Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Začátek září roku 1950, Severní Korea. Poručík Benson (Robert Ryan) a jeho sedmnáct mužů je odříznuto v nepřáteli prolezlé krajině. Jejich náklaďák havaroval a tak jim nezbývá, než vydat se pěšky na vzdálený kopec označený kóta 465, kde tuší podstatnou část americké armády. Během cesty se k nim nedobrovolně přidá ostřílený seržant Montana (Aldo Ray), který se snaží dopravit svého zraněného plukovníka (Robert Keith) do nemocnice a pak dál domů. Nebezpečná cesta si vybírá svou daň a když konečně dosáhnou cíle, čeká je nemilé překvapení. Kopec je obsazen nepřáteli... (monolog)

(více)

Recenze (14)

monolog 

všechny recenze uživatele

Žádné mega triky nebo výprava ani super rozpočet nepodporují tento snímek, a přesto se mi líbil mnohem víc, než jakékoliv jiné protiválečné drama. Dalo by se říct, že je to válka krásy a nepěknosti zbavená. Není ani nadhodnocená, ani ji tu zbytečně extrémně nekritizují, to už prostě vyplyne ze situace. A patosu se nedočkáte, což mi přijde jako to nejdůležitější. Postavy jsou celkem dobře popsané, přesto ze dvaceti poznáte trochu víc maximálně pět. A jeden z nich je katatonický plukovník, který za celý film neřekne ani slovo a vlastně jediné, co dělá je, že se snaží mluvit. Zajímavý je taky pohled na nepřátele, Korejce, kteří tu nejsou zobrazení jen jako krvežízniví vrazi a zabijáci. Mají tu rodiny, za kterými by se chtěli vrátit. A co je ještě zajímavější, je doba, kdy tento snímek vznikl. Myslím, že předpovídá pozdější odmítání války ve Vietnamu, protože tohle je jen nějaký čtyři roky po Korejské válce. A pokud náhodou nevíte, válka v Koreji měla obdobné výsledky, jako válka ve Vietnamu. Spoustu zraněných a mrtvých a jinak patová situace. Všechno se, ať už územně, politicky nebo ekonomicky, vrátilo do stavu před začátkem konfliktu. Jako by nikdy neexistovala a všechno to byl jen sen, až na ty statisíce mrtvých. Tenhle film se mi líbil, není tu velkolepost jako v Bitvě v Ardenách nebo Pattonovi, není tu hyperrealita jako v Zachraňte vojína Ryana, není tu humor jako v Dobré ráno Vietname, není tu žádné peklo na první pohled, jako v Četě. Tady je to jen skupinka mužů, kteří se ztratili v prostředí, jaké klidně může být třeba i u nás za humny. Jsou zoufalí, unavení a v beznadějné situaci a nevzdají se ani za cenu vlastního života. Jen jednu malou drobnost, vadu na kráse, velícímu důstojníkovi se v nepřátelském území vážně nesalutuje. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Vynikajúci Aldo Ray v obvyklej vojenskej hodnosti seržanta, ktorý prichádza "pomôcť" osamotenej jednotke uprostred kórejskej vojny. Film ťaží nielen z hereckej dvojky Ray-Ryan, ale aj zo znamenitej atmosféry. Film tak ani po rokoch nestráca zo svojho ducha a relatívne jednoduchého odkazu. Bojových scén nie je veľa, ale to nie je podstatné. ()

Reklama

YURAyura 

všechny recenze uživatele

9/10 Dalsi skvely pacifista Robert. O korejske valce toho na rozdil od Vietnamu moc nevzniklo, ale jak rika uvodni titulek pribehy pesaku jsou ve vsech valkach stejne. Obcas je vojenske chovani divakovi kapku nepochopitelne, ale kdo z nas byl v nejakem ostrem konfliktu a muze posoudit, zda se nejedna o "normu"... Bez patosu, bez spojeni, bez podpory, bez nadeje. ()

italka63 

všechny recenze uživatele

Neočekávejte velkolepé bojové scény plné válečné techniky. Prostě nejsou, nemusí. Severokorejská válka v roce 1950 a odříznutí muži se svým velitelem musejí překonat důležitou kótu, skalnatý kopec, protože ve vysílačce se nikdo nehlásí a musí se jít dál. A pak džíp s raněným plukovníkem, jeho doprovodem seržantem Montanou a nákladem munice. Nakolik si lidé sáhnou až na dno a kolik jich přežije zjistíte v tomhle výborném černobílém filmu. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

jeden z najlepsich a najgenialnejsich vojnovych filmov o Korejskej Vojne, co som vobec kedy videl. Fakt nemam chut vypisovat litanie. Tempo je masakrozne dobre, nuda nehrozi, takze divak sa bude permanentne bavit a bude v napati z toho, co sa bude diat. Ako je u vojnovych filmov zvykom, nechybaju perfektne vojnove sceny a genialne dialogy. Milujem vseobecny rozhlad, kam filmy jednoznacne patria. Definitivne : 100 % ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama