Čerkasy

• Česko Čerkasy (více)

Film Čerkasy je inspirován skutečnými událostmi, ke kterým došlo na jaře 2014. Dva kamarádi Myško (Jevhen Lamach) a Lev (Dmitrij Sova) slouží na minolovce Čerkasy v době, kdy ze země po protestech v Kyjevě utíká bývalý prezident Viktor Janukovyč a na území ukrajinského poloostrova Krym se začnou objevovat tzv. zelení mužíčci. Ruské jednotky zablokují záliv jezera Donuzlav a znemožní tak sedmi lodím ukrajinských námořních sil vplout do Černého moře. Jedna válečná loď za druhou se vzdává, ale minolovka U311 Čerkasy se rozhodne i v tak beznadějné situaci postavit na odpor. (Týden ukrajinského filmu)

desade

Bohužiaľ, film sa mi javí ako fraška, aj keď je podľa skutočnosti. A nie je to len vo svetle dnešných tragických udalostí. Snaha niekedy nestačí. ()

nula87

Námět velmi zajímavá, téma (zvlášť teď) aktuální, ale zpracování trochu nevýrazné a šedivé... 60% ()

ostravak30

Jak jsem tak pročítal komentáře, většina se omezuje na čisté politikaření a ne hodnocení filmu samotného. Co se týče pravdivosti zobrazených událostí, těžko soudit. Jednak jsme u toho nebyli, jednak dnes už víme, že spolehlivě funguje jak ruská propaganda tak západní. Ano, i západ si přikresluje informace. Vždyť třeba USA se v minulosti chovalo jako Rusko, ale takový skandál, jako obsazení Krymu či aktuálně Ukrajiny kolem toho nikdy nevznikl. Je třeba se ptát proč, ačkoli napadení jakékoli země jinou zemí nikdy obhajovat nebudu! Stačí si jen vzpomenout na Libyi, Irák a jaderné zbraně, které zmizely zřejmě kouzlem Davida Copperfielda, Vietnam atd. Tolik k politice samotné. Film opravdu působí lehce nezávisle a když pominu ostatní věci, tak celkové události popisuje vlastně jen minimálně. Vojáci sledují zpravodajství, hlasují o tom, zda se vzdají a pak následuje pár přestřelek. Mnohem podstatnější stopážovou měrou se Tymur Jaščenko věnuje šikaně na lodi, což o ukrajinských vojácích taky něco vypovídá, celkovému životu na Čerkasy a několika letmým informacím ze života obou hrdinů. O obsazení Krymu se útržkovitě dozvídáme z rádia či televize a kromě pár přestřelek sledujeme, jak Ukrajinci vyjednávají o tom, za jakých podmínek opustit loď. Upřímně řečeno tento film vlastně vůbec nedokumentuje situaci s obsazením. Ruští vojáci se nakonec nalodí, ti ukrajinští se vzdávají a jediný jejich odpor je následně to, že naolejují palubu či vnitřek zalijí betonem, což místy působí opravdu komicky. ()

Boulderman

Navzdory tomu, co mnozí z hodnotících očekávali, já jsem přesně věděl, co mě čeká. Niterně propracovaný příběh, který byl sice zfilmován tisíckrát, ale přesto si stále nachází cílovou skupinu diváků. Události roku 2022 jsou smutným mementem toho, proč je a bude tento film nadčasový. Děj nemusí být hyperakční, nemusí být vševědoucí, ono totiž stačí, když je alespoň trochu humanistický. A má očekávání byla naplněna. Nikdo netlačil na pilu, byl jsem divácky uspokojen :) ()

pafka

Bohuzel, velmi zajimave tema, obzvlast v dnesnich dnech valky na Ukrajine. Ovsem v prubehu filmu se zorientovat, co se vlastne deje, je nemozne. Neni podle ceho. A to je neskutecne minus u filmu, ktery ma dat historicke informace jakousi rekonstrukci udalosti. Odnasi te si predevsim to, ze v Ukrajincich zustava krivda, zlost, touha po spravedlnosti a vlastenectvi. ()

mnx

Pro Ukrajinu památná událost mohla být přece jen natočena lépe. Akčních scén je tam tak do 1 minuty, když nepočítám šikanu mezi vojáky. Měl jsem velký problém orientovat se kdo je kdo, i kdo je rusák a kdo ukrajinec, jakožto i pobrat spoustu souvislostí, které se zjevují kulturně i vojensky neznalým bez vysvětlivek (třeba to s krávou jsem doteď vůbec nepochopil). Náznaky herectví tam jsou, ale jsou i zároveň velmi úspěšně upozaděny špatnou kamerou (nebo režisérem). Celý film jsem se strašně nudil. Tak aspoň hvězdička za tu pěknou vojenskou loď zblízka a za moře, tyhle záběry mám rád. ()

kokofek

Trochu náročnější vyznat se v postavách a někdy i  v souvislostech. Přesto mě film zaujal svou otevřeností k problémům Ukrajiny. Na lodi jsou námořníci bez výcviku. Vláda Ukrajiny je v krizi. Lidé nejsou v názorech na obsazení Krymu stejného názoru. Dnešní válečné běsnění na Ukrajině mělo zřejmě dle představ Putina proběhnout stejně hladce jako obsazení Krymu ve filmu. ()

