Maniak

Maniac

Drama / Horor

USA, 1980, 87 min (SE: 85 min)

No v porovnání s Joe Spinellem je Elajdža Dřevo (jakožto novodobý Maniak) fakt amatér, tenhle týpek je totiž úchylák už jen podle vzhledu, vážně, jeden nepotřebuje mít sílu dedukce Columba, aby v tomhle člověku rozpoznal maniaka... Toto je přesně ten typ filmu, který by si zasloužil víc než jen jednu projekci, protože přes to všechno gore (mimochodem skvěle vypadající a navíc vyhrocené scény výborně podtrhující, krvavé scény tu rozhodně nejsou samoúčelné) tady vidím fungující sondu do mozku jednoho vlastní matkou šikanovaného šílence. A sicejc se už budu opakovat, ale při scéně v metru jsem málem ani nedýchal- pecka! Tak co ještě vyzdvihnout... jo jasně- parádní hudba!(15.6.2013)

Největší problém mi jaksi dělal ústřední maniak Joe Spinell - od pohledu psychopat a tak strašně ošklivý člověk, že těžko věřit důležité skoromilostné lince s fešnou fotografkou. Další věc je ta, že když tohle odpudivější dvojče Vincenta Schiavelliho začne fňukat, a že to dělá většinu filmu, vůbec mi ho nebylo líto, ač ho film staví do role matkou vyformovaného nebohého monstra a s lítostí počítá... Jinak ale je rozhodně místy na co koukat a třeba scéna v metru je dechberoucí, bohužel, symbolicky, jako snad úplně všechno tady, je nakonec zahnaná až příliš daleko.(5.5.2013)

Moje prvé stretnutie s Williamom Lustigom dopadlo dobre. Film je jasné béčko ale veľmi kvalitne natočené, i keď len s dvomi dobrými scénami, ale i tak je výnimočný sledovaním počínania maniaka aj s jeho úchylnými myšlienkami, čo sa často v slasheroch nevidí a jednotlivé krvavé scénky sú tiež výborné. Tom Savini odviedol ako vždy kvalitnú prácičku, najlepšiu samozrejme odprezentoval na sebe.(23.8.2008)

Frank utrpěl v dětsví nejedno trauma. Jeho matka byla prostitutka, zavírala ho během kšeftů do skříně a taky jej fyzicky "trestala". Pak jednoho dne zemřela a nechala Franka svým citům a svojí nestabilní povaze napospas. Tím vším nám zadělala na pěknou podívanou, aned co z jejího syna vyrostlo za bestii/chudáka. Ačkoliv většina jeho setkání se ženami nekončí dobře (alespoň pro něžné polovičky), přesto se pokouší navázat normální vztah ... Já osobně jsem víc než spokojenej. K tomuto filmu jsem se dostal víceméně náhodou, ale jsem za ni rád. Mou pozornost měl maniak od začátku až do konce a podle mě neměl ani žádná hluchá místa. Scéna v metru byla fakt perfektní... Joe Spinell v hlavní roli se mi mimořádně líbil. Jediné co bych vytknul bylo neustálé kňučení, hekání a další podobné zvuky, které náš vrah vydával prakticky neustále. "I`m not going to kill you, I`m going to keep you .... ****(26.7.2012)

Regulerní příběh masového vraha, podle klasické šablony týrání v dětství - rozdvojená osobnost - impotence - ventilace narušené stránky osobnosti v zabíjení. Málokterý film s podobnou tématikou je tak povedený. Je super, že prakticky po celou dobu sledujeme vraha a ne nějaké policejní vyšetřování a podobně. To by mohlo spadnout na obsazení do hlavní role, ale Joe Spinell je fakt ukázkový. Dojde také na dvě silné scény (jo, brokovnice a záchodky) a labužnickou roli Toma Saviniho, který se také postaral o hodně dobré a hodně krvavé efekty. A končí to celkem šíleně. Rozhodně bych tenhle film neoznačil jako vyvražďovačku, spíš než to čekejte něco ve stylu Henry: Portrait of a Serial Killer. Taky mi nezbývá než pochválit plakát, je to jeden z nejlepších co jsem viděl.(11.1.2008)

• - Ve filmu můžete vidět v rolích ženských obětí několik několik pornohereček (Gail Lawrence), a to kvůli snížení nákladů na natáčení. (Chatterer)

• - Spoiler: Ve filmu je celkem 8 mrtvých. (jarkolar)

• - Daria Nicolodi měla původně hrát Annu D'Antoni, ale nemohla odjet z Itálie do New Yorku na natáčení, protože natáčela ještě film Inferno (1980). (Chatterer)