Maják

• USA The Lighthouse (více)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

ZeminaCZ

Film ve kterém mi ukázal Robert Patinson, že jako herec dosahuje stejných kvalit, jako jeho starší mistr Willem Dafoe a jeho role ve Stmívání byl jen krok vedle. Dílo v sobě skrývá mnoho tajemství a záleží na divákovi, zda ho bude milovat, či nenávidět. ()

Vieriq78

Dva perfektne herecke vykony a skvostna kamera. Ale inak.. nie… do existencie cloveka sa da pisat i hlbsie..i hrubsie 3.5* ()

vandamator

Po famózní čarodějnici, opět film stravitelný, asi jako koňské hovno. Herecký výkon Pattinsona a Dafoe je jako orchestr, vyladěný do nejmenšího detailu. Lovecraftuv styl, filmu sedí náramně. Eggerse evidentně vůbec nezajímá, jestli se film bude líbit masám a to oceňuju, protože takhle náročných kousků je jako šafránu. ()

Lendak

Už len ten 4:3 obraz evokuje, že toto nieje typický 3áčkový blockbuster. Takže Danko, môj drahý kamarát, ak toto čítaš. Toto rozhodne nieje film pre teba. Dafoe a Patiison prekonávajú samých seba, či už to je v ich opileckých rozhovoroch, alebo v scénach, kde sa chcú navzájom zabiť. Ale napriek tomu to je veľmi surrealistická ukážka toho, ako na človeka môže dopadnúť ponorka, a čo kvôli tomu je ochotný zrobiť. Lighthouse stavia hlavne, ako som už sponínal, na hereckých výkonoch, ale hlavne na režisérovej nebojácnosti si trochu zaexperimentovať, a vytvoriť niečo celkom neokúkané. Čo ale veľmi cením (rovnako ako u Parazita), že aj ten samotný ostrov/maják dostal svoju vlastnú rolu. Kde vôbec nevieme, že čo tam vlastne je, a ani sa to nedozvieme, čo je vlastne celkom dobré rozhodnutie. Samostatnou kapitolou je ale hudba, kde vlastne celý "hudobný" motív sa skladá iba z narážajúcich vĺn, vtákoch a toho hrozného zvuku čo vydáva ten maják (s ktorého budem mať na do smrti zimomriavky), čo je celkom nevídané, aspoň ja som to ešte nikde nevidel. VERDIKT: Toto je fakt film iba pre fajnšmekerov, kde budú nad tým onanovať ako Pattison nad morskou pannou. 9/10. ()

Veber

Psycho. Formát snímku společně s hudbou se zvuky majáku vytváří neuvěřitelně hutnou atmosféru (možná má ta obrazová kostka podrthnout stísněnost malého ostrůvku). Vše je korunováno skvělými hereckými výkony (Pattinson neskutečně herecky překvapil, tady je velmi, velmi dobrý). K páté hvězdě chybí málo, ale přeci jen mi tam něco chybělo. Celkově hutný depresivní zážitek. ()

KajlQ

Definice filmu který je psychologický... chvílemi až bizarní. Co se týče atmosféry totální orgáč a po herecké stránce absolutně skvost. Bohužel atmosféru kazilo absolutně random prdění Willema dapšouka, který snad týden jedl luštěniny jinak si nedokážu vysvětlit proč měl k*rva taký nadýmání. Příběh je super ale konec je docela bizár no. 70% ()

Scaevola

Formálně vzato je vše v nejlepším možném pořádku, jako by někdo točil přesně podle akademické příručky pro filmaře. Uvedení do prostoru, charakterizace postav, rozehrání psychologizující partie i výrazná, rozuměj černobílá, forma se činí a přihlédnu-li k hereckým výkonům, nelze být nespokojen. Jenže co se týče příběhu, dějová linka se rychle rozpadá jako písek mezi prsty, jednotlivé náznaky nikam nevedou a zpracování šílenství je sice strhující, nicméně nicneříkající, jako by cílem byla samoúčelná umělecká provokace a nikoli soudržný snímek. Závěr sice vrhne alespoň trochu světla na předpokládaný záměr tvůrců, ale jsem si jist, že se nepodívám podruhé, abych si cokoli vyjasnil. ()