PTuranyi

Film o odpore lode Čerkasy nie je ani tak vojnovou drámou ako skôr dobrou osobnou drámou Míšu, ktorý nastúpi službu na tejto lodi. Míša nie je žiadny hrdina. Ba naopak je to zbabelec, ktorý nastúpi len vďaka svojmu kamarátovi Levovi. Viac ako súbojov sme svedkami tristnej situácie na lodi, šikany, šmeliny a hnusnej stravy. Samotný konflikt a politika je len na pozadí až do okamihu keď sa postupne začínajú vzdávať lode a posádka Čerkasy je postavená pred dilemu či klásť odpor. Posádka nie sú jednoliata skupina a časť loď opúšťa. Zbytok tiež nie sú hrdinovia a snažia sa brániť loď ako sa dá bez prelievania krvi. Nakoniec sa však aj tak musia vzdať a jedinou obeťou sa stáva Lev, snažiaci sa brániť Míšu. Ten sa vracia domov a je privítaný ako hrdina hoci vnútorne je troska. 75% ()

Marcecek

Veľmi aktuálny film v tejto dobe. Aj preto som si ho teraz pozrel. Krátky príbeh o 2 kamarátoch slúžiacich na vojenskej lodi počas ruskej okupácie Krymu. Celkom nevýrazný príbeh, priemerné herecké výkony, ale pozerateľné. ()

Dharmma

Film nenabízí nějakou extra spádovou podívanou. Ale hodně se mi líbí, že není nic moc dokreslováno a zveličováno. Film má svou pěkně plynulou formu a rozhodně stojí za podívanou, zvlášť během současné situace.  Слава Україні! ()

motyka52

Já vlastně nevím. Válečný film to není. Díky zpracování celý ten příběh vypadá jako takové hrdinství (ne)všedního dne. Problém ale je, že to tam člověk musí hrozně moc hledat, protože orientace v ději není moc snadná, přestože se to prakticky celé odehrává na jedné lodi. Z čistě filmového hlediska je podstatné, že se to docela vleče, ačkoliv stopáž je velmi střízlivá. Potěšilo mě ale, že se to evidentně snaží o nějakou objektivitu a nedělá to z ruských vojáků prvoplánově nějaké krvelačné bestie, ačkoliv by se tomu nikdo nemohl divit. Zvlášť teda v současné době. Sláva Ukrajině. ()

surprise

Česká televize aktuálně sbírá a nabízí ukrajinské filmy na aktuální válečné téma a je to dobře. V tomto snímku cítím zoufalství, ale i upřímnost, zvláště  k sobě samým. Nic nelakují na růžovo, není to jednoduše vlastenecké, ale více vrstevnatě vlastenecké, je to touha po pravdivosti. Někdy jsem se však ztrácel kdo je kdo a proč děla co dělá. ()

mikecze156

Film o Ukrajinské krizi, anexe Krymu a agrese Ruska. Film dobře natočený. Po reálné stránce je to smutný co se v té době stalo a co se teď děje na Ukrajině.. ()

makoviceee

Bohuzel musim jen takto, mrzi me to, tesila jsem se hodne, ale… totalni bordel v postavach i udalostech, nechapala jsem kdo je kdo, kde, proc, s kym, zmateny, neprehledny, nedavajici smysl. Je mi lito. ()

marbes

Bez ohledu na to, co se teď děje, hodnotíme jen třemi hvězdami. Téma skvělé, ale film zpracovaný tak nějak jalově. No a ten konec, ten se jim teda vůbec nepovedl, v TV běžela myslím alternativní 91min verze, tak třeba za delší má ten konec méně výrazně utnuty, ale tahle jsme seděli u titulků a říkali si "co to jako má být?!" ()

milos.bradik

Silný námět, ale nekvalitní zpracování a na ty titulky také mohl někdo dohlédnout, protože například vrtulník Mi-24 je tam označen za MIG-24, což je naprostý nesmysl. ()

roabe

Jenom doufám, že za posledních 8 let se ukrajinské námořnictvo zbavilo móresů sovětské éry.. Protože tohle byla ukázka toho nejhoršího diletantismu v ozbrojených silách a s ním byste to teda proti rusákům nevyhráli.. Sláva Ukrajině! ()