mnou, americké Smrtelné zlo: Probuzení nebo v současnosti v kinech i na streamu čerstvě úřadující snímek Pět nocí u Freddyho, hororovým filmům s nízkým… (více)

Horor Pět nocí u Freddyho boří rekordy

Horor Pět nocí u Freddyho boří rekordy

29.10.2023

Producent Jason Blum (Neviditelný, Uteč) si může mnout ruce, má totiž čerstvě na kontě další ohromný hororový hit, který navzdory slabším reakcím zaznamenal pro Blumhouse vůbec nejlepší otvírák v… (více)