Peter.Coney

Eggers jak v Seveřanovi, tak i tady dokazuje, že v mainstreamu se můžeme dočkat slušnýho bizáru. Film není vůbec perfektní a pro vstup do těchto filmů bych jako první určitě doporučil spíš Seveřana. Tady máme skriptované prdy, spoustu nářeků, lehce otravnýho humoru a zpívání. Vizuálně si dokážu představit, že to taky není pro každýho, pro mě to osobně nebylo žádný velký plus a známku bych kvůli tomu nesnížil, ani nezvýšil. Bavil jsem se, hlavně asi při výkonu jistýho herce a druhý taky ukázal, že umí. Doporučuju mít stejně jako pánové po ruce kapku alkoholu, já byl lehce zklamanej, že jsem si takovou věc nemohl užít s nimi naplno, hlavně představy o pannách. ()

Ondrew

Konecne niekto dokazal zrezirovat to, o co sa ini, bez vacsieho uspechu, pokusaju cele roky. Majak. Nedokoncena poviedka genialneho E.A. Poea, ktoru, na nase velke stastie, kedysi uspesne zavrsil nemenej skvely spisovatel Robert Bloch (ziak legendarneho H.P. Lovecrafta). Ked som pred mnohymi rokmi cital toto uzasne hororove dielo, ozivajuce pred mojimi hrozou rozsirenymi ocami, tajne som dufal, ze jedneho dna uzrie i svetlo filmoveho sveta. Stalo sa... A mam pocit, ze lepsieho spracovania sa uz zrejme nedockame. Robert Eggers sa ulohy ujal s neuveritelnym nasadenim. Tazko prekonat atmosferu stupnujuceho sa sialenstva, samoty, izolacie, paranoie, buracajuceho mora a, nad tym vsetkym tyciaceho sa, majaku. Herecky koncert dvoch postav, kde zabery na W. Dafoea, so spravne vytrestenymi ocami plnymi desu, tvoria vrchol cisteho hororoveho zazitku. Trufam si povedat, ze - v ramci zanru - tu doteraz nic podobne nebolo. A mozno uz ani nebude (Nosferatu?). 95%. ()

Sunwheel

Herecký koncert v jasne ohraničenom prostredí plnom zúfalstva a tragédie, kde sa všetko rúti do dokonale napísaného absurdna. Na moje prekvapenie tu Pattinson vôbec nevadí, no pri dokonalom Dafoeovi trošku jeho snahy blednú. Od záveru som čakal niečo viac, ale možno sa ani nedal dopísať a vyznel ako mal. ()

Eric.Kosar

Vizuálně zajímavá a zároveň zvrhlá podívaná se ke mně jakýmsi způsobem dokolísala, a ničeho nelituju. Film jsem chtěl vidět hlavně díky Willemovi, ale prý se do toho vžil i Pattinson, a jo, souhlasim, fakt se do toho vžil naplno. Při sledování filmu mi přišlo jak kdybych byl zavřenej v nějaký tmavý krabici, ze který jsem chtěl a zároveň nechtěl vylízt. Chce to víc podobných filmů, jako je tento, už jenom díky tomu jak byl originální. ()

LadyCroft

Ne. Nejnudnější "art" tohoto roku. Nejhorší na tom je, že se to snaží budit zdání, že hrozí nějaký děj. Důkaz, že ani pěkná kamera, zvuk a dobří herci nemůžou z hovna (rozuměj: nulového příběhu) uplést bič. ()

RavenSpector

Hvězda za formát 4:3 BW, hvězda za obsazení. Zbytek? Zbytek je rádoby art-minimalistické drama. Zoufalé, snaživě depresivní a temné psycho. Ve výsledku plytké jako žabka na hladině. Dvě hodiny života v prdeli díky této krávovině. Shrnuto - Dafoe, tobě dík za herecký koncert, Eggersi - na tebe si dám příště pozor. A to velký. Čarodějnice mě očividně varovala málo. Mimochodem, film jsem viděl celý. Ne jako někteří místní odborníci 5 minut a hodnotím. Trapné. Nazdar ()

Pavelkedar

Naprosto brilantní výkony obou pánů až na ultimo.Od Dafoa se to dalo čekat,ale Pattinson hodně překvapil a to tedy "klobouk dolů".Z počátku mě trochu rozhodil formát obrazu, jeho "SD" rozlišení a blackandwhite,ale jak to postupně gradovalo,dost dobře to umocnilo psychošílenou a depresivní atmosferu celého deliria tremens. Film, na který se dá dost těžko zapomenout. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Režisér Seveřana nebo Majáku Robert Eggers plánuje svůj příští film natočit v Praze. Potvrdil to v nedávném rozhovoru, ze kterého vyšlo najevo, že už zde nějakou dobu dokonce pobývá a pomalu se… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu