New York zaplaví strach. Krvilačný maniak po nociach zabíja ženy a odnáša si so sebou ich skalpy. Napriek tak nebezpečnej situácií nie sú niektoré miestne ženy dostatočne inteligentné na to, aby chodili ozbrojené, prípadne nechodili v noci von vôbec. A niektoré na to krvavo doplatia. Zdanlivo nepolapiteľný vrah je však tiež len človek so svedomím a s jednou traumou z detstva ukrytou hlboko vo vnútri jeho komplikovanej (rozum. psychotickej) osobnosti. A práve ona trauma môže byť preňho osudnou... (oli.G)

Trailer 1

J*A*S*M

Přímočarý psychologický slasher (tato slova k sobě moc nejdou, ale jinak to nazvat neumím) s výtečným Joe Spinellem v hlavní roli. Jednotlivé scény vražd jsou dobré, dvě dokonce vynikající, jen je škoda, že je nepojí o trochu lepší příběh, poněvadž nebudeme si nic nalhávat - psychologie dobrá, děj nic moc. Atmosférickým vrcholem filmu je bez debat záchodová scéna, u níž jsem napětím téměř nedýchal, být podobného ražení celý snímek, tak už ho mám v osobní hororové topce. 70%, zaokrouhluji na čtyři hvězdy kvůli ostatními již zmíněnému posteru, ten je fakt špicovej. Horror movie of the year ()

POMO

Bratček z rodiny opusov ako Vrah Rosemary (1981) alebo The Toolbox Murders (1978) - čiže brutálny splatter slasher, úchylne sa vyžívajúci v pokiaľ možno čo najbrutálnejších vraždách náhodne vybraných obetí. Film je od prvej do poslednej minúty s vrahom, a naslúchaním jeho neustálemu chrčaniu predstiera psychologickú sondu do jeho mysle... ehm. Jedna efektná scéna (skok na auto s brokovnicou), jedna napínavá scéna (záchody v metre) a nečakaný, prekvapivo dobrý záver - to je to, čo tento béčkový brak vyťahuje na 2 hviezdy. ()

Flipnic

Velice dobře vyvážené horrorové drama, které nepokulhává snad v žádném směru. Sice dosti přímočaré, ale v rámci celkového děje skvěle vykreslující povahu a psychické vyšinutí sériového vraha, kterého skvěle zahrál Joe Spinnell. Tvůrci nezasypávají diváka samoúčelně goreefekty, ale pokud k některému dojde, je to řemeslná práce! V závěru filmu se již psychika vraha totálně rozpadá, výborně je však ale vykreslen kontrast, jak decentně a společensky se dokáže chovat, pokud to situace vyžaduje (návštěva fotografky v salónu). Maniak se povedl, je to opravdu výborné, dobře natočené, hutné horrorové dílko ... ()

Bloody13

Lustigův první zářez do hororových tepen (předtím točil amatérská porna), a už takhle vyvedený. Co se týče atmosféry, ta je nesmírně tíživá, syrová a špinavá. Spinell je hnacím motorem celého, krví promazaného stroje, protože právě on je ústředním bodem filmu. Je to vlastně působivá sonda do chorého mozku "obyčejného" psychopata, který si celý život nese s sebou traumata z dětství způsobené vlastní matkou. Mezi nezapomenutelné momenty patří honička v metru finišující na dámských hajzlech, a samozřejmě slavná Saviniho poprava brokovnicí. Velká škoda, že režisér už sám sebe nedokázal překonat ani dalším maniakem, tentokrát v policejní uniformě. ()

Slasher

Regulerní příběh masového vraha, podle klasické šablony týrání v dětství - rozdvojená osobnost - impotence - ventilace narušené stránky osobnosti v zabíjení. Málokterý film s podobnou tématikou je tak povedený. Je super, že prakticky po celou dobu sledujeme vraha a ne nějaké policejní vyšetřování a podobně. To by mohlo spadnout na obsazení do hlavní role, ale Joe Spinell je fakt ukázkový. Dojde také na dvě silné scény (jo, brokovnice a záchodky) a labužnickou roli Toma Saviniho, který se také postaral o hodně dobré a hodně krvavé efekty. A končí to celkem šíleně. Rozhodně bych tenhle film neoznačil jako vyvražďovačku, spíš než to čekejte něco ve stylu Henry: Portrait of a Serial Killer. Taky mi nezbývá než pochválit plakát, je to jeden z nejlepších co jsem viděl. ()

• Mimo to, že se Tom Savini ve snímku objeví v malé roli, podílel se i na speciálních efektech filmu. (pornogrind)
  • Úvodní scéna byla inspirována filmem Jaws (1975). (Chatterer)
  • Daria Nicolodi měla původně hrát Annu D'Antoni, ale nemohla odjet z Itálie do New Yorku na natáčení, protože natáčela ještě film Inferno (1980). (Chatterer)