Maniak

Maniac

Drama / Horor

USA, 1980, 87 min (SE: 85 min)

Přerostlá verze Rona Jeremyho žije v bytě s figurínami. Po nocích vraždí a skalpuje ženy, protože v dětství na něj maminka byla zlá. Jednou si takhle vezme brokovnici, vyskočí na kapotu auta a ustřelí hlavu Toma Saviniho, sedícího uvnitř. Kdyby v Maniacovi nebyla tato legendární scéna, šlo by o hodně zapomenutelný snímek. "Ron" funí, kňourá, hovoří s přízrakem své matky a občas skalpuje další oběť. Naštěstí se později začne motat kolem fešné fotografky a její sexy modelky, takže to nakonec získá i jistý erotický náboj, který Maniaca zachraňuje od podprůměrného hodnocení.(30.3.2013)

Čistokrevná hororová žánrovka se vším, co jeho milovník potřebuje vidět. Tajemné ozvěny, démonické melodie, vyšinutý psychopat Joe Spinnell, zobrazující stáhnutí čela s mozkem, průstřel hlavy s výstřikem krve na ženskou tvář, záchodová scéna při které se maximálně dvakrát nadechnete (tak rozvinuté napětí jsem dlouho neviděl) a působivý závěr! Lustigovo dobře odvedené řemeslo, které nikdy nezůstane zaprášené a moc jsem zvědavý na Khalfounův remake.(16.10.2013)

Moje prvé stretnutie s Williamom Lustigom dopadlo dobre. Film je jasné béčko ale veľmi kvalitne natočené, i keď len s dvomi dobrými scénami, ale i tak je výnimočný sledovaním počínania maniaka aj s jeho úchylnými myšlienkami, čo sa často v slasheroch nevidí a jednotlivé krvavé scénky sú tiež výborné. Tom Savini odviedol ako vždy kvalitnú prácičku, najlepšiu samozrejme odprezentoval na sebe.(23.8.2008)

Totálne psychicky ujetý maniak zabíja ženy kvôli ich vlasom a následne ich lepí na svoje figuríny. Neustále vzdychá, jeho vnútorný narušený hlas sa zosilňuje, nevypočítavosť narastá! Vraždy nie sú pre neho vykúpením, ale čiastkové checkpointy do samotného pekla. Nenapraviteľný gore-maker účtuje. ### Klasika žánru a to vďaka svojej priamočiarosti, jednoduchosti, nechutnosti a v neposlednom rade vďaka samotnému Joeu Spinellovi a štýlovému VHS coveru, ktorý patrí medzi tie naj z pomedzi hororových.(12.2.2007)

Lustigův první zářez do hororových tepen (předtím točil amatérská porna), a už takhle vyvedený. Co se týče atmosféry, ta je nesmírně tíživá, syrová a špinavá. Spinell je hnacím motorem celého, krví promazaného stroje, protože právě on je ústředním bodem filmu. Je to vlastně působivá sonda do chorého mozku "obyčejného" psychopata, který si celý život nese s sebou traumata z dětství způsobené vlastní matkou. Mezi nezapomenutelné momenty patří honička v metru finišující na dámských hajzlech, a samozřejmě slavná Saviniho poprava brokovnicí. Velká škoda, že režisér už sám sebe nedokázal překonat ani dalším maniakem, tentokrát v policejní uniformě.(15.8.2011)

• - Mimo to, že se Tom Savini ve snímku objeví v malé roli, podílel se i na speciálních efektech filmu. (pornogrind)

• - Poté, co vrah zabije ženu na záchodcích metra, donese domů (a nasazuje figuríně ) zrzavý skalp. Přitom zavražděná žena byla blondýna. (pornogrind)

• - Úvodní scéna byla inspirována filmem Jaws (1975). (Chatterer)