Maniak

Maniac

Drama / Horor

USA, 1980, 87 min (SE: 85 min)

Frank Zito zcela určitě patří mezi ty nejlépe vymyšlené a zahrané filmové psychopaty a ujeté magory, co jsem kdy viděl. Ač má evidentně klasické trauma z dětství a je až schizofrenně fixován na dlouho mrtvou matku, je dost nejednoznačný, v podstatě se ani nedozvíme, proč přesně dělá to, co dělá (vraždí a skalpuje). Jeho normální chování plynule přechází ve stavy bláznovství doprovázené až mrazivě děsivým bručením a mručením, paranoickými představami, výtečně zahranými schizofrenními rozhovory s matkou a vrcholící docela brutálními vraždami. Místy jsem z filmu trošku cítil jakoby odkaz Zodiaca (minimálně vražda milenců v autě). A to všechno zakončuje vynikající závěrečná scéna.... Maniac je skvělým příkladem nástupu zlaté éry hororu a slasheru zvláště osmdesátých let.(12.8.2009)

Čistokrevná hororová žánrovka se vším, co jeho milovník potřebuje vidět. Tajemné ozvěny, démonické melodie, vyšinutý psychopat Joe Spinnell, zobrazující stáhnutí čela s mozkem, průstřel hlavy s výstřikem krve na ženskou tvář, záchodová scéna při které se maximálně dvakrát nadechnete (tak rozvinuté napětí jsem dlouho neviděl) a působivý závěr! Lustigovo dobře odvedené řemeslo, které nikdy nezůstane zaprášené a moc jsem zvědavý na Khalfounův remake.(16.10.2013)

Beru ty Maniaky poněkud reverzně, ale... byla jsem zvědavá na původní verzi, jak to teda bylo, když maniak opravdu vypadal jak maniak.. No, musím říct, že skalpovací scény nebyly tak hrůzostrašné a.. no, neměla jsem tolik tendenci dívat se mimo monitor, což při Elájovi jsem fakt hlavou cukala, sice až na poslední chvíli, ale.. (můžu já za své opožděné reflexy??) Figuruje tu samozřejmě atmosféra doby vzniku, a ta se upřít nedá, takže zase úplně staršího Maniaka s pěkným finišem zatratit nemůžu, navíc ta scéna v metru (kdy sice přesně víte, co bude následovat.. ale o to je to lepší) prostě neměla chybu. Takže tři a půl*, zaokrouhleno jak v obchodech nahoru na 4* s tím, že mladší Maniak mě vycukal o něco více a lépe ;-).(23.9.2013)

Velice dobře vyvážené horrorové drama, které nepokulhává snad v žádném směru. Sice dosti přímočaré, ale v rámci celkového děje skvěle vykreslující povahu a psychické vyšinutí sériového vraha, kterého skvěle zahrál Joe Spinnell. Tvůrci nezasypávají diváka samoúčelně goreefekty, ale pokud k některému dojde, je to řemeslná práce! V závěru filmu se již psychika vraha totálně rozpadá, výborně je však ale vykreslen kontrast, jak decentně a společensky se dokáže chovat, pokud to situace vyžaduje (návštěva fotografky v salónu). Maniak se povedl, je to opravdu výborné, dobře natočené, hutné horrorové dílko ...(22.12.2007)

Film nemá zoznamovacie tempo, na nič nečaká, tvrdo ide na vec. Tento film je sondou do duše jedného chorého maniaka, ktorý zabíja ženy, to by nebolo nič výnimočné, keby ich aj neoskalpoval. Hlavný maniak( herec) bol veľmi presvedčivý a viac krát s jeho nepričetnéj tváre išiel strach a ta rola mu sadla ako uliata. Je to šialené, kruté, drsné, gore efektné, scenáristický vydarené a má aj hutnú atmosféru i napätie. Len tej logiky tu nebolo veľa a náhôd tu mohlo byť tiež menej.Kamera bola tiež silnou súčiastkou filmu. A sám seba sa pýtam, prečo som tento film ešte nevidel.(1.8.2015)

• - Ve scéně, kdy maniak pronásleduje svoji obeť v metru, vidíme z vagónu na nástupišti lidi. Při dalším pohledu ze stanice metra zde však žádní lidé nejsou. (giallo)

• - Spoiler: Ve filmu je celkem 8 mrtvých. (jarkolar)

• - Daria Nicolodi měla původně hrát Annu D'Antoni, ale nemohla odjet z Itálie do New Yorku na natáčení, protože natáčela ještě film Inferno (1980). (Chatterer